Birden Fazla Et Beni (Akrokordon)

Birden Fazla Et Beni (Akrokordon)

Genellikle cildinizle aynı renkte ya da daha koyu renkte olabilir. Bu küçük doku parçaları, kan damarlarından ve kollajen denilen bir portein lifinden oluşur. Et benleri, etraflarındaki deriden ince ya da kalın bir çıkıntı oluştururlar. Et benlerinin çoğu küçük, iğne ucu büyüklüğünde şişlikler olsalar da bazen üzüm tanesi kadar büyüyebilirler.

Birden Fazla Et Beni (Akrokordon) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Et benleri ya da akrokordonlar, ciltte ortaya çıkan zararsız ve çeşitli sayılarda görülebilen oluşumlardır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Et benlerini kendi başınıza almayı kesinlikle denememelisiniz. Bu işlemin steril olmayan ortamlarda uzman olmayan kişiler tarafından yapılması aşırı kanama ve enfeksiyon riskini artırır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ben için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Birden Fazla Et Beni (Akrokordon)

Et benleri vücudun herhangi bir yerinde görülse de genellikle sürtünmenin olduğu ortaya çıkar.

Et benlerinin görüldüğü yerler:
Boyun
Memeler
Kasık
Mide
Göz kapakları
Koltuk altları

Erkekler ve kadınlar, et beni konusunda eşit bir yatkınlığa sahiptir. Ancak obezite, hamilelik ve diyabet et benlerinin gelişme ihtimalini artırabilir.

Et Benleri Neden Oluşur?

Araştırmacılar et benlerinin oluşmasına tam olarak neyin neden olduğunu anlayamamışlardır. Sürtünmenin et benlerine neden olduğuna inanılmaktadır. Et benlerinin oluşması, cildin sürekli olarak giysilerle ve sütyen askısı ile temas etmesinin sonucunda cilt dokusunun üst üste gelerek sürtünmesiyle oluşur.

Et benlerinin oluşmasına neden olabilecek diğer faktörler:
İnsan papillom virüsü (HPV)
Hamilelik sırasında yaşanan hormonal değişimler
Diyabeti olan kişilerde görülen insülin direnci

Et benleri genellikle ailevidir. Bu nedenle araştırmacılar genetiğin bu durumun oluşumda rol oynadığına inanmaktadırlar.

Et Benleri ile Ciltteki Diğer Oluşumlar Arasındaki Farklar Nasıl Anlaşılır?

Doktorunuz ya da dermatoloğunuz et benlerinin ve diğer cilt sorunlarının varlığını doğrulayabilir. Et beni gözün çok yakınındaysa göz doktoruna danışabilirsiniz. Doktorlar, genellikle sadece cildi inceleyerek durumu teşhis edebilirler.

Bazen, et beni gibi görünen şey ben, siğil ya da diğer zararsız oluşumlar olabilir. Bazen et benlerinin görünümlerine bağlı olarak doktorunuz bu oluşumların kötü huylu olmadığına ya da kanserli olduğuna karar verebilmek için biyopsi yapmak isteyebilir. Biyopsi sırasında doktorunuz et benlerinden ve anormal oluşumlardan örnek alarak laboratuvara gönderecektir. Doktorunuz sonuçları sizinle paylaşacaktır.

Et Benlerinden Kurtulmanın Yolları

Et benlerinde genellikle tedavi gerekmez ve bu benler giysilere ya da cildin kıvrıldığı noktalara gelmiyorsa kişide rahatsızlık yaratmaz. Bu durumlarda et benleri pembe ya da tahriş olmuş bir şekilde görünebilir. Ayrıca, et benleri nadiren köküne doğru dönerek kanın kaynağını kesebilir. Bunun sonucunda et beninin rengi siyaha ta da kırmızıya döner. Doktorunuza et beninin alınması için danışabilirsiniz.

Doktorunuz et benlerini almak için şu tekniklerden birini kullanacaktır:
Et beninin makas ya da keskin aletle kesilmesi
Et beninin sıvı nitrojen ile dondurulması
Et beninin elektrik akımı kullanılarak yakılması

⇒Et benlerinin tedavisinde genellikle anestezi kullanılmasına gerek kalmaz. Ancak, doktorunuz et benleri çok büyüdüğünde ya da ciltte bulunan çok sayıdaki et beni alınacaksa ağrının hafiflemesi için anestezik bir krem ya da lidokain enjeksiyonu kullanabilir.

⇒Doktorunuz et benlerini yakar ya da dondurursa, et benlerinin düşmesi birkaç gün sürebilir. Et beni alındıktan sonra bile tekrar ortaya çıkabilir ya da farklı yerlerde yeni et benleri oluşabilir.

⇒Birden fazla et beni olan kişiler kozmetik nedenlerden dolayı et benlerini aldırmak isteyebilirler. Ancak, et benlerinin alındığı yerlerde genellikle tekrar et beni çıkar.

⇒Et benlerinin alınmasına tıbbi anlamda gerek yoktur ve genellikle bu uygulamalar sigortanız tarafından karşılanmaz. Et beni görünümü çok rahatsız edici değilse, tedavi yaptırmamanız daha uygun bir seçenek olacaktır.

Et Benlerinin Alınmasıyla İlişkilendirilen Riskler

Et benlerinin alınması düşük risk barındıran bir işlemdir. Ancak, et beni alındıktan sonra genellikle kanama olduğundan basınç uygulanması ve kanamanın kontrol edilmesi gerekir. Bazen gümüş nitrat ve elektrokoter ile pıhtılaşmanın sağlanması gerekebilir. Nadiren de olsa, et beni alındıktan sonra çok ağır bir kanama görülebilir ve enfeksiyon oluşabilir. Bazı ilaçların ve bitkisel takviyelerin kullanılması daha fazla kanamaya neden olabileceğinden doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları belirtmeniz oluşabilecek komplikasyon riskini en aza indirgeyecektir. Et benleri alındıktan sonra gerekli bakımı nasıl yapacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Bunu yapmanız enfeksiyon yaşama riskinizi azaltacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...