Boğaz Ağrısı İle İlgili Her Şey

Boğaz Ağrısı İle İlgili Her Şey

Boğaz ağrısı boğazda ağrılı, kuru veya kaşıntılı bir duygudur. Boğazdaki ağrı en sık görülen semptomlardan biridir. Her yıl doktor ofislerine 13 milyonu aşkın ziyaret gerçekleştirmektedir.

Boğaz Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Çoğu boğaz ağrısı enfeksiyonlardan veya kuru hava gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır. Boğaz ağrısı rahatsız edici olsa da, genellikle kendi başına iyileşir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Nefes darlığı veya yutmada zorluk, yüksek ateş veya sert boyun gibi daha ciddi semptomlar için doktora başvurun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Boğaz ağrısı için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Boğaz Ağrısı Türleri

Boğaz ağrısı, etkiledikleri boğaz kısmına bağlı olarak, türlere ayrılır:

Boğaz Ağrısı Türleri Bulunduğu Yer
Farenjit Ağızın hemen arkasındaki alan
Tonsillit Bademciklerin şişmesi ve kızarıklığı, ağzın arkasındaki yumuşak doku
Larenjit Ses kutusunun veya gırtlağın şişmesi ve kızarıklığı

Boğaz Ağrısı Belirtileri

Boğaz ağrısı belirtileri neye sebep olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Aşağıdakileri hissedebilirsiniz:
Kaşıntılı
Yanan
Çiğ
Kuru
Gergin
Tahriş

Yutkunulduğunda veya konuşulduğunda daha fazla acı verebilir. Boğaz veya bademcikleriniz kırmızı görünebilir.

Bazen, bademcikler üzerinde beyaz lekeler veya irin alanları oluşur. Streptokoktokok boğazındaki bu beyaz yamalar, bir virüsün neden olduğu boğaz ağrısından daha yaygındır.

Boğaz ağrısı ile birlikte, bazı semptomlarınız olabilir.

Bu Semptomlar:
Burun tıkanıklığı
Burun akması
Hapşırma
Öksürük
Ateş
Titreme
Boyunda şişmiş bezler
Boğuk ses
Vücut ağrıları
Baş ağrısı
Yutma sıkıntısı
İştah kaybı

Boğaz Ağrısının 8 Nedeni

Boğaz ağrısı nedenleri enfeksiyonlardan yaralanmalara kadar değişir. İşte en sık boğaz ağrısı nedenlerinden sekizi.

Boğaz Ağrısı İçin Ev İlaçları

Çoğu boğaz ağrısını evde tedavi edebilirsiniz. Bağışıklık sisteminize enfeksiyonla savaşma şansı vermek için bol bol dinlenin.

Boğaz ağrısı acıyı hafifletmek için:
Sıcak su ve 1/2 ila 1 çay kaşığı tuz karışımı ile gargara.
Bal ile sıcak çay, çorba suyu veya limonlu ılık su gibi boğaza yatıştırıcı sıcak sıvıları içirin. Bitkisel çaylar özellikle boğaz ağrısına yatıştırıcıdır.
Bir buzlu şeker veya dondurma gibi soğuk bir muamele yiyerek boğazınızı soğutun.
Sert şeker ya da bir pastil parçası emmek.
Havayı nemlendirmek için serin bir nemlendiriciyi açınız.
Boğazınız daha iyi hissedinceye kadar sesinizi dinlendirin.

Özet:

Çoğu boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir. Sıcak sıvılar veya donmuş gıdalar boğazda yatıştırıcı hissi yaratır. Nemlendirici, kuru bir boğazı nemlendirir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısı genellikle iki ila yedi gün içinde kendiliğinden iyileşir. Yine de boğaz ağrısının bazı nedenleri tedavi edilmek zorundadır.

Potansiyel olarak daha ciddi semptomlarınız varsa doktorunuzu arayın:
Şiddetli boğaz ağrısı
Yutma sıkıntısı
Nefes almakta zorluk veya nefes alırken ağrı
Ağzınızı açmakta zorluk
Boğaz eklemleri
38oC veya daha yüksek ateş
Ağrılı veya sert boyun
Kulak ağrısı
Balgamınızda kan
Bir haftadan uzun süren boğaz ağrısı

Özet:

Çoğu boğaz ağrısı birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Streptokoktokok boğaz gibi bakteriyel enfeksiyonların antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekir. Yutma veya nefes alma, boyun tutulması veya yüksek ateş gibi ciddi semptomlar için doktora başvurun.

Boğaz Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir

Muayene sırasında doktorunuz belirtilerinizi soracaktır ve boğazınızın arkasını kızarma, şişlik ve beyaz lekeleri kontrol etmek için bir ışık kullanacaktır. Doktor bezlerde şişlik olup olmadığını görmek için boynunuzun yanlarını da inceleyebilir.

Eğer doktorunuz streptokoktokok boğazından şüphelenirse, teşhis etmek için boğaz kültürü alırsınız. Doktor boğazınızın arkasına bir çubuk sürecek ve streptokoktokok boğaz bakterilerini test etmek için bir örnek alacaktır. Hızlı streptokoktokok testi ile, doktor sonuçları dakikalar içerisinde alacaktır.

Teşhisi doğrulamak için numune test edileceği bir laboratuvara gönderilecektir. Bir laboratuar testi bir ila iki gün sürebilir, ancak kesin bir sonuç gösterebilir.

Bazen boğaz ağrınızın nedenini bulmak için daha fazla test yaptırmanız gerekebilir. Boğaz hastalıklarını tedavi eden kulak, burun ve boğaz (KBB) doktoru veya kulak burun boğaz uzmanı olarak görülen bir uzmanı görebilirsiniz.

Özet:

Doktorlar semptomlara, boğaz muayenesine ve streptokoktokok testine göre streptokoktokok boğaz tanısı koyarlar. Açık bir tanı olmadan boğaz ağrısı için kulak, burun ve boğazın koşullarını tedavi eden bir uzmanı görmeniz gerekebilir.

Boğaz Ağrısı İçin İlaçlar

Boğaz ağrısını hafifletmek ya da altta yatan nedeni tedavi etmek için ilaç alabilirsiniz.

Özet:

Reçetesiz ağrı kesiciler, spreyler ve pastiller boğaz ağrısı ağrılarını hafifletebilir. Mide asidini azaltan ilaçlar, gastroözofageal reflü hastalığının neden olduğu boğaz ağrısına yardımcı olabilir.

Antibiyotiğe Ne Zaman İhtiyacınız Olur?

Antibiyotikler, streptokoktokok boğaz gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eder. Viral enfeksiyonları tedavi etmezler.

Pnömoni, bronşit ve romatizmal ateş gibi daha ciddi komplikasyonları önlemek için bir streptokok boğazını antibiyotiklerle tedavi etmeniz gerekir. Antibiyotikler boğaz ağrısını yaklaşık bir gün azaltabilir ve romatizmal ateş riskini üçte ikiden fazla azaltabilir.

Doktorlar genellikle yaklaşık 10 gün süren bir antibiyotik tedavisi önerirler. Daha iyi hissetmeye başlasanız bile, tüm ilaçları şişede almak önemlidir. Çok erken bir antibiyotiği durdurmak bazı bakterileri diri diri bırakabilir, bu da sizi tekrar hasta edebilir.

Özet:

Antibiyotikler streptokoktokok boğaz gibi bakterilerin neden olduğu boğaz ağrılarını tedavi eder. Daha ciddi komplikasyonları önlemek için streptokoktokok boğazını tedavi etmelisiniz. Daha iyi hissetmeye başlasanız bile, tüm antibiyotik dozunu almanız gerekir.

Sonuç

Viral ve bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra tahriş edici ve yaralar da boğaz ağrısına neden olur. Çoğu boğaz ağrısı tedavi olmaksızın birkaç gün içinde iyileşir.

Dinlenme, ılık sıvılar, tuzlu su gargaraları ve reçetesiz ağrı kesiciler evde boğaz ağrısının rahatlatılmasına yardımcı olabilir.

Streptokok boğaz ve diğer bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir. Doktorunuz streptokok olup olmadığını öğrenmek için temizleme çubuğu testi kullanabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...