Boy ve Kilo Tablosu Kullanımı

Boy ve Kilo Tablosu Kullanımı

Boy ve Kilo Tablosu Nedir? Boy ve kilo çizelgeleri boyunuza göre doğru ağırlıkta olup olmadığınızı belirleyebilir. Düzenli bir kontrol için girdiğiniz zaman sağlık uzmanınız muhtemelen boy ve kilo ölçümlerinizi yapacaktır. Daha sonra boyunuza, yaşınıza ve cinsiyetinize göre normal bir ağırlık aralığında olup olmadığınızı belirlemek için bu ölçümleri kullanırlar. Bunların sadece sağlık değerlendirmelerinin bir parçası olduğunu bilmek önemlidir. Hiç sayı bir kişiye uymaz.

Boy ve Kilo Takibi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Sağlık uzmanları çocukluk çağında büyüme ve gelişme, ağırlık yönetimi, kilo kaybı gibi durumları takip etmek için kullanır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ölçümlerinizi evde yaparsanız ve normal aralığın dışındaysanız, temel sağlık sorunlarının bulunmadığından emin olmak için sağlık uzmanınızla bir randevu almanız yararlı olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Genellikle boy kilo takibi Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) takibi altında kontrol edilir.

Boy ve Kilo Tabloları Nelerdir?

Sağlık uzmanları boy ve kiloyu ölçmek için üç ana grafik türü kullanırlar.

1 Baş çevresi

Bu, 36 aya kadar olan çocuklar için bir büyüme çizelgesidir. Değerlendirme sırasında, bir sağlık uzmanı başın en geniş kısmını ölçer. Normal boy ve kilo genellikle normal kafa çevresi ölçümü ile doğrudan ilişkilidir.

Bir çocuğun boyu için alışılmadık derecede küçük bir kafa, gecikmiş beyin gelişimini gösterebilir. Öte yandan, alışılmadık derecede büyük bir baş-vücut oranı beyinde sıvı tutulmasını gösterebilir.

2 Vücut kitle indeksi (VKİ)

VKİ çizelgesi sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından kullanılan en yaygın boy ve kilo çizelgeleri arasındadır. Tıp uzmanları bu aracı 2 yaşından küçük kişiler için kullanır. Temel amaç, boyunuza göre normal bir ağırlık aralığında olup olmadığınızı veya fazla kilolu olup olmadığınızı belirlemektir.

Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri’ne göre, bireyler aralıkları aşağıdaki VKİ’lerden birine girer:
5 veya daha az: zayıf
5 – 24.9: sağlıklı kilo aralığı
0 – 29.9: fazla kilolu
0 veya daha yüksek: obez
VKİ, yükseklik ve ağırlık ölçü birimlerine bağlı olarak aşağıdaki iki formülden birinden türetilir:
Pound ve inç: ağırlık (pound) bölü boy (inç) karesi ve sonuç 703 ile çarpılır.
Kilogram ve metre: ağırlık (kilo) bölü boy (metre) kare

3 Bel çevresi

Bu, VKİ ile birlikte sıkça kullanılan bir grafiktir. Daha büyük bir belin boyunuz için normalden daha fazla ağırlık gösterebileceği fikrine dayanır. CDC’ye göre, sağlıklı bir bel hamile olmayan kadınlarda 89 santimden az ve erkeklerde 101 santimden azdır.

Ölçümler Ne Anlama Gelir?

Baş çevresi ve boy ve kilo ölçümleri bir çocuğun sağlıklı gelişiminin izlenmesinde çok önemlidir. Çocuk doktorunuz çocuğunuzun ölçümlerini çocuğunuzun yaşına göre ortalama boy ve kilo ile karşılaştıran bir tabloya yerleştirir.

Bunlar yüzdelikler olarak bilinir. 50’nci yüzdelik, belirli bir yaş grubu için ortalama boy ve kiloyu gösterir. 50’nin üzerindeki herhangi bir yüzdelik ortalamanın üzerinde ve 50’nin altındaki herhangi bir yüzdelik ortalamanın altında.

Yüzdeler bir çocuğun büyümesini ve gelişimini ölçmek için önemli olsa da, gerçekçi olmak önemlidir. Çocuğunuz boyuna göre fazla kilolu ise, yaşam tarzının (egzersiz eksikliği veya sağlıksız beslenme) bir faktör olup olmadığını belirlemelisiniz.

Aksine, ortalamanın altında olmak yetersiz beslenmeyi gösterebilir. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu nadirdir. Çocuklarda boy ve kiloyu etkileyebilecek tüm faktörler hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Tam yetişkin boyunuza ulaştığınızda, VKİ ölçümlerinin odağı ağırlık yönetimine geçer. Normal VKİ’leri olan yetişkinlerin kilo vermesi teşvik edilir. Aynı şey büyük bel ölçümleri olan erkekler ve hamile olmayan kadınlar için de geçerlidir. Kilonuzu küçük bir yüzde kadar azaltmak, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sağlık uzmanları, obez aralığındaki VKİ’leri olan çocuklara ve yetişkinlere özel dikkat göstermektedir. Obezite, ciddi sağlık koşullarına yakalanma riskini artıran bir salgındır. Egzersiz ve diyet kilonuzu azaltmak için çok az işe yarıyorsa, sağlık uzmanınız kilo verme ilaçları veya bariatrik cerrahi önerebilir.

Boy ve Kilo Tablolarının Dezavantajları Nelerdir?

Boy ve kilo çizelgeleri, potansiyel sağlık problemlerini teşhis etmeye yardımcı olan rutin araçlardır. Sayı aralıkları yardımcı olabilirken, her kişi için tek bedene uyan tek bir numara yoktur. Aslında CDC, VKİ değerlendirmesinin bir tarama aracı olduğuna işaret eder, ancak herhangi bir tanı için güvenilen tek test olmamalıdır.

Çocuğunuzun boyunun ve kilosunun gelişimine de dikkat etmek önemlidir. Çocuğunuzun ölçümleri sürekli olarak belirli bir yüzdelik değerin altında veya üstünde çeşitlilik gösteriyorsa, çocuk doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...