Boyun Düzleşmesi: Tedavi Edilmezse Ciddi Olabilir

Boyun Düzleşmesi: Tedavi Edilmezse Ciddi Olabilir

Boyun düzleşmesi şiddetli ağrıya ve tedavi edilmediğinde tehlikeli sorunlara neden olabilen bir hastalıktır. Ama çoğu vaka egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileşmektedir. Boyun düzleşmesine servikal lordoz düzleşmesi de denir. Normalde C harfi şeklinde olan boyun omurgasının çeşitli nedenlerden ötürü düzleşerek sopa gibi dümdüz hale gelip beyne giden kanın akışını engellemesine boyun düzleşmesi denir. Boyun düzleşmesinde (servikal lordoz) boyun doğal eğriliğini kaybetmektedir.

Boyun Düzleşmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Boyun Düzleşmesini Nasıl Anlarım?

Ağrı, kas gerginliği, kramplar, boyun hareketlerinde kısıtlanma gibi şikayetleriniz varsa boyun düzleşmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Fazla kilolarınızdan kurtulun. Hareketsiz olmak uzun süre bir şeye odaklanmak (Kitap okumak gibi) yerine ara vermeyi unutmayın. Kalsiyum ve d vitamini takviyeleri alın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Boyun düzleşmesi için Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne gidilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtiler

Boyun düzleşmesinde boyun bölgesinde bulunan 7 omurun oluşturduğu doğal C harfinin eğimi 20 derecenin altına düşer. İhtiyaç duyulan eğim 30-40 derece arasıdır. Bu durum aşağıdaki belirtilere yol açar:

  • Ağrı
  • Kas gerginliği, kramplar
  • Boyun hareketlerinde kısıtlanma

Tedavi edilmeyen boyun düzleşmesi aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:

  • Boyun omurlarının hasar görmesi
  • El ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma, iğne batıyormuş hissi
  • Parmaklarda kuvvet kaybı
  • Boyun fıtığı
  • Baş ve beyine giden kan dolaşımının azalması

Bu belirtiler görüldüğü takdirde hemen tıbbi yardım alınmalıdır.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun gerginliği çok ilerlememiş ve henüz başlangıç safhasında ise kas gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat önerilir. Lakin boyun gerginliği ilerlemiş, ağrılar kollara yayılmış ise tedaviye fizik tedavinin de eklenmesi gerekir. Eğer hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa cerrahî müdahale gerekir.

Bunun dışında boyun düzleşmesi ameliyat gerektirmeyen bir sağlık sorunudur, ancak boyun bir kez düzleştiğinde geriye dönüş mümkün değildir. Sadece boyun kasları çeşitli yöntemlerle gevşetilir ve hastalığın etkileri asgariye indirilebilir.

Boyun düzleşmesinin tedavisinde en iyi yöntemler arasında nöral terapi, bazı fizik tedavi metotları (özellikle McCanzy metodu), boyun düzleşmesi egzersizleri, hidroterapi bulunmaktadır. Bu tedavilerin her sene tekrarlanması gerekmektedir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...