Birinci Derece Yanık Sonuçları ve Tedavisi

Birinci Derece Yanık Sonuçları ve Tedavisi

Birinci derece yanık aynı zamanda yüzeysel yanık veya yara olarak da adlandırılır. Cildinizin ilk katmanını etkileyen bir yaralanmadır. Birinci derece yanıklar cilt yaralanmalarının en hafif formlarından biridir ve genellikle tıbbi tedavi gerektirmezler. Bununla birlikte, bazı yüzeysel yanıklar oldukça büyük veya ağrılı olabilir ve doktorunuza gitmenizi gerektirebilir.

Birinci Derece Yanık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Birinci derece yanıkların belirtileri genellikle küçüktür ve birkaç gün sonra iyileşme eğilimindedir. İlk başta görebileceğiniz en yaygın şeyler cilt kızarıklığı, ağrı ve şişliktir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Elektriğin neden olduğu birinci derece yanıklar, cildin üst katmanında gördüğünüzden daha fazla etkiye sahip olabilir. Kazadan hemen sonra tıbbi tedavi almak iyi bir fikirdir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Plastik Cerrahi Bölümüne başvurabilirsiniz.

Birinci Derece Yanığın Belirtileri Nelerdir?

Birinci derece yanıkların belirtileri genellikle küçüktür ve birkaç gün sonra iyileşme eğilimindedir. İlk başta görebileceğiniz en yaygın şeyler cilt kızarıklığı, ağrı ve şişliktir. Ağrı ve şişlik hafif olabilir ve cildiniz bir gün sonra soyulmaya başlayabilir. Buna karşılık, ikinci derece yanıklar kabarcık ve yanık yarasındaki derinliğin artması nedeniyle daha ağrılıdır.

Cildinizin daha geniş alanlarında ortaya çıkan birinci derece Yanık için, daha yüksek düzeyde ağrı ve şişlik yaşayabilirsiniz. Büyük yaraları doktorunuza bildirmek isteyebilirsiniz. Büyük yanıklar, küçük yanıklar kadar hızlı iyileşmeyebilir.

Elektrik Yanıkları Hakkında Önemli Bir Not:

Elektriğin neden olduğu birinci derece yanıklar, cildin üst katmanında gördüğünüzden daha fazla etkiye sahip olabilir. Kazadan hemen sonra tıbbi tedavi almak iyi bir fikirdir.

Birinci Derece Yanığa Neden Olan Nedir?

Yüzeysel yanıkların ortak nedenleri arasında şunlar vardır:

Birinci Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

Evde birinci derece yanıkların çoğunu tedavi edebilirsiniz. Çocuğunuzun aldığı yanık konusunda endişeleriniz varsa, çocuğunuzun çocuk doktoru ile görüşmelisiniz. Doktorları, ciddiyeti belirlemek için yanıkları inceleyeceklerdir.

Şunları görmek için yanığa bakarlar:

 • Cildin katmanlarına ne kadar derin olduğu
 • Eğer büyükse veya gözler, burun veya ağız gibi acil tedavi gerektiren bir alandaysa
 • Sızma, irin veya şişme gibi enfeksiyon belirtileri gösterirse

Yanığınız enfekte olmuş, şişmiş veya aşırı ağrılı ise doktorunuzu görmelisiniz. Bazı bölgelerdeki yanıklar için doktor ziyareti gerekebilir. Bu yanıklar vücudun diğer bölgelerindeki yanıklardan daha yavaş iyileşebilir ve doktora gitmeyi gerektirebilir. Bu alanlar şunları içerir:

 • Yüz
 • Kasık
 • Eller
 • Ayaklar

Evde Bakım Tedavisi

Evde yaranızı tedavi etmeyi seçerseniz, ağrıyı ve şişliği gidermek için üzerine serin bir kompres yerleştirin. Bunu beş ila 15 dakika boyunca yapabilir ve ardından kompresörü kaldırabilirsiniz. Buzu veya aşırı soğuk kompresleri kullanmaktan kaçının çünkü Yanıkyı artırabilirler.

Yanığa, tereyağı da dahil olmak üzere herhangi bir tür yağ uygulamaktan kaçının. Bu yağlar bölgede iyileşmeyi önler. Bununla birlikte, lidokain içeren aloe vera içeren ürünler ağrı kesilmesinde yardımcı olabilir ve reçetesiz bulunabilir. Aloe vera yanı sıra bal, losyon veya antibiyotik merhemler, kurumayı azaltmak ve hasarlı cildin onarımını hızlandırmak için birinci derece yanıklara da uygulanabilir.

Birinci Derece Yanığın İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Cilt iyileştikçe soyulabilir. Ek olarak, birinci derece yanığın düzgün iyileşmesi 3 ila 20 gün sürebilir. İyileşme süresi etkilenen bölgeye bağlı olabilir. Yanıkta enfeksiyon belirtileri varsa veya daha da kötüleşirse daima doktorunuza danışın.

Birinci Derece Yanıklar Nasıl Önlenebilir?

Doğru önlemleri alırsanız çoğu birinci derece yanık önlenebilir. Birinci derece yanıkları önlemek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 • Güneş yanıklarını önlemek için güneş koruma faktörü (SPF) 30 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu güneş kremi veya güneş kremi kullanın.
 • Kazaları önlemek için, ocaklarda sıcak pişirme tencerelerini tutamakları ocakların ortasına doğru bakacak şekilde tutun. Ayrıca mutfakta küçük çocukları izlediğinizden emin olun.
 • Güvenli bir su sıcaklığı 49˚C veya altında olmalıdır. Çoğu su ısıtıcıları maksimum 60˚C ayarına sahiptir. Yanıklarını önlemek için sıcak su tankınızı maksimum 49˚C olacak şekilde manuel olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Evinizdeki tüm açık elektrik prizlerini çocuklardan uzak koruyucu kapaklarla kapatın.
 • Kullanılmayan aletleri prizden çekin.
 • Elektrik kablolarını çocuğunuzun onlara ulaşamayacağı bir yere yerleştirin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...