Biyolojik Geri Bildirim (Biofeedback): Zihninizi Kontrol Edin

Biyolojik Geri Bildirim (Biofeedback): Zihninizi Kontrol Edin

Biyolojik geri bildirim vücut fonksiyonlarını ölçmek için vücudunuza bağlı sensörleri kullanan bir terapidir. Bu vücudunuzun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu bilgi, belirli vücut fonksiyonları üzerinde daha iyi kontrol sağlamanıza ve sağlık sorunlarını ele almanıza yardımcı olabilir. Biyolojik geri bildirim  “madde üzerinde zihin” kavramı üzerine kurulmuştur. Fikir, uygun tekniklerle vücudunuzun stres ve diğer uyarıcılara nasıl tepki verdiğinin farkında olarak sağlığınızı değiştirebilmenizdir. Kronik stresin vücudunuz üzerinde dramatik etkileri olabilir. Yüksek tansiyon, artan vücut ısısı ve beyin fonksiyonunun bozulmasına sebep olabilir. Strese daha etkili bir zihinsel ve fiziksel tepkiyi teşvik ederek, biyolojik geri bildirim, kalp atışınız ve kan basıncınız gibi vücut süreçlerini kontrol etmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu vücut süreçlerinin bir zamanlar tamamen istemsiz olduğu düşünülüyordu.

Biyolojik Geri Bildirim Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Biyolojik Geri Bildirim Nedir?

Biyolojik geri bildirim, kişinin kendi kendisini kontrol etme becerilerini öğrenme sürecidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bu veya başka bir tamamlayıcı tedaviye başlamadan önce aile doktorunuza danışmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Biyolojik geri bildirim (Biofeedback) konusunda uzmanlaşmış terapistler tarafından yapılır.

Biyolojik Geri Bildirim  Türleri

Biyolojik geri bildirimin en yaygın üç yöntemi şunlardır:

Geri Bildirim Yöntemleri: Fonksiyonu
Elektromiyografi (EMG) biyolojik geri bildirim: Zaman içindeki kas gerginliği değişikliklerini ölçer.
Termal veya sıcaklık biyolojik geri bildirim: Zaman içindeki vücut ısısı değişikliklerini ölçer.
Elektroensefalografi: Zaman içindeki beyin dalgası aktivitesini ölçer.
Diğer Biyolojik Geri Bildirim  Türleri: Fonksiyonu
Galvanik cilt tepki eğitimi: Zaman içindeki vücudunuzdaki ter miktarını ölçer.
Kalp değişkenliği biyolojik geri bildirim: Nabzınızı ve nabzınızı ölçer.

Biyolojik Geri Bildirimin Amacı

Biyolojik geri bildirim, stres teknikleri ile stresle mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Vücudunuzun stresli durumlara tepkisini geçersiz kılmak için nefes alma, kalp atış hızı ve diğer genellikle “istemsiz” işlevleri bilinçli olarak manipüle edersiniz.

Biyolojik geri bildirim, stresin yoğun olarak etkilediği koşullar için en etkili olanı gibi görünmektedir. Bazı örnekler şunlardır: öğrenme bozuklukları, yeme bozuklukları, yatak ıslatma ve kas spazmları.

Biyolojik geri bildirim, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir:

 • Astım
 • Kendine hakim olamama
 • Kabızlık
 • Kassas bağırsak sendromu
 • Kemoterapi yan etkileri
 • Yüksek tansiyon
 • Raynaud hastalığı
 • Kronik ağrı
 • Stres veya endişe

Bazı insanlar bu koşullar için bir tedavi şekli olarak Biyolojik geri bildirim ‘i tercih ederler çünkü bu, invazif değildir ve ilaçlara dayanmamaktadır. Diğer insanlar, genel sağlık durumunu iyileştirmek için daha geleneksel tedavi seçenekleriyle Biyolojik geri bildirim ‘i eşleştiriyor.

Biyolojik Geri Bildirim Hazırlanma

Terapiye başlamadan önce biyolojik geri bildirim  terapistinizin kimlik bilgilerini kontrol ettiğinizden emin olun. Doktorun eğitimini ve doktorun sağlık sigortanızı kabul edip etmeyeceklerini sormak isteyebilirsiniz. Biyolojik geri bildirim uygulamalarını düzenleyen eyalet yasaları değişiklik göstermektedir. Bir terapisti ziyaret etmeden önce kendi eyaletinizin kanunlarını kontrol edin.

Biyolojik geri bildirim  oturumu için başka hazırlık gerekmez.

Nasıl Çalışır

Bir monitöre bağlanan elektrik sensörleri, vücudunuza yerleştirilecektir. Sensörler bir veya daha fazla stres belirtisi ölçer. Bu kalp hızı, kas gerginliği veya vücut ısısını içerebilir. Ölçümler vücudunuzun farklı uyaranlara nasıl tepki verdiği hakkında geri bildirim sağlar.

Bir biyo-geri bildirim terapisti kalp atış hızınızı nefes egzersizleri, gevşeme teknikleri ve zihinsel egzersizlerle nasıl azaltacağınızı öğretebilir. Bu tekniklerin sonuçlarını ve egzersizlerini monitörde ölçebilirsiniz. Bu daha olumlu tepkiler ve rahatlama teşvik eder.

Tipik bir biyolojik geri bildirim  seansı 30 ila 60 dakika arasında sürer. Bir sorunu çözmek için gereken oturum sayısı, fiziksel yanıtlarınızı ne kadar çabuk kontrol etmeyi öğrendiğiniz de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişecektir.

Açık pazarda ev kullanımı için kullanılan ticari Biyolojik Geri Bildirim  cihazları da bulunmaktadır. Elle tutulan ve bilgisayarınıza bağlanan cihazları vardır. Ancak, dolandırıcılığa dikkat etmelisiniz. Bu cihazlardan birini satın almadan önce aile doktorunuzla birlikte kontrol ettiğinizden emin olun. Tüm üreticiler saygın değildir.

Riskler

Mayo Clinic, biyolojik geri bildirimin  genellikle güvenli olduğunu bildirir. Herhangi bir olumsuz yan etki bildirilmemiştir. Ancak, biyolojik geri bildirim  herkes için olmayabilir.

Ne Bekleyebilirsiniz?

Terapistiniz, sağlık sorunlarınıza bağlı olarak hangi biyolojik geri bildirim tekniğinin sizin için doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Biyolojik geri bildirim  tedavisinin başarısı, günlük yaşamınızda terapi sırasında öğrendiğiniz teknikleri ne sıklıkla kullandığınız gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...