Boy Uzatan 10 Önemli Yiyecek

Boy Uzatan 10 Önemli Yiyecek

Boy her zaman hepimiz için bir merak konusu olmuştur. Kısa boylu insanlar daha uzun boylu kişilerle karşılaştıklarında özgüven eksikliği yaşayabilirler. Marketlerde boy uzatmayı vaat eden birçok ürün olmasına bunların çoğu gerçekte böyle değildir.

Boy Uzatan Yiyecekler

Vücut boyu genetik olarak belirlenmesine rağmen büyümenin beslenme gibi bazı dış faktörlere de bağlı olduğu bilinen bir gerçektir. Kısa boy yetersiz beslenmenin bir sonucu olabilir. Bu nedenle dengeli beslenmek özellikle ergenlik döneminde yapılı bir vücuda sahip olmak için çok önemlidir. Optium düzeyde boy ve kiloya sahip olmak için düzenli yemek ve egzersiz gereklidir. Vücudunuzun güçlü kaslara, ligamentlere ve tendonlara sahip olabilmesi için değişik türde besinleri tüketmeniz önemlidir. Ayrıca yemeklerimiz düzenli bir şekilde kalsiyum, mineraller, vitaminler ve proteinleri içermelidir. Öncelikle proteinler, vitaminler ve minerallerin vücut gelişiminde ve boyun uzamasında ne tür etkileri olduğunu açıklamamız gerekiyor.

 • Proteinler Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır ve çeşitli dokuları oluşturarak boyun uzamasını sağlar. Proteinler büyüme hormonu için dizayn edilen aminoasitleri içerirler ve kemiklerin, dokuların, organların, derinin ve dişlerin devamı için çok önemlidirler. Ayrıca vücutta sindirim, solunum ve salgılama gibi vücudun biyokimyasal reaksiyonlarını harekete geçiren enzimler olarak da görev yaparlar. Protein eksikliği kas kaybı, anormal büyüme, zayıf bağışıklık sistemi ve yetersiz mental gelişme gibi birçok probleme neden olur. Bu nedenle karbonhidratlar balık, yumurta, süt ve baklagiller gibi protein bakımından zengin besinlerle yer değiştirmelidir. Protein vücutta boyun uzaması için olmazsa olmaz besin kaynağıdır.
 • Mineraller Magnezyum, fosfor, flor, iyot, demir, ve manganez gibi mineraller içeren yiyecekler de vücudun büyümesi ve boyun uzaması için oldukça önemlidirler.Kalsiyum büyüme ve güçlü kemiklerin devamı için olmazsa olmazdır. Fakat karbonatlı içeceklerin, fazla tuz, şeker ve kahvenin kalsiyumu inhibe edici ve büyümeyi olumsuz yönde etkileyici faktörleri olduğu için tüketimleri sınırlandırılmalıdır. Bunların yanısıra aşırı sigara kullanımının da büyümeyi engelleyici ve sağlığı tehdit edici diğer zararları bulunmaktadır.
 • VitaminlerD vitamini güçlü ve sağlıklı kemik gelişimi için çok önemlidir ve eksikliği büyümede aksamalara, kemiklerin zayıflamasına ve boyun uzamasında zaafiyetlere yol açar. Ayrıca D vitamini vücutta kalsiyumun emilimini da sağlamaktadır. D vitaminin yanında A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ya da riboflavin, C vitamini ya da absorbik asit ve F vitamini de normal büyümenin sağlanması için gerekli vitaminlerdir. Vitaminler çoğunlukla sebze ve meyvelerde bulunurlar.

Aşağıda doğal yollardan boyun uzamasını sağlayan ve protein, mineraller ve vitaminler açısından zengin 10 önemli gıda veya yiyecek çeşidi verilmiştir:

1. Süt

Kalsiyumun büyüme için ne kadar önemli olduğunu yukarıda açıklamıştık. İşte süt mükemmel bir kalsiyum deposudur. Bunun yanında kalsiyum vücutta tutulmasını sağlayan A vitamini ve hücrelerin büyümesini sağlayıcı protein de içerir. süt kolayca sindirilebilir ve proteinlerin maksimum düzeyde özümlenmesini sağlar. Kaymağı alınmış süt yağ içermez ve % 100 protein kaynağıdır. Özellikle büyüme çağında günde en azından 2-3 bardak süt içilmelidir.

2. Süt Ürünleri

Sütün yanında, süt ürünleri de boyun uzamasına katkı sağlamak için tüketilmelidir. Özellikle peynir ve yoğurt A, B, D ve E vitaminleri açısından çok zengindir ve protein ve kalsiyum da içerirler. D vitamini ve kalsiyum büyüme için çok önemli olduğu için eksikliklerinde boyun uzaması olumsuz yönde etkilenir. Kalsiyum alımı özellikle ergenlik döneminde çok gereklidir.

3. Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyveler boyu uzatmanın yanında sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için de önemlidir. Bunlar yoğun miktarlarda vitamin, lif, potasyum ve folik asit içerirler. A vitamini doku ve kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Kavun, greyfurt, papaya, mango, karpuz ve kayısı en zengin A vitamini kaynaklarındandır. A vitamini ayrıca havuç, nohut, kabak, brokoli, ıspanak ve patateste de bulunur. Bunların yanında turunçgiller, kabuksuz meyveler, patates ve domates de sağlıklı kemik büyümesine yardımcı olur ve boyun uzamasına katkı sağlar.

4. Tavuk

Tavuk hayvansal yiyecekler arasında en zengin protein kaynaklarındandır. Kas ve dokuların gelişimi için maksimum miktarda protein içerir.

5. Kırmızı Et

Kırmızı et de önemli derecede protein miktarıdır fakat kolesterol düzeyini artırıcı etki gösteren yağlar da içerir.

6. Nişasta ve Hububatlar

Nişasta ve hububatlar vücudun temel enerji kaynaklarıdır. Bunun yanında B vitamini, lif, demir, magnezyum ve selenyum da sağlarlar. Ayrıca çok önemli kalori kaynakları oldukları için özellikle çocukların hızlı gelişim sürecine girdikleri ergenlik çağında tüketimleri artırılmalıdır. Kahverengi pirinç, mısır, tam buğday içerikli gıdalar büyüme ve boy uzamasında çok önemlidirler.

7. Yumurta

yumurtaYumurta da iyi bir protein ve enerji kaynağıdır. Yumurtanın özellikle beyaz kısmı % 100 protein içerir. Yumurta ayrıca riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini de içerir. Riboflavin hücre çoğalmasında görevli vitaminlerden biridir. Boyun uzamasını sağlamak için özellikle ergenlik döneminde günde 3-4 tane yumurta tüketilmelidir. Eğer daha fazla tüketmek isterseniz daha çok yumurtanın beyazını tüketin. Çünkü yumurtanın sarısı yüksek yağ oranına sahiptir. Fazla yağ damar tıkanıklığı ve kiloya neden olabilir.

8. Soya

Soya tüm sebzeler arasında en fazla proteini içerir. Soyadaki saf protein kemiklerin gelişiminde ve doku kütlesinin artmasında önemli katkı sağlar. Boyunuzun uzamasını sağlamak için günlük 50 gramlık soya tüketimi önemli etki yapar. Soya vejetaryanlar için müthiş bir protein katkısıdır.

9. Yulaf

Yulaf da yüksek miktarda protein içerir. Yulafın Kas kütlesini artırıcı ve yağ miktarını azaltıcı etkisi vardır. Her kahvaltıda 50 gram yulaf tüketmek tavsiye edilir.

10. Mercan Kalsiyumu

Adından da anlaşılacağı gibi mercan kalsiyumu deniz mercanlarından elde edilir ve tüketimi kemik büyümesini artırır. Bu kalsiyum maksimum düzeyde fayda sağlamak için erken yaşlarda alınmalıdır.

Sonuç olarak boy genetik bir faktör olsa da bu konuda düzenli beslenmeyle ve doğru besinlerle ekstra katkı almak mümkündür. Fiziksel aktiviteyle beraber sağlıklı beslenme boy uzatmanın en önemli formülüdür.

Yorumlar (17)

 1. yusuf

  İçecekler : ayran, çay, süt (keçi,inek) .
  Meyveler : portakal, çilek, kivi, kavun, greyfurt, ahududu, yabanmersini
  Sebzeler : patates, yeşil kırmızı acı biber, dolmalık biber, brokoli, karnabahar, kara lahana, limon, domates, taze fasulye, soğan, bezelye, ıspanak .
  Kahvaltılık :gevrek, tereyağı , yumurta, yoğurt , peynir .
  Tahıl : fındık, fıstık, kaju, badem .
  Yiyecekler : Ton balığı, kuzu eti, hindi eti, tavuk eti, dana eti, sığır etiyle üretilen şarküteri, kuzu ciğeri, kaz ciğeri, sakatat etleri, Karides, deniz tarağı, istiridye, sardalya, mezgit balığı, uskumru, Ciğer ezmesi, Somon, karaciğer, böbrek, tuna.

  İyotlu tuz , baharatlar

 2. berk

  ben kaleci olmak istiyorum ama boyum 1.55 nasıl uzarım yardımcı olurmusunuz “

  • Uzun kız

   Keçiboynuzu pekmezi ye ben uc ay icinde allah kahretmesinki 10-15 cm uzadim

  • Ayse

   Gerçekten mi

  • yaaa gerçektenmi o zaman kaç yAAŞINDAYDINIZ LÜTFEN CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİMMMM

 3. Liana

  boyumun uzanmasini istyorum yaaa

 4. Onur

  Boyun 1.76 ama ailedeki kerim hepsi 1.90 nasıl boyun daha uzun olabilir

 5. berna

  18 yasindayim ama boyum kisa nasil uzayabilirim

  • Yusufekici3d

   Sallan ..bir barfix direğine atlayıp günlerce sallan

 6. irem

  Benim boyum okuldaki yaşıtlarıma göre biraz kısa artık boyumun uzamasını istiyoruuuuuuuuummm

 7. zehra

  voleybola gidiyorum ama kısayım

 8. DenizAly

  ben 17 yaşındayım boyum 1.50 vücudum da neredeyse yağ yok yıllardır futbol ve sprint sporu yapıyorum 5km koşusun da 2 adet 1.liğim var fakat boyum çok kısa bu çok üzücü genelde pek yemek yemiyorum uyku düzenim bozuk ve uyku ilacı kullanıyorum boyumu nasıl uzata bilirim ?
  .

 9. Yunus

  Merhaba ben Yunus boyum 157 13 YAŞINDAYIM BOYUM EN AZ KAÇ CM DAHA FAZLA UZAR

  • bir adam çıkıp

   ailendeki insanların (anne, baba, baba tarafı, anne tarafı) boy ortalamasını al. makaledeki tavsiyeleri uygula, düzenli uyu (gece 21-23 arası uyuyup sabah 7-9 gibi uyan).

   bunları yaparsan aile ortalamasının 10 15cm üstüne çıkma ihtimalin yüksek. Ama boydan daha önemli şeyler var. sana tavsiyem bol bol internette gezin ve kafandaki tüm sorulara cevap ara. çok işine yarayacak. entellektüel ve iyi karakterli biri olmak, uzun boylu olmaktan daha iyidir (kesinlikle). tabi “hem uzun boylu hem de entellektüel olmak” imkansız değil.

   Hayatta başarılar…

  • mehmet

   yunus senin boyun yasına gore uzun

  • Yunus daha13 yasinda olduğuna göre süt yumurta peynir fıstık fındık balıkbrokoli kırmızı et tavuk gibi şeyler yiyip uzarsin egzersiz olarak ip atlama zıplama boy uzamasina yardımci olur düzenli uyku sart

 10. Melis

  Benim de boyun kısa.17 yaşındayım, daha kaç yaşıma kadar ve kaç santim uzarimm.

Sonraki yazı yükleniyor...