Boğaz Reflüsü (Larengofarengeal Reflü) Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Reflüsü (Larengofarengeal Reflü) Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz reflüsü midedeki asidin ses tellerine doğru gelerek, ciddi tahrişe sebep olduğu bir hastalıktır. Boğazda bir rahatsızlık hissiyle doktora giden birçok kişi sorunun boğaz reflüsü olduğunu duyunca şaşırıyor. Boğaz reflüsü, laringofaringeal reflü ya da sessiz reflü isimleriyle de biliniyor.

Boğaz Reflüsü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yetişkinlerde boğaz reflüsü boğazda ve ses tellerinde yaralanmalar neden olabilir. Bu bölgedeki kanser riskini artırır. Akciğerleri etkileyerek astım, bronşit ve amfizemi şiddetlendirebilir.

Tıbbi Adı Nedir?

Boğaz reflüsünün tıbbi adı "Larengofarengeal Reflü"dür.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Boğaz reflüsü için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Boğaz Reflüsünün Nedenleri

Yemek borusuna açılan deliklerde iki büzgen kas bulunur. Alt yemek borusu kası ve üst yemek borusu kası.

Alt yemek borusu kası mideden yemek borusuna besinlerin ve asitlerin geri akmasını engelleyen kastır. Üst yemek borusu kası ise besin ve asitlerin gırtlağa akmasını engelleyen kastır. Alt yemek borusu kası zayıf olduğunda ve sıkıca kapanmadığında asit reflü (gastroösefagial reflü) oluşur.

Eğer asit ve sindirim enzimleri üst yemek borusu kasından gırtlağa akarsa boğaz reflüsü meydana gelir.

Boğaz Reflüsü Belirtileri

Boğaz Reflüsünün belirtileri şunlardır:

Ses Kısıklığı ya da Boğukluğu
Mide asidi gırtlağa geldiğinde ses telleri zarar görerek, sesin kısılmasına ya da boğuklaşmasına neden olur. Bu belirti genellikle sabahları fark edilir. Çünkü asit yatar vaziyetteyken boğaza daha kolay akar.

Boğaz Problemleri
Boğaz reflüsü boğazda sürekli bir rahatsızlık ve ağrı hissettirebilir. Ayrıca sürekli boğazı temizlemek zorunda hissettirebilir. Buna ek olarak boğazın arkasında şişkinlik varmış gibi de hissettirebilir. Diğer belirtiler sık sık hıçkırma, yutkunmada güçlük ya da hırıltılı öksürüktür.

Solunum Problemleri
Boğaz reflüsü olanlar hırıltılı solunum ya da nefes darlığı tecrübe edebilirler. Boğaz reflüsü ayrıca var olan astımı daha da azdırabilir ve tedavisini zorlaştırabilir.

Diş Çürümesi
Ağza gelen mide asidi dişin koruyucu tabakasını aşındırarak, dişlerin çürümesine neden olabilir.

Boğaz Reflüsünün Zararlı Sonuçları

Mide asidinin sürekli boğaz ve gırtlağa akması uzun vadede tahriş ve zarara neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse ciddi problemler doğurabilir.

Boğaz reflüsü çocuklarda şunlara neden olabilir:

 • Ses tellerinin aşağısındaki bölgenin daralması
 • Kontakt granülom (ses telindeki lezyonlar)
 • Tekrar eden kulak enfeksiyonu
 • Sürekli kulağın tıkanması

Boğaz Reflüsü Tedavisi

Boğaz reflüsü tedavisi asit reflü tedavisine benzer. Hayat tarzında ve beslenmede değişiklikleri içerir. Nadiren ameliyat gerekebilir.

1 Hayat Tarzında Değişiklikler

Az az, daha çok öğünle beslenin: Bir anda fazla yemek mideyi genişletir ve yemek borusu kaslarına olan baskıyı artırır.

Asitli yiyecek ve içecekleri azaltın: Yemek yedikten sonraki üç saat boyunca yatmayın. Yatmak midedeki besinlerin yemek borusuna akmasını tetikler. Uyurken başı mideden daha yukarıda tutmaya çalışın. Bunun için başınızın altına bir yastık koyabilirsiniz.

Normal bir Kiloyu Devam Ettirin: Fazla kilolu olmak karın bölgesine baskıyı artırarak mide içeriğinin yemek borusuna gitmesine neden olur.

Sigara İçmeyin: Sigaradaki nikotin yemek borusu kaslarını rahatlatır. Sigara içmek ayrıca mide asitlerinin salgılanmasını artırır.

Dar Giyecekler Giymeyin: Bu mideyi sıkarak, yiyeceklerin yemek borusuna dönmesine neden olur.

2 Beslenme Değişiklikleri

Baharatlı yiyeceklerden, fıstık ve çikolatadan kaçının. Kızarmış yiyecekler, yağlı yiyecekler, dondurma gibi yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Portakal, greyfurt suyu, milkshake, çay, kahve ve alkol boğaz reflüsünü azdıracağından bunlardan kaçınılmalı.

3 İlaçlar

İlaçlar midedeki asit üretimini azaltmaya, mideyi boşaltmaya ya da yemek borusunu korumaya yardım edebilir.

Proton pompası inhibitörü (omeprazole gibi), histamin reseptörü agonistleri (ranitidine gibi) ilaçlar asit üretimini azaltabilir. Prokinetik ajanlar (domperidone gibi) mideyi boşaltmaya ve temizlemeye yardımcı olur. Antiasitler (gaviscon gibi) yemek borusunda kalkan görevi yapacak bir katman oluşturarak mide asitleri ve sindirim enzimlerinden etkilenmesini engeller.

4 Ameliyat

Ameliyat ciddi boğaz reflüsü durumlarında gerekebilir. İlaç tedavisine ve diyetteki değişikliklere yanıt vermeyen hastalar için doktor önerebilir. Mide ve yemek borusun arasındaki birleşme yerini sıkılaştırmak amaçlanır.

Yorumlar (3)

 1. Kadir

  Benim sesim 1 seneyi geçti ve haya düzelmedi sabahları kaltımda sesim az ve boguk cikıyor…

 2. Adem akkurt

  Merhabalar yaklaşık 6 aydır nefes daralması midemde ağrı boğazımda şişlik hissi ve tıkanma gibi sorunlarım var. Doktora gittim 3 tane ilaç yazdı ama ise yaramıyor. Nefes almak konusunda ciddi sıkıntı çekiyorum. Bunun bi çözüm yolu yokmudur.

 3. Burak

  Bu şey bir lanet ! 1.5 yıldır geçmiyor boğazımı mahvetti, sigara içmiyorum ve beslenme alışkanlığımı öyle dğeiştirdim ki, herşeyi denedik, ilaçlar sadece baskılıyor asit boğazıma geliyor gırtlağımı yakıyor, boğazımda cisim var gibi sürekli, kasılmalar oluyor, lansor kullanıyorum bir süre rahatlıyor boğazım sonra ilaç kullanmama ragmen gelen reflü boğazımı yine tahriş ediyor 2 aylık tedavi sil başa dönüyor, çıldırmak üzereyim artık boğazımı söküp atasım var, çok kötü bir şey, artık boğazımda bir cisim hissine alıştım sanki yani bir insan buna nasıl alışabilir ama alışıyor. Bu lanet şey tedavi edilmez ise gırtlak kanserine götürüyormuş ki gerçekten kansere götürmezsede boğazım delinecek ! böyle basit bir rahatsızlığa tıp hala çare bulamamış, öyle aşağıdan baktığımız teknolojimiz ve bilimimiz aslında o kadarda aşağıdan bakılacak bir şey değilmiş…

Sonraki yazı yükleniyor...