Böbrek Sağlığı ve Böbrek Hastalığı Temelleri

Böbrek Sağlığı ve Böbrek Hastalığı Temelleri

Böbrekler, göğüs kafesinin dibinde bulunan iki adet yumruk boyutunda organdır. Omurganın her bir tarafında bir böbrek vardır. Böbrekler sağlıklı bir vücuda sahip olmak için gereklidir. Atık ürünleri, fazla suyu ve diğer yabancı maddeleri kandan süzmekten sorumludur. Bu toksinler mesanede saklanır ve idrar yaparken çıkarılır. Böbrekler vücuttaki pH, tuz ve potasyum seviyelerini de düzenler. Kan basıncını düzenleyen ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini kontrol eden hormonlar üretirler. Böbrekler vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olan bir D vitamini formunu bile aktive eder.

Böbrek Sağlığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Böbrek hastalığı zayıf kemikler, sinir hasarı ve yetersiz beslenme de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dahiliye Bölümüne başvurabilirsiniz.

Böbrekleriniz hasar gördüğünde ve işlevlerini yerine getiremediğinde ortaya çıkar. Hasar diyabet, yüksek tansiyon ve çeşitli diğer kronik durumlardan kaynaklanabilir. Böbrek hastalığı zayıf kemikler, sinir hasarı ve yetersiz beslenme de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hastalık zamanla kötüleşirse böbrekleriniz tamamen çalışmayı durdurabilir. Bu, diyalizin böbreklerin işlevini yerine getirmesi gerektiği anlamına gelir. Diyaliz, bir makine kullanarak kanı filtreleyen ve saflaştıran bir tedavidir. Böbrek hastalığını tedavi edemez, ama hayatınızı uzatabilir.

Böbrek Hastalığının Tipleri ve Nedenleri Nelerdir?

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...