Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz yanması genellikle reflü ve alerjiler nedeniyle ortaya çıkar. Ama başka sebepler bu sorunda rol oynayabilir.

Boğaz Yanması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Boğaz yanmasının birçok nedeni olabilir. Önemli olan doğru teşhisi yapıp, uygun tedaviye başlamaktır. Bu yüzden boğaz yanması uzun süredir devam ediyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Boğaz yanması için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Boğaz Yanması Nedenleri

Reflü
Boğaz yanmasının en yaygın sebebi reflüdür. Midedeki asidin yemek borusuna kaçması hastalığına reflü denir. Bu kaçaklar boğazda yanma hissine yol açar. Hastalığın diğer belirtileri; ağızda oluşan nahoş ve ekşi bir tat, göğüs ağrısı, midede hassaslık ve bulantıdır.

Alerjiler
Alerjiler (özellikle havada bulunan partiküllere karşı olanlar) göğüs ve boğazda yanmaya neden olur. Hava kirliliği ve bazı yiyecekler de boğazı tahriş edebilir; iltihap, kaşıntı, bulantı ve baş ağrısına neden olabilir.

Boğaz Kuruluğu
Kuruluk ve tahriş boğazda yanma hissine neden olabilir. Nem az olduğunda ağız, burun ve boğazda kuruma olabilir.

Solunum yollarında dokuların nemli kalmasını ve tahriş oluşumunu önlemeyi sağlayan, mukus salgılayan kanallar vardır. Bu nemin eksikliği durumunda boğazda yanma ve tahriş hissi oluşur.

Yemek Borusu İltihabı (Özofajit)
Yemek borusu iltihabı da boğazda yanma hissine neden olur. Hastalık aynı zamanda rahatsızlık hissine, göğüs ağrısına ve aşırı geğirmeye neden olur. Rahatsızlığın; iltihap sökücü ilaç kullanımı, kemoterapi tedavisi görme, ameliyat olma ya da enfeksiyon oluşumu gibi çeşitli nedenleri olabilir. Bu durum aynı zamanda reflü rahatsızlığının bir komplikasyonu olarak da gelişebilir.

Grip ve Soğuk Algınlığı
Grip gibi bulaşıcı hastalıklar ve soğuk algınlığı ağrı ve ateş gibi belirtilerin yanında boğazda yanma hissine neden olabilir. Yaşlılar ve çocuklar bu tip enfeksiyonlara karşı hassastır.

Boğaz yanması ve burun tıkanıklığı:

Östaki Borusu Drenajı
Östaki kanalları; burnun arkası, boğaz ve orta kulak arasındaki geçitlerdir. Orta kulaktaki basıncı normal tutmak ve kulaktaki fazla sıvıyı atmak görevleridir. Soğuk algınlığına yakalandığınız zaman östaki kanalları fazla sıvıyı atamaz, burun ya da kulaklar tıkanır. Aynı zamanda kulak ağrısı, duymada bozukluk ve tıkanma da hissedebilirsiniz.

Enfeksiyon
Bakteri veya virüsten kaynaklanan solunum enfeksiyonları boğazda yanma hissine neden olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları; burun kanalları, boğaz ve sinüsleri etkiler. Alt solunum yolları enfeksiyonları ise bronşları, nefes borusunu ve akciğerleri hedefler. Bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, sinüzit, larenjit, grip, bronşit ve zatürre boğazda tahrişe neden olur. Diğer belirtiler; boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı ve öksürüktür.

Boğaz Yanması Nasıl Geçer?

Boğaz yanmasına iyi gelen bazı ev tedavileri şu şekildedir:

Boğaz Yanmasına Karbonat
Asit reflüden kaynaklanan mide ekşimesi ve boğaz yanmasına bir kaşık karbonat iyi gelir. Asıl ismi sodyum bikarbonat olan karbonat reflüye iyi gelebilir çünkü mide ekşimesini bastırır. 7.0’ın üzerinde pH değeri olduğu için mide asidini normale getirir. Böylece midedeki asit boğazınıza gelerek, yanma hissine neden olmaz.

Karışım için gerekenler:

  • Yarım ya da bir yemek kaşığı karbonat
  • Bir bardak içme suyu

Hazırlanışı:
200 gramı geçmeyen içme suyunun içine karbonatı koyun ve iyice karıştırın. Karışımın tamamını içilebilir ve gerekli gördükçe tekrarlayabilirsiniz fakat 24 saat içinde yarım kaşıklık doz kullanımı 7’yi aşmamalıdır. Bu karışımı bir haftadan uzun bir tedavi için kullanmayınız. İçerikteki tuz miktarı fazla olduğundan şişlik ve bulantı gibi yan etkiler görülebilir.

Gargara
Tuz eklenmiş ılık su ile gargara yapmak boğaz yanması için uygun bir ev tedavisidir. Tuzlu su çözeltisi içine zerdeçal tozu da ekleyebilirsiniz.

Alternatif olarak karbonatlı su karışımı ile de gargara yapabilirsiniz.

Bal
Birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi boğaz yanmasında da bal kullanılır. Balın doğasında bulunan antibakteriyel özellikler boğaz yanmasında hızlı iyileşmeye yardımcı olur. İltihaplı dokudaki suyu çekerek kurumasına ve rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Bir bardak sıcak suya ya da bitki çayına 4-5 çay kaşığı ekleyerek kullanabilirsiniz.

Ballı limonlu sıcak su da boğaz yanmasını yatıştırır.

C Vitamini
Boğaz ağrısının nedeni ne olursa olsun C vitamini her koşulda faydalı olacaktır. Boğaz yanması çeken kişi günde üç kez C vitamini kaynağı olan besinler tüketmelidir ki bağışıklık sistemi güçlensin ve enfeksiyonla mücadele edebilsin. Domates, çilek, portakal, kabak, mango ve biber C vitamini açısından zengin yiyeceklerdir.

Hava Nemlendirici
Hastanın odasına hava nemlendirici ya da buhar makinesi yerleştirilmesi boğazı nemlendirerek rahatsızlığın tedavisine destek olur. Evde nemlendirici yoksa büyük bir kase içine sıcak su konularak radyatör ya da ısıtıcının önüne yerleştirilebilir.

Hava nemlendiricisinin deposundaki suya tercih ettiğiniz bir esans yağından birkaç damla damlatabilirsiniz. Yatıştırıcı etki sağlar. Okaliptüs ve nane yağlarının diğerlerine nazaran daha etkili olduğu belirlenmiştir.

Bağışıklık Sistemi Destekleri
Çinko, magnezyum, C ve E vitaminleri ve talus ya da altın mühür gibi bağışıklık sistemi güçlendirici bitkileri besin düzeninize ekleyebilirsiniz.

Boğaz Yanması Zencefil
Zencefil çayı boğaz ağrısını yatıştırır. Zencefil çayı hazırlamak için prosedür basittir: Suyu kaynatıp bir parça ezilmiş zencefili içine attıktan sonra 4-5 dakika bekletip içiniz.

Tavuk Çorbası
Boğazınızda ağrı ya da yanma varken yeme ve yutma işlemleri sıkıntılı bir hale gelir. Bu durumda çorbalar yatıştırıcı ve ağrı giderici olabilir. Boğazınızı yağla yumuşatmak için tavuk çorbası içebilirsiniz.

Buhar
Boğaz ağrısında buhar solunumu etkili bir tedavidir. Geniş bir kaba sıcak su koyduktan sonra üzerine eğilin ve başınızın üzerine koyduğunuz bir havluyla çevrenizi örtün. Ağız ve burundan buharı soluyun. Alternatif olarak sıcak banyo yapabilirsiniz.

Yorumlar (4)

 1. Boğaz Pastili

  Bu tür karışımlarla uğraşmak istemeyenler için en güzel tavsiyem Boğaz Pastilidir.

  • sıla

   aynen

  • Köksal

   Katiliyorum. Tembeller için aynen 🙂

 2. pepee

  benim yemekte genzim acayip ağrıyor, bazen de normalde oluyor

Sonraki yazı yükleniyor...