Botoksun Terlemeyi Önlemek için Kullanılması

Botoksun Terlemeyi Önlemek için Kullanılması

Botoksenjeksiyonları birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılabilir. Botoks, botulizm denilen bir tür gıda zehirlenmesine sebep olan mikroplardan üretilen bir nörotoksindir. Fakat bu durum sizi endişelendirmesin çünkü botoks kullanmak oldukça güvenlidir. Botoks, kozmetik tedavilerde kırışıklıkları gidermek ve bazı kasları geçici olarak hareketsiz bırakmak için kullanılan bir ürün olarak bilinse de doktorlar botoksu migren, kas krampları ve hiperhidrozu tedavi etmek için de kullanıyorlar. Hiperhidroz, aşırı terlemenin tıp dilindeki ifadesidir. Sıcak değilken terleme gibi anormal durumlardaki terlemeleri ifade eder. Aşırı terleyen kişiler genellikle kıyafetlerini ıslatacak kadar terleyebilirler. Bu kişilerde terlemeyi önleyici deodorantlar işe yaramaz. Botoksenjeksiyonları, hiperhidroz sorunu yaşayan kişiler için iyi bir tedavi yöntemidir. Terlemelerinizi ter önleyici deodorantlarla azaltamıyorsanız botoks için uygun bir aday olabilirsiniz. Botoks koltuk altları, eller, ayaklar ver yüz gibi birçok bölgede terlemeyi önlemek için kullanılabilir. Botoksun terlemeyi önlemek için kullanımı genellikle koltuk altları için önerilse de diğer bölgelerde de kullanılır. Sadece koltuk altlarında kullanımının öneriliyor olması, koltuk altlarında kullanıldığında etkili olduğunun yapılan çalışmalarla kanıtlanmış olmasından kaynaklanır.

Botoks Enjeksiyonları Terlemeyi Nasıl Önler?

Botoks, ter bezlerinizi aktive eden sinirleri engelleyerek terlemeyi önler. Normalde sinirleriniz, vücut ısınız arttığında ter bezlerinizi aktifleştirir. Böylece vücudunuz kendinizi otomatik olarak soğutmuş olur. Hiperhidrozu olan kişilerdeyse bu sinirler sürekli çalışarak ter bezlerine sinyal gönderirler.

Botoksejeksiyonlarını vücudunuzun çok terleyen yerlerine doğrudan enjekte ettiğinizde, aşırı çalışan sinirleriniz felç geçirmiş olur. Sinirleriniz ter bezlerinize sinyal gönderemediğinde terlemezsiniz. Ancak, botoks sadece bazı bölgelerdeki terlemeyi önleyebilir.

BotoksTerlemeyi Engellemek için Nerelerde Kullanılabilir?

Şu an için botoksun terlemeyi önlemek için kullanımı sadece koltuk altlarıyla sınırlıdır. Yapılan çalışmalarda, botoksun koltuk altlarındaki terlemeyi önleme konusunda son derece etkili olduğu gözlenmiştir. Botoksun diğer bölgelerde yapılan uygulamaları bazı kişilerde etkili olsa da doktorunuz sadece koltuk altı için garanti verebilecektir.

Yapılan çalışmalar, avuç içlerindeki terlemenin botokslauygulama yapılan kişilerin %80’inde tedavi edildiğini ortaya koyuyor. Ancak, avuç içlerine uygulanan botoks, koltuk altlarına uygulandığındaki kadar etkili değil. Yapılan çalışmalar, botoksun alın terlemesini önlediğini de ortaya koymuştur. Ancak alına uygulanan botoks terlemeyi %75 oranında azaltırken sadece 5 ay etkili olmaktadır.

Araştırmacılar botoksun ayak tabanındaki terlemeyi de azalttığına inanıyor fakat bunun üzerine yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır. Ayak tabanına yapılan botoksenjeksiyonları, diğer bölgelere oranla çok daha acı verici olacaktır.

Botoks Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Botoksenjeksiyonları tecrübeli bir uzman tarafından yapıldığında çok daha etkili olacaktır. Enjeksiyonların yapılması çok vakit almaz ve doktorun ofisine gittiğinizde yapılabilecek bir uygulamadır. Doktorunuz botoks ilacını cildinizin altına bir iğne yardımıyla enjekte eder. Endişe duyduğunuz bölgeye birkaç kez enjeksiyon yapılır. Doktorunuz acıyı önlemek için uyuşturucu özellikte bir krem kullanabilir.

Botoksenjeksiyonu yapılır yapılmaz normal hayatınıza ve işinize dönebilirsiniz. Doktorunuz atlanan bir nokta olup olmadığını görmek için kontrole gelmenizi isteyecektir.

İşlem Öncesi Hazırlık

Botoksenjeksiyonları son derece basit ve hızlı işlemlerdir. Doktorunuz koltuk altlarınızdaki kılları işlem öncesindeki birkaç gün boyunca almamanızı isteyecektir. Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, morarmayı engellemek için işlem öncesindeki birkaç gün boyunca bu ilaçları kullanmamanız gerekmektedir. Kullandığınız ilaçlardan doktorunuza mutlaka bahsetmelisiniz. Doktorunuz aksini söylemediği takdirde aldığınız ilaçları kullanmayı kafanıza göre bırakmamalısınız.

Botoks Enjeksiyonlarının Ücreti

Botoksenjeksiyonlarının ücreti, durumunuza ve nerede yaşadığınıza göre değişiklik gösterir. Vücudunuzda birden fazla yere yaptıracaksanız ücret de ona göre artacaktır.

Botoksun Riskleri ve Yan Etkileri

Botoksun güvenliğiyle ilgili pek çok çalışma yapılmıştır. Botoksun muhtemel yan etkileri:

  • Enjeksiyonun yapıldığı alanda acı veya morarma
  • Baş ağrısı
  • Grip benzeri belirtiler
  • Yüze yapılan enjeksiyonlarda göz kapağı sarkması
  • Yüze yapılan enjeksiyonlarda göz kuruluğu ya da göz yaşarması

Botokstan kaynaklanan ciddi yan etkiler çok nadir olarak görülür. Botoks tüm vücudunuzu etkilediği zaman ciddi yan etkiler görürsünüz. Bu durum, enjeksiyondan sonraki birkaç saat içinde, birkaç gün içinde ya da birkaç hafta içinde oluşabilir.

Nadir fakat ciddi olan yan etkiler:

  • Tüm vücutta kas zayıflığı
  • Görme bozukluğu
  • Nefes almada güçlük
  • İdrarı kontrol edememe

Tedaviden Sonra Ne Beklemelisiniz?

Botoksenjeksiyonlarından sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. O bölgede terlemenin kesilmesi 2 – 7 gün arasını bulabilir. Tamamen kuruluğun olmasıysa iki haftayı bulur.

Botoksun etkisi geçicidir. Bu yüzden, ilerleyen zamanlarda tekrar enjeksiyon yapılması gerekebilir. Koltuk altında terleme için işlem yapıldığında koltuk altları 14 aya kadar kuru kalır. El ve ayaklarda sonuçlar o kadar etkili değildir ve altı ay içinde işlemin tekrar edilmesi gerekebilir.

Tedavinizden iki hafta sonra botoksun tüm etkilerini görmeye başladığınızda doktorunuza kontrol muayenesine gitmeniz gerekmektedir. Bu muayene sırasında doktorunuz gözden kaçan noktalar olup olmadığına bakacaktır.

Botoks, aşırı terleme için son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Ne yazık ki, botoksenjeksiyonları biraz pahalıdır ve sigorta tarafından karşılanmaz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...