Boyun Tutulması: İpuçları İle Rahatlayın - Multi Yaşam
Boyun Tutulması: İpuçları İle Rahatlayın

Boyun Tutulması: İpuçları İle Rahatlayın

Boyun tutulması bir çok insanın hayatında sık olarak gerçekleşebilir. Bu kaslarda spazm anlamına gelir. Kaslar hareketi sağlayabilmek için kasılır ve gevşer. Normalin dışında kasılma olduğunda bu ağrılı bir spazma dönüşür.  Kaslar lif liftir. Lifler birbirinin içine girip birbirleriyle anahtar kilit gibi kilitlenir. Kaslar belli bir pozisyonda belli bir süre kalırsa o kasılmış kaslar ayrılamaz ve birbirlerine neredeyse yapışır gibi olurlar. işte bu kas spazmı boyun tutulması demektir.

Boyun Tutulması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Boyun tutulması kaç günde geçer?

Boyun tutulması birkaç gün veya hafta sürebilir. Nadiren ciddi bir hastalığın belirtisi olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Boyun tutulması için Beyin Ve Sinir Cerrahisi bölümüne gidilir.

Boyun Tutulması Nedenleri

Kas Gerilmeleri ve Zorlanmaları
Özellikle boynu omuza bağlayan levator scapula kasında meydana gelen gerginlikler, çoğu boyun tutulması vakasının sorumlusudur. Bu duruma yol açan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yanlış uyuma pozisyonundan dolayı gerilme
  • Kulaç atarak yüzme gibi başın sürekli sağa sola dönmesini gerektiren sporlar, aktiviteler
  • Ekran karşısında kambur oturmak ve benzeri postür bozuklukları
  • Uzun süre molasız araba kullanmak
  • Aşırı stres
  • Araba kazaları
  • Boynu çok uzun süre anormal bir pozisyonda tutmak. Telefonla konuşurken veya ekran karşısında başın bir yöne doğru uzun süre kalması ile yaşanabilir.

Menenjit (Beyin Zarı İltihabı)
Boyun tutulması ile birlikte yüksek ateş, bulantı veya kusma, mahmurluk gibi sorunlar da yaşanıyorsa sorun menenjit olabilir. Menenjit beynin ve omuriliğin koruyucu zarına bulaşan bakteriyel bir iltihaptır.

Boyun omurlarında iltihaba yol açan meningokok hastalığı da boyun tutulmasına yol açabilir. Boyun tutulması ile birlikte yüksek ateş de görülüyorsa bu hastalıklardan şüphe edilebilir.

Boyun Omurları İle İlgili Sorunlar
Boyun tutulması, boyun omurlarında yaşanan bir soruna karşı vücut tepkisi olarak görülebilmektedir. Bu sorunlara servikal spondilozu, boyun fıtığını ve boyun omurlarındaki eklemlerin hasar görmesi ile oluşan boyun osteoartrit hastalığını örnek gösterebiliriz.

Boyun Tutulması Tedavisi

Ne Tür İlaçlar Kullanılır?

MULTIFLEX 200/8 mg SR Kapsül: İlacın etken maddesi Flurbiprofen (100 mg), Tiyokolşikosid (8 mg)‘ dır

MAJEZIK DUO Topikal Sprey: İlacın etkin maddesi   Flurbiprofen, Tiyokolşikosid‘dır. MAJEZIK  DUO Topikal Sprey, ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır.

MAJEZIK DUO Topikal Jel: İlacın etkin maddesi   Flurbiprofen, Tiyokolşikosid‘dır. MAJEZIK  DUO Topikal Jel,  ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır.

TEFEL 8 mg Efervesan Tablet: İlacın etken maddesi Tiyokolşikosid’dir. TEFEL 8 mg Efervesan Tablet, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici bir ilaçtır.

Boyun Tutulması Bitkisel Tedavi

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...