Boyun Kireçlenmesi – Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi – Belirtileri ve Tedavisi

Boyun kireçlenmesi boyunda şiddetli ağrılarla ve boyun eklemlerinde sertleşmeyle ortaya çıkar. Bu sağlık problemi boyundaki eklemler ve üst omurga kemiklerinin zamanla yıpranması ve aşınması sonucu doğar. Boyun kireçlenmesi genç insanlarda nadiren görülmekle birlikte daha çok 60 yaş üzeri kişilerde yaygındır. Boyun kireçlenmesinin tıp dilinde boyun osteoartriti, servikal spondiloz ve boyunda romatoit artrit adlı çeşitleri vardır.

Boyun Kireçlenmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Boyun kireçlenmesinin ilk aşamada boyun bölgesinde şiddetli ağrılar ve sertleşme gibi etkileri vardır. Rahatsızlık ilerledikçe daha sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Tedavi Edilmediğinde

Boyun kireçlenmesi sürekli ve ilgili bölgede tahribata yol açan ve ilaç tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu rahatsızlığın bir an önce tedavi edilmesi çok önemlidir çünkü zaman geçtikçe daha da kötüye gidebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Boyun kireçlenmesi için Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi bölümlerine gidilir.

Boyun Kireçlenmesinin Nedenleri

İnsanlar yaşlandıkça boyun kireçlenmesi ihtimali de önemli ölçüde artar. Bunun nedeni omurgadaki disk, kemik ve eklemlerin zamanla tahrip edici boyutta yıpranma ve aşınmalara uğramasıdır. Boyun kireçlenmesinin birçok nedeni vardır. En yaygın nedenler şunlardır:

1) Duruş Bozukluğu
Kafa ve boyunu uzun süre aynı pozisyonda tutmak boyunda sertleşmeye yol açarak kireçlenmeye neden olabilir.

2) Aşırı Kullanma
Boyun etrafındaki belirli eklemlerin uzun süre kullanılması da boyun kireçlenmesi riskini artırır. Sakız çiğnemek, dişleri gıcırdatmak, ya da uzun süre bilgisayar ekranına bakmak boyun eklemlerinin aşırı kullanılmasına neden olur.

3) Sakatlıklar
Boyundaki omurlar ve omurga bir düşme ya da kaza sonucu sakatlanarak boyunda kireçlenmeyi doğurabilir.

4) Enfeksiyonlar
Menenjit, ansefalit (beyin iltihabı) ve lyme hastalığı gibi bazı hastalıklar boyun eklemlerinde kireçlenme gibi ciddi yan etkilere yol açabilir.

Boyun kireçlenmesi nadiren kemik ya da omurga rahatsızlıklarından da kaynaklanabilir. Fakat bireysel olarak boyun kireçlenmesinin nedenini tam olarak belirlemek bazen mümkün olmayabilir.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri

 • Boyunda başlayan zamanla omuz ve kollara da yayılan ağrılar
 • Boyunda çatlama, tıkırtı ve gıcırtı benzeri sesler
 • Boyun bölgesinde kas spazmları
 • El ve kollarda uyuşma ve zayıflama
 • Yorgunluk
 • Baş ağrıları ve sersemlik
 • Asabilik
 • Uyku zorlukları ve bölünmesi
 • Eklemlerde şişme
 • Duyarlılık artışı

Yukarıda verilen belirtilerin herhangi birisi görüldüğünde doktora gitmeniz tavsiye olunur.

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Boyun kireçlenmesinin tedavisinde temel amaç ilerleyen zamanlarda eklemlerde ortaya çıkabilecek olası hasarları ve belirtileri önlemektir. Rahatsızlığın şiddetine göre tedavi seçenekleri şunlar olabilir.

 • Steroit olmayan iltihap sökücü ilaçlar (aspirin gibi) ağrıyı ve şişmeyi engeller.
 • Eklemlerde iltihabı azaltmak için sıcak ve soğuk terapi uygulanır.
 • Boyun sertleşmesine karşı fiziksel terapiler ve diğer egzersizler etkili sonuçlar verebilir.
 • Medikal boyunluklar kullanmak boyun hareketlerini sınırlamada etkilidir.
 • Boyun bölgesine steroit enjeksiyonlar yaptırılabilir.
 • Kiropaktik manipülasyon boyundaki omurların dizilimini ve esnekliğini sağlamak için etkilidir.

Bu tedavi seçeneklerinin olumlu sonuç vermediği durumlarda doktorlar aşağıdaki ameliyat seçeneklerini tavsiye edebilir:

 • Kemik çıkıntıları ve bel fıtığı kaynaklı omurilikteki baskıyı cerrahi yolla tedavi etmek
 • Belirli eklemler değiştirmek
 • Tendonları restore etmek
 • İltihaplı dokuyu almak

Boyun eklemlerinin belirtilerini doğal tedavi yöntemleri kullanarak hafifletmek de mümkündür. Boyun kireçlenmesi için bazı önleyici müdahaleler şunlardır:

1) Egzersiz Yapmak
Rahatsızlığın belirtileri aktif olmadığı durumlarda boyun eklemlerini çalıştırmayı deneyebilirsiniz fakat aşrıya kaçmamak önemlidir. Haftanın 5 günü yüzmek ya da 30-45’er dakikalık yürüyüşler yapmak da önemlidir. Egzersizlerden önce ve sonra gerdirme yapmak da önemli bir ayrıntıdır.

2) Buz Kullanmak
Boyun bölgesinde sertleşme ya da ağrı hissettiğinizde bölgeye buz torbası koymak iyi ve etkili bir seçenektir.

3) Sıcak Banyo
Boyun bölgesini 15-20 dakika sıcak suda tutmak eklem ağrılarını hafifletir ve boyun kaslarının gevşemesini sağlar. Bu işlem rahatça uyumayı da sağlar.

4) Vücut Duruşuna Dikkat Etmek
Özellikle bilgisayar başında çalışırken sırt ve boyun bölgesinin destekli olmasına özen gösterin. Monitörünüzü gözün tam karşısında tutarsanız boynunuzu aşağı ve yukarı çok fazla hareket ettirmek zorunda kalmazsınız.

5) Uykuda Destek Kullanmak
Boynunuzu destekleyen ve sabah boyun ağrılarıyla uyanmayı engellemek için uygun bir yastık kullanmak çok önemlidir. Ayrıca yatağınızın sert olması da sırt kaslarının sağlığı için önemlidir.

6) Yoga
Yoga egzersizleri de sırttaki gerginliği azaltmak için oldukça etkilidir. Yoga ayrıca kireçlenmelerin belirtilerini hafifletmede de çok etkilidir.

7) Masaj Terapisi
Boyun çevresine yapılan hafif masajlar kireçlenme kaynaklı ağrı ve sertleşmeler için geçici destek sağlar. Fakat bu masajları rahatsızlık hakkında profesyonel bilgi sahibi olan kişilere yaptırmak daha iyidir.

Yorumlar (5)

 1. Neşe

  Saçımı yıkayıp kurutmadan yatıyorum aceba bundan dolayımı boyun kireçlemesi oluştu boyun ağrısı var baş ağrısı var asabilik var uyku dengesizliği var

  • süleyman

   valla ben biyoenerji uzmanı vesilesiyle baya bi rahatladım.Şifa Allah’tan

  • Cuneyt

   Hangi bio enerji uzmanina gittiniz

 2. semra

  33 yaşındayım. 24yasindan beridir bel fitigim var. de devlet hastanesi acil ameliyet dedi. korktum olmadım. kaç ay çektim.
  sonra doğum yaptıktan sonra elimde bir uyuşma boynumda bir tutulma oluştu. devlet hastanesi gittim boyunda düzlesme var dedi ve ilaç veya bişey önermedi…
  3yil kadar botnum ve sırtım çok ağrılar çektim. boynum da aynaya bakınca yamulma gördüm
  özel fizik hastanesi gittim.
  dr şikayetlerimi söyleyince abarttığımı söyledi. mr’da gördü. boyunda yamulma fıtık kireçleme… çünkü hareket ettiremiyordum. kitlendim resmen. dr.fizik tedavisi olmamı söyledi.
  (dr. ilerde boynun daha kötü olacak boynun yani kafam öne doğru sarkacak hareket bile ettiremicen dedi. )
  çok üzüldüm dr.söylediklerine neyse fizik tedavine randevu aldım 15gün sonrasına
  ilaç verdi. kullandım ilaclar iyi eskisine göre çok iyi geldi fizik tedavisi de iyi geldi.
  belinde daha önce fıtık olduğu için sırtımda ağrı olduğu için ikisinide baktırmak istedim dr. bana ikisi birden bakılması mümkün değil dedi. bel için bakalım dedi. rotgene gönderdi.
  belinde fıtık olsa gözükmez dedi ama sırtında bi yamulma var dedi. oda tam rotgende çıkmamış dedi… belden fizik tedavisine yolladı.
  3.ye yine gidecem bakalım devlet 3.bölgeyi karşılamiyormus
  devlet 2 bölgeden 60 seans veriyormu

 3. Ali

  Merhaba ben boynumu saga sola arkaya hareket ettirince boynum kırt kırt ediyo acaba nedendir boyun fıtıgı yada kirenclenme olurmu yasim daha 16

Sonraki yazı yükleniyor...