Böcek Isırıklarına ve Sokmalara Karşı İlk Yardım Nasıl Uygulanır?

Böcek Isırıklarına ve Sokmalara Karşı İlk Yardım Nasıl Uygulanır?

Tüm böcek ısırıkları ve böcek sokmaları aynı değildir. İlk yardım uygulamak ve müdahalede bulunmak için farklı ilk yardım uygulamalarını, sizi sokan ya da ısıran böceğin türünü bilmeniz önemlidir. Bazı türler, diğerlerine göre daha tehlikeli olabilirler. Alerjisi olan bazı kişilerin ciddi reaksiyon geçirme riski bulunur. Küçük böceklerden, örümceklere ve yılanlara kadar kapsamlı bir şekilde böcek ısırıklarını ve sokmalarını tanıyıp, tedavi etmek için yazımızın devamını okuyun.

Böcek Isırıkları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu durumun ciddiyeti sizi ısıran böceğin türüne göre değişir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için makalemizin devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Birinin ısırığa ya da sokmaya karşı ciddi reaksiyon gösterdiğinden şüpheleniyorsanız bir an önce tıbbi tedavi almasını sağlayın. Alerjileri olan kişiler, ısırıklara ve sokmalara karşı ciddi tepkiler geliştirebilirler.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Böcek ısırmaları için Acile yada İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir. Daha hafif şişme ısırıklar için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne de gidebilirsiniz.

Böcek, örümcek ya da yılan ısırıkları pek çok kişinin yaşadığı durumlardır. Hafif ısırıklar ve sokmalar için temel ilk yardım genellikle yeterli olacaktır. Küçük kanamaları, şişlikleri ağrıyı ve kaşıntıyı bu tedavi geçirir. Karadul ve kahverengi keşiş örümceği bazı türler, çok fazla hasara neden olabilir. Bu tür durumlara karşı kendinizi hazırlamanız sizi ve çevrenizdekileri güvende tutmaya yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...