Böbrek Taşı Kırma Yöntemi: Litotripsi

Böbrek Taşı Kırma Yöntemi: Litotripsi

Litotripsi, böbrek taşının belli bir türünü ve safra kesesi ya da karaciğeriniz gibi diğer organlarda oluşan taşları tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir işlemdir. Böbrek taşları, idrarınızdaki mineraller ve diğer maddeler böbreklerinizde kristalleştiğinde, katı kütleler veya taşlar oluşturduğunda ortaya çıkar. Bunlar küçük, keskin kenarlı kristaller veya cilalı taşlara benzeyen daha pürüzsüz, daha ağır yapılarda oluşabilir. Genellikle idrar yaparken vücuttan doğal bir şekilde atılırlar.

Litotripsi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Hangi Durumda Uygun Görülür?

Bazen vücudunuz idrarla daha büyük taşları atamaz. Bu durum, böbrek hasarına yol açabilir. Böbrek taşı olan kişiler kanama, şiddetli ağrı veya idrar yolu enfeksiyonları yaşayabilir. Taşlar bu tür sorunlara neden olduğunda, doktorunuz litotripsi önerebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlemden önce doktorunuza kullandığınız ilaçları söylemeyi unutmayın. Ayrıca işlemin riskleri hakkında bilgi edinin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Böbrek taşları için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Litotripsi Nasıl İşe Yarar?

Litotripsi, büyük böbrek taşlarını daha küçük parçalara ayırmak için ses dalgalarını kullanır. Bu ses dalgalarına yüksek enerjili şok dalgaları da denir. Litotripsinin en yaygın şekli ekstrakorporeal şok dalgası litotripsidir.

Ekstrakorporeal, bedenin dışında anlamına gelir. Bu durumda bu terim, şok dalgalarının kaynağını ifade eder. Ekstrakorporeal şok dalgası sırasında, litotriptör adı verilen özel bir makine şok dalgalarını üretir. Dalgalar vücudunuza girer ve taşları parçalara ayırır.

Ekstrakorporeal şok dalgası, 1980’lerin başından bu yana uygulanmaktadır. Bu operasyon, hızla daha büyük böbrek taşları için tercih edilen tedavi hâline gelmiştir. Ekstrakorpoeal şok dalgası noninvaziv bir işlemdir, yani ameliyat gerektirmez. İnvazif olmayan prosedürler, invaziv prosedürlerden daha güvenlidir ve daha kolay iyileşir.

Litotripsi operasyonu yaklaşık bir saat 45 dakika sürer. Bu uygulama sırasında acı hissedilmemesi için lokal, bölgesel veya genel anestezi verilir.

İşlemden sonra, böbreklerinizden veya idrar yolundan gelen taş döküntüleri, idrarla çıkarılır.

Litotripsiye Nasıl Hazırlanılır?

Kullandığınız ilaçları ve takviyeleri doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Aspirin (Bufferin), ibuprofen (Advil) ve varfarin (Coumadin) veya diğer kan inceltici ilaçlar, kanınızın düzgün pıhtılaşmasını bir şekilde etkileyebilir.

Doktorunuz muhtemelen bu ilaçları işlemden önce almayı kesmenizi isteyecektir. Ancak, doktorunuz size söylemediği sürece, kullandığınız ilaçları bırakmamalısınız.

Bazı insanlar ağrıyı önlemek için bölgeyi uyuşturan lokal anestezi altında litotripsi geçirirler. Ancak, çoğu kişiye genel anestezi uygulanır. Bu nedenle işlem sırasında hasta uyur. Genel anestezi altında olacaksanız, doktorunuz işlemden en az altı saat önce bir şey içmemenizi veya bir şey yememenizi söyleyecektir.

Genel anestezi altında ekstrakorporeal şok dalgası alıyorsanız prosedürden sonra sizi eve götürecek bir arkadaşınızı ya da ailenizden birini yanınızda götürün. Genel anestezi litotripsi sonrası sizi uyutur, bu yüzden etkileri tamamen geçene kadar araba kullanmamalısınız.

Litotripsi Sırasında Ne Beklemelisiniz?

Litotripsi genellikle ayakta uygulanan bir tedavidir. Bu durum, prosedürün aynı gün içinde tamamlanacağı anlamına gelmektedir.

Prosedürden önce, ameliyat önlüğü giydirilip yumuşak, su dolu bir minder üzerindeki muayene sedyesine yatırılırsınız. Prosedür burada gerçekleştirilir. Daha sonra enfeksiyona engel olmak için antibiyotik ilaçlar verilir.

Litotripsi sırasında, yüksek enerjili şok dalgaları, böbrek taşlarına ulaşana kadar vücudunuzdan geçecektir. Dalgalar, taşları üriner sisteminizden kolayca geçebilecek çok küçük parçalara ayıracaktır.

İşlemden sonra, eve gönderilmeden önce yaklaşık iki saat hastanede durmanız gerekir. Bazı durumlarda, bir gece hastanede yatmanız gerekebilir. Prosedürden sonra bir iki gün boyunca evde dinlenmeyi planlayın. Litotripsi sonrasındaki birkaç hafta boyunca bolca su içmeniz iyi olacaktır. Bunu yapmanız, böbreklerde kalan taş parçalarının temizlemesine yardımcı olacaktır.

Litotripsinin Riskleri

Çoğu prosedürde olduğu gibi, litotripside de bazı riskler vardır.

!İç kanama yaşayabilirsiniz. Bu durumda kan nakli gerekebilir. Bir taş parçacığı böbreklerden idrar akışını engellediğinde enfeksiyon ve hatta böbrek hasarı gelişebilir. Prosedür böbreklerinize zarar verebilir ve prosedürden sonra böbrekler çalışmayabilir.

!Oluşabilecek ciddi komplikasyonlar arasında yüksek tansiyon veya böbrek yetmezliği bulunmaktadır.

Böbrek Taşı Olan Kişilerde Hastalığın Uzun Vadede İlerleyişi

Hastalığın ilerleyişi, böbrek taşı olan kişilerde genellikle iyidir. İyileşme, taşların sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir ancak litotripsiyle genellikle bunlar tamamen çıkarılabilir. Bazı durumlarda ek tedavilere ihtiyaç olabilir. Litotripsi çoğu kişi için etkili olsa da taşların tekrar oluşma ihtimali vardır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...