Boğulmanın Nedenleri: Ne Yapmalıyım?

Boğulmanın Nedenleri: Ne Yapmalıyım?

Boğulma yiyecek parçası, bir eşya ya da sıvı boğazı tıkadığında görülür. Çocuklar yabancı cisimleri ağızlarına koyduklarından sıklıkla boğulurlar. Yetişkinler duman solumaktan ya da çok hızlı yiyip içmekten dolayı boğulabilirler. Çoğu kişi hayatlarının bir noktasında boğulma tehlikesi geçirir. Bu durum genellikle kısa süreli olup kişiyi gerçek bir tehlikeye sokmaz. Ancak, boğulmak tehlikeli ve hayati risk oluşturan bir durumdur. Boğulan kişi solunum yolunu ya da boğazı tıkayan yiyeceği veya içeceği atabilmek için sürekli olarak öksürür. Ancak, bazı durumlarda cisimler, yiyecekler ve içecekler boğazı tıkayarak havanın girmesini engeller.

Boğulma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Boğulmanın neden olduğu komplikasyonların arasında boğazda tahriş, boğazın hasar görmesi ya da oksijensiz kalmaktan dolayı ölüm bulunur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Boğulmayı önlemek için yiyeceklerinizi tamamen çiğneyin, yemek yerken konuşmayın ya da gülmeyin ve yemek yerken yanınızda su bulundurun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Boğulma anlık oluşur o yüzden bölme gitmek yerine müdehale edebilmek için "Heimlich Manevrası" ve Kalp Masajı"'nın bilinmesi gerekir.

Boğulan Kişi

Boğulma yaşayan kişiler şunları yapamaz:
Konuşma
Öksürme
Ses çıkarma
Nefes alma

Dudaklarında, cildinde ya da tırnaklarında oksijen eksikliğinden dolayı morarma görülebilir. Boğulan kişi boğulduğunu göstermek için boğazına ellerini götürüp size işaretle anlatmaya çalışabilir.

Boğulmaya Ne Sebep Olur?

Çocuklar genellikle ağızlarına yabancı cisimleri sokarlar. Çocuklarda bu davranış merakın sonucunda görülür. Ancak, çok hızlı yemek yendiğinde ya da yemek yerken konuşulduğunda da bu durum gözlenebilir.

Çocukların boğulmasına neden olan cisimler:
Mısır
Şeker
Silgi
Havuç
Sosis
Sakız
Fıstık
Çeri domates
Üzüm
Büyük meyve parçaları
Büyük sebze parçaları

Yetişkinler büyük lokmaları çiğnemeden yuttuklarında ya da bir şey yiyip içerken güldüklerinde boğulma tehlikesi yaşayabilirler.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Almalıyım?

1Beşli Yöntem

Beşli yöntem, boğulan kişiyi tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Elinizin içini kullanarak boğulan kişinin kürek kemiklerinin arasına beş kez vurun. Heimlich manevrasını beş kez yapın. Bu ikisini kişinin boğulması geçene kadar sırayla yapın.

Heimlich Manevrası

Heimlich manevrasını yapabilmek için şu adımları takip edin:
 1. Boğulan kişinin arkasına geçip kollarınızla belinden tutun.
 2. Kişiyi öne doğru eğin.
 3. Elinizi yumruk haline getirip boğulan kişinin karnına göbeğin hemen üstüne yerleştirin.
 4. Boşta olan elinizi yumruğunuzu tutup kişinin karnında yukarıya doğru hareket ettirmek için kullanın.
 5. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.
 6. Cisim hâlâ kişinin boğazındaysa bu hareketi tekrar edin.

Kişinin bilinci kapandıysa mümkünse solunum yolunu açın. Bunu parmaklarınızı kullanarak yapabilirsiniz. Ancak, cismi boğazın daha da derinine itmemeye özen gösterin. 112 acil servisi arayın ve kalp masajına başlayın.

2Kalp Masajı

Kalp masajı yapmak için şu adımları takip etmelisiniz:
 1. Kişiyi sırt üstü düz bir yere yatırın.
 2. Bilinci kapalı olan kişinin yanında dizlerinizin üzerinde durun ve elinizi avuç içiniz yere doğru olacak şekilde göğsün ortasına yerleştirin.
 3. Boşta kalan elinizi diğer elinizin üzerine yerleştirin. Omuzlarınızla öne doğru eğilin ve dakika 100 kez olacak şekilde baskı uygulayın. Bu işleme göğüs basısı denir.
 4. Bu işlemi kişi tekrar nefes almaya başlayana ya da sağlık görevlileri gelene kadar devam ettirin.

Beşli yöntemi çocuklarda uygulamayın. Çocuklarda sadece Heimlich manevrasını uygulamalısınız.

Boğulmayı Nasıl Önleyebilirim?

Çocuğunuzun boğulmasını önlemek için para, silgi ya da lego parçaları gibi küçük cisimlerle oynamasına izin vermemelisiniz. Çocuğunuzun yiyeceklerini onların daha kolay yutmasını sağlayacak şekilde küçük parçalara ayırın. Çocuğunuzun yerken konuşmasını engelleyin.

Boğulmaya Neden Olan 17 Durum hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...