Boyun Röntgeni: Neden Boyun Röntgeni Çektirmeliyim?

Boyun Röntgeni: Neden Boyun Röntgeni Çektirmeliyim?

Boyun Röntgeni Nedir? Röntgen, vücudun görüntüsünün oluşturulması için vücuttan radyasyon türü olan X ışınlarının geçmesidir. Aynı zamanda servikal omur olarak da bilinen boyun röntgeni, boyun omurunun röntgen görüntüsünün alınmasıdır. Bu görüntü, omuriliğin en üst kısmını koruyan ve çevreleyen yedi kemiği kapsar.

Boyun Röntgeni Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Göğüs röntgeni doktorların en hayati organları kontrol etmesine yıllardır izin veren kolay, hızlı ve etkili bir test yöntemidir. Riskleri olsada sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda yapılması tercih edilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlem öncesi üzerinizde bulunan mücevherleri, gözlüğü, piercingi ve başka tüm metalleri çıkarmalısınız. Ve implant gibi vücudunuzda metal varsa doktorunuza bildirmelisiniz.

Hamileler Dikkat...

Hamile kişilerde röntgen, doğmamış bebeğe zarar verebileceğinden önerilmez. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza mutlaka bildirin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uygun görüldüğü takdirde Kulak Burun Boğaz (KBB), Ortopedi ve Travmatoloji bölümleri doktorları sizi röntgen çektirilmesi konusunda yönlendirecektir.

Boyun Röntgeni

Boyun röntgeni, boynun yakınındaki yapıları da gösterir:
Ses telleri
Bademcikler
Lenf bezleri
Trakea (Nefes borusu)
Epiglottis (Yutkunurken soluk borusunu kapayan doku kapağı)

Kemikler gibi yoğun yapılardan X ışınları çok az geçeceğinden kemikler röntgende beyaz olarak çıkar. Yumuşak dokular ise daha yoğundur. Yani, daha fazla radyasyon geçer. Bu yapılar röntgen filminde koyu gri olarak görünür.

Yumuşak dokular:
Damarlar
Cilt
Yağ
Kas

Neden Boyun Röntgeni Çekilir?

Boynunuzda yaralanma, ağrı, sürekli uyuşukluk, acı ya da kollarda uyuşma varsa doktorunuz boyun röntgeni ister.

Boyun, yaralanmalara karşı hassas bir bölgedir. Özellikle düşmelerde, araba kazalarında, temas gerektiren sporlarda, boyundaki kasların ve dokuların normal aralığının dışına doğru zorlandığı durumlarda bu yaralanmalara daha sık rastlanır.

Boynunuz yerinden çıktıysa veya kırıldıysa omuriliğiniz de hasar görmüş olabilir. Boyun yaralanmaları kamçı darbesi de denilen boynun ani hareketinden dolayı da oluşabilir.

Doktorunuz şu durumlarda boyun röntgenini kontrol etmek isteyebilir:
Kırık veya çatlak kemikler
Nefes borusunun etrafında ya da yakınında şişlik
Kemik erimesinden dolayı boyun kemiklerinde incelme
Kemikte tümör ya da kist
Servikal spondiloz da denilen boyundaki disklerde ve eklemlerde kronik yıpranma
Yerinden çıkma olarak da bilinen boyundaki eklemlerin normal pozisyonunun dışına itilmesi
Kemik çıkıntıları olarak da bilinen kemiklerde anormal büyümeler
Omurilikte kusurlar
Krup hastalığı olarak da bilinen ses tellerinin etrafında şişlik olması
Gırtlak kapağında iltihaplanma
Yabancı cisimlerin boğazı ya da soluk borusunu tıkaması
Bademciklerin ve lenf bezlerinin şişmesi

Boyun Röntgeninin Riskleri Nelerdir?

Röntgen oldukça güvenli bir işlemdir ve genellikle hiçbir yan etkisi ya da komplikasyonu bulunmaz. Tek bir röntgen filminden alınan radyasyon oranı oldukça küçüktür. Ancak çok fazla röntgen çektirirseniz radyasyona maruz kalma miktarınız arttığından sorun yaşama riskiniz de artacaktır. Geçmişte çok fazla röntgen çektirdiyseniz bunu doktorunuza belirtin. Bu durumda risk seviyeniz belirlenebilir. Genel olarak, vücudun değerlendirilmeyecek kısımları kurşun bir levhayla kapatılarak bu bölgelere radyasyonun gitmesi engellenir.

Çocuklar, radyasyona karşı genellikle daha hassastırlar. Bu nedenle üreme organlarının radyasyondan korunmasını sağlamak üzere karınlarını kapatmak için kurşun levha verilir.

Hamile kadınların da önlem alması gerekir. Hamileyseniz ve röntgen çektirmeniz gerekiyorsa durumu doktorunuza mutlaka bildirin. Bu durumda, hamileliğinize zarar vermemesi için kurşun yelekle karın bölgeniz kapatılır.

Röntgen Nasıl Çekilir?

Radyolog röntgeni çeker. Bu işlem doktorun ofisinde veya hastanenin radyoloji bölümünde gerçekleştirilir. Üst vücudunuzdaki tüm kıyafetlerin ve mücevherlerin çıkartılması istenir. Metal eşyalar, röntgen ekipmanının çalışmasına engel olabilir.

Röntgen, acısızdır ve genellikle 15 dakika kadar sürer. Radyolog, röntgen masasına uzanmanızı ister. Sonrasında röntgen cihazı boyun bölgenizde hareket eder. Alınan görüntünün bulanık olmasını engellemek için sabit durmanız ve görüntü alınırken bir müddet nefesinizi tutmanız gerekir.

Radyolog röntgeni farklı açılardan çekebilmek için farklı pozisyonlarda durmanızı isteyebilir. Ayrıca, röntgen çekilirken ayakta dikilmeniz istenebilir.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Radyolog, röntgeni çektikten sonra doktorunuza yönlendirir. Doktorunuz röntgen sonuçlarınızı inceleyerek hasar veya hastalık belirtilerini inceler. Röntgen sonuçları teşhis koymak ve tedaviye karar vermek için kullanılır. Doktorunuz röntgen sonuçlarını ve tedavi önerilerini sizinle paylaşacaktır.

Doktorunuz boyun röntgeni isterse bu işlem acısız olacaktır. İşlem hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuz sorularınızı yanıtlayarak boyun röntgeniyle ilgili size daha kapsamlı bilgi verecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...