Boğaz Kültürü: Hangi Durumlarda İstenir?

Boğaz Kültürü: Hangi Durumlarda İstenir?

Boğaz kültürü genellikle boğazdaki bakterileri teşhis etmek için kullanılır. Bu enfeksiyonlar arasında streptokok boğaz ağrısı, zatürre, bademcik, boğmaca ve menenjit bulunur.

Boğaz Kültürü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu testin herhangi bir riski ya da komplikasyonu bulunmaz. Boğaz, hassas bir bölge olduğundan test sırasında kusma refleksi görülebilir ancak bu durum acı verici değildir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Testten önce antiseptik ağız gargarası yapılmamalıdır. Test sonuçlarını etkileyebileceğinden kullandığınız antibiyotikleri doktorunuza bildirmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu test için Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoru uygun gördüğü taktirde sizi yönlendirecektir.

Boğaz Kültürü Nedir?

Boğaz kültürünün amacı, enfeksiyona neden olabilecek organizmaların varlığını saptamaktır. Örneğin,  boğazda grup A streptokok bakteri (Streptococcus pyogenes) olması, streptokok boğaz ağrısının işaretçisidir.

Streptokok bakteri oldukça bulaşıcıdır. Havada kalan taneciklerle yayılabilir. Enfeksiyonu taşıyan bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında ya da yiyecek ve içeceklerini paylaştığında bakteriyi kolaylıkla bulaştırabilir. Bakteriler kapı kolu gibi yerlerden burnunuza, ağzınıza ve gözlerinize bulaşabilir.

Boğaz ağrınız varsa ve doktorunuz streptokok boğaz ağrısından şüpheleniyorsa boğaz kültürü isteyebilir. Bu testin sonuçları doktorunuzun teşhis koymasına ve tedavi planı oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Boğaz Kültürünün Amacı Nedir?

Boğaz ağrılarının pek çoğuna virüsler neden olur. Boğaz ağrılarının çoğu basit ağrı kesiciler ve pastillerin kullanımı dışında herhangi bir tedaviye gerek kalmadan birkaç gün içinde geçer.

Doktorunuz belirtileriniz streptokok boğaz ağrısını ya da başka bir enfeksiyonu gösterdiğinde boğaz kültürü isteyecektir. Kızarıklık, şişlik, bademciklerin üzerindeki beyaz lekeler, irinler ve kırmızı lekeler ağzın üst bölgesinde enfeksiyona işaret eder. Bu işaretler enfeksiyonun viral ya da bakteriyel olduğunu belirtmediğinden boğaz kültürüne ihtiyaç duyulur. Streptokok boğaz ağrısı oldukça bulaşıcıdır. Bu nedenle erkenden teşhis edilmesi önemlidir.

Boğaz Kültürü Nasıl Alınır?

Çocuğunuz muayene olacaksa sabit durmasını isteyin. Bazı durumlarda çocuğunuzu nazik bir şekilde tutmanız gerekebilir.

Doktorunuz ağzınızı açıp kafanızı arkaya doğru yaslamanızı isteyecektir. Gerekli görülürse doktorunuz dil pensi kullanabilir. Bunun kullanılması boğazın daha iyi görülmesine yardımcı olabilir. Daha sonra steril pamuklu bir çubuk alınıp boğazın arkasına, bademciklere ve burada bulunan diğer yerlere birkaç saniye boyunca sürtülür. Pamuk, boğazın arkasındaki salgıların örneğini toplar.

Doktorunuz topladığı örnek daha sonra laboratuvara gönderilir ve bakterilerin gelişmesi için bir kaba konulur. Bakterilerin alınan numunede gelişme sürecine kültür denir. Zararlı bakterilerin olup olmadığına ve varsa bakterinin türüne karar vermek için kültür yapılan örnek üzerinde kimyasal testler yapılır. Genellikle kültürün oluşması birkaç günü bulacağından test sonuçlarının çıkması biraz vakit alır.

Test Sonrasında Ne Beklemeliyim?

Boğaz kültürünün sonuçlarının çıkması birkaç günü bulabilir. Örnek kültürü oluşturulduktan ve bakteriler analiz edildikten sonra doktorunuz sizinle konuşacaktır.

Boğaz kültürünün negatif çıkması, boğazınızda bulaşıcı bir bakteri olmadığı anlamına gelir. Pozitif bir testse streptokok boğaz ağrısına neden olan streptococci bakterisinin ya da başka bakterilerin varlığına işaret eder. Doktorunuz enfeksiyona neden olan bakterinin türünü belirledikten sonra tedavi planı oluşturabilir.

Bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek için doktorunuz antibiyotik ilaç yazacaktır. Penisilin ve amoksisilin yaygın olarak yazılan iki ilaçtır. Yaşça küçük çocuklar hap yutmakta zorlanabileceğinden ya da kusacağından penisilin iğnesi gerekli olabilir.

Doktor reçetesiz olarak kullanılabilen ibuprofen ya da asetaminofen gibi ilaçları boğaz ağrısını hafifletip, ateşi düşürmek için kullanabilir. Çoğu kişi bir iki gün içinde daha iyi hissetmeye başlayabilir ancak belirtiler 48 saat sonra da devam ediyorsa doktorunuza başvurun.

Boğaz kültürü, boğazı etkileyen enfeksiyonların belirlenmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Boğaz kültürüyle varsa bakteriyel enfeksiyon teşhis edilir ve buna neden olan durum belirlenir. Boğaz ağrısına neden olan etken belirlendiğinde doktorunuz sizin için en iyi tedavi seçeneğine karar verecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...