Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ? Böbrek Taşından Korunma Yöntemleri - Multi Yaşam
Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ? Böbrek Taşından Korunma Yöntemleri

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ? Böbrek Taşından Korunma Yöntemleri

Böbrek taşı böbreklerde toplanan kalsiyum ve benzeri küçük mineral parçalardan oluşan, üreterden mesaneye geçemeyecek kadar büyük taşlardır. Klinik adı nefrolitiyazistir. Her on böbrek taşından sekizi kendiliğinden düşmektedir. Çapı 4 mm’ye yakın olan böbrek taşı düşerken şiddetli sancıya neden olabilmektedir. Şiddetli sancı en geç birkaç saat içinde yok olacak, böbrek taşı 48 saat içinde idrarla atılacaktır. Bazı vakalarda ise doktor müdahalesi gerekli olmaktadır.

Böbrek Taşı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Böbrek Taşını Nasıl Anlarım?

Çok küçük boyuttaki böbrek taşı genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak hareket ederek idrar yoluna giren veya böbrekte sıkışan nispeten büyük böbrek taşı şiddetli sancıya neden olabilmektedir.

Böbrek Taşı Tıbbi Adı Nedir?

Böbrek taşı tıbbi adı Nefrolitiazis dir.

Böbrek Taşı Kaç Günde Atılır?

Çapı 4 mm’ye yakın olan böbrek taşı için sancı en geç birkaç saat içinde yok olacak, taş ise 48 saat içinde idrarla atılacaktır. Daha büyük taşlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

Çoğu böbrek taşının çapı 4 milimetreden küçük olduğu için evde tedavi mümkündür. Fakat çapı 6-7 milimetreden büyük olan böbrek taşı doğal şekilde düşmez. Müdahale gerektirir.

Hangi Doktora Gidilir? Hangi Bölüme Gidilir?

Böbrek taşı için ürolog doktoruna gidilir. Bunun için üroloji bölümünden randevu alabilirsiniz.

Böbrek Taşı Belirtileri

Çok küçük boyuttaki böbrek taşı genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Fark edilmeden idrarla birlikte gidebilirler. Ancak hareket ederek idrar yoluna giren veya böbrekte sıkışan nispeten büyük böbrek taşı aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Bel veya kasıklarda sürekli hissedilen rahatsızlık hissi (bazen testislerde ve erbezi torbasında da hissedilebilir)
 • Böbrek taşı ağrısı. Bel, böğür, karnın arka tarafı ve bazen de kasıklarda hissedilen şiddetli sancı. Bu sancının süresi birkaç dakikadan birkaç saate kadar uzayabilir.
 • Uzanıp yatamama, genel rahatsızlık
 • Bulantı
 • Normalden daha sık beliren idrar ihtiyacı
 • İdrar yaparken yanma
 • İdrarda kan (böbrek taşı idrar yolunu çizerek indiği için görülebilir. Kanama bazen görülmeyecek kadar az, bazen de idrar rengini kızıla çevirecek kadar fazla olabilir)
Böbrek taşı, idrar kanallarını tıkarsa bakteriyel iltihaba neden olabilir. Bu durumda yüksek ateş, titreme, ishal, kötü kokulu idrar gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

 • Kalsiyum Taşları: Kalsiyum birikmesi ile oluşan böbrek taşları en sık görülen böbrek taşlarıdır. Genellikle 20-30 yaş arası erkeklerde görülür. Taşı oluşturan kalsiyum; oksalat, fosfat ve karbonat gibi maddelerle birleşebilir. Böbrek taşı oluşumunda önemli rol oynayan oksalat genellikle ıspanak gibi gıdalar ve C vitamini takviyelerinde bulunur. Aynı zananda ince bağırsak hastalıkları da kalsiyum birikimine sebep olup böbrek taşı riskini artttırmaktadır. Ayrıca yüksek seviyelerde D vitamini, paratiorit bezinin aşırı çalışması, böbrek hastalıkları ve bazı kanser türleri böbreklerde kalsiyum birikimine neden olabilir.
 • Sistin Taşları: Böbrek taşı oluşmasının sebeplerinden biri de idrarda sistin bulunmasına sebep olan metabolik bir hastalık sistinüridir. Bu genetik bir hastalıktır. Kadınları ve erkekleri aynı oranda etkiler.
 • Ürik Asit Taşları: Gut hastalığı olanlarda ve kemoterapi tedavisi görenlerde sıklıkla görülür. Genellikle erkekler arasında yaygındır.
7 mm çok büyük bir taş değil, eğer böbreğe invaze olmamışsa yani çok sıkı yapışmamış ise düşürmek çok kolaydır.5-6 adet avokado yaprağını bir bardak suda en az 10-12 dakika kısık ateşte kaynatıp günde bir defa suyunu içerek 15 günde taşı düşürebilirsiniz..

Aşağıdaki etkenler böbrek taşına neden olabilir:

7 mm büyüklüğünde böbreğe invaze olmuş yani çok sıkı tutunmuş böbrek taşınız var ise, bir tutam kırkkilit bitkisini 5-6 dakika  kaynatarak ilk hafta bir sabah bir akşam olacak şekilde tüketerek, sonraki günlerde ise günde bir defa sabah veya akşam tercihinize bağlı ,bir ay içerek böbrek taşını düşürebilir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?


Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşı düşürme konusunda birçok farklı ve bazıları evde uygulanabilir yöntemler vardır.

Böbrek taşı olan kişilerin yarısı, sonraki on yıl içinde en az bir kez daha böbrek taşı düşürmektelerdir. Ancak bu durum bol sıvı (özellikle de su) tüketen kişiler için geçerli değildir. Su idrarı seyreltir, kimyasalların kristalize olarak böbrek taşına dönüşmesini engeller.

Böbrek Taşı Ameliyatı ve Süreci

Böbrek taşı ameliyatı yapılması için bazı şartlar gerekmektedir.

 • Taşın çok büyük olması ve kendi başına düşemeyecek olması,
 • Çok fazla ağrınız olması,
 • İdrarınızın böbreklerden akmasını engelliyor olması,
 • Böbrek taşı yüzünden idrar yolları enfeksiyonu olmanız.

Böbrek taşı ameliyatları ise şunlardır:

Böbrek Taşından Korunma Yolları

Böbrek taşı düşürme konusunda birçok farklı ve bazıları evde uygulanabilir yöntem vardır:

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...