Brakidaktili Nedir? Endişelenmeli Miyim?

Brakidaktili Nedir? Endişelenmeli Miyim?

Brakidaktili, ayak ve el parmak kemiklerinin anormal derecede kısalması anlamına gelir. Bu durum kalıtsaldır ve çoğu vakada bir soruna yol açmaz. Hangi kemikte kısalma olduğuna bağlı olarak brakidaktilininpek çok farklı türü vardır. Bu rahatsızlık, başka genetik hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu belirtileri oluşturan bir rahatsızlık yoksa ya da kısalma el ve ayakları kullanmayı olumsuz etkiliyorsa brakidaktili olan kişilerin tedavi olmasına gerek yoktur.

Brakidaktili Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Brakidaktilisi olan insanların neredeyse tamamı hayatını son derece normal bir şekilde yaşar. Hastaların bazıları el ve ayaklarının görünümünden dolayı utanç hissedebilirler fakat bunun dışında sağlıklıdırlar.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Brakidaktili başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmışsa, hastalığın seyri, kişideki hastalığa göre değişiklik gösterir. Bunun düşünüyorsanız tıbbi yardım almayı ihmal etmeyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Brakidaktili için Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik tedavi bölümlerine gidilir.

Brakidaktilinin Belirtileri

Brakidaktilinin belirtileri genellikle doğum sırasında ortaya çıkar ama uzuvlardaki kısalma büyüme ve gelişmeyle birlikte gözle daha açık bir şekilde görülür hale gelir. Brakidaktilinin ana belirtisi, el ya da ayak parmağının veya ikisinin birden normalden kısa olmasıdır. Brakidaktiliye eşlik eden başka bir hastalığınız yoksa başka belirtiler de yaşamamanız gerekir.

El ve ayak parmaklarında kısalma, bir şeyleri tutmakta güçlük çekmenize neden olabilir. Ayağınızdaki brakidaktili ağır durumdaysa yürüme güçlüğü çekebilirsiniz. Bu belirtiler çok nadir olarak görülür.

Brakidaktilinin Nedenleri

Brakidaktili kalıtsal bir hatalıktır ve bu hastalığın oluşmasındaki ana neden genlerdir. El ya da ayak parmaklarınızda kısalma varsa, ailenizin diğer üyelerinin de bu hastalığı yaşama olasılığı yüksektir. Otozomal dominant bir durumdur. Yani, bu geni aktaran tek bir ebeveyn olması yeterlidir. Brakidaktiliye iki farklı mutasyonun sebep olduğu düşünülür.

Bazı durumlarda, brakidaktiliye anne karnındayken annenin içtiği ilaçlar sebep olabilir. Ayrıca, gelişim çağındaki bebeklerde ellere ve ayaklara yeterli kan gitmemesinin sonucunda da ortaya brakidaktili çıkabilir fakat brakidaktilinizin genetik bir sendrom olma olasılığı çok yüksektir. Diğer durumlar çok nadir olarak görülür.

Genlerin dışında başka bir nedenden dolayı brakidaktiliniz varsa el ve ayak parmaklarınızda kısalmanın dışında başka belirtiler de görürsünüz. Brakidaktiliye Down Sendromu ya da Cushing Sendromu sebep olabilir.

Brakidaktilinin Türleri

Brakidaktili kendi içinde, hangi kemiğin etkilendiğine göre ayrılır.

Brakidaktilinin Teşhisi

Ellerin ve ayakların doktor tarafından dikkatli bir şekilde muayene edilmesi brakidaktiliyi teşhis etmek için yeterlidir. Hangi kemiklerin kısaldığını ve hangi brakidaktili tipinin olduğunu görmek için röntgen kullanılabilir. Hafif durumlarda, hastalığın varlığını anlamanın tek yolu röntgendir.

Brakidaktilinin bir hastalığın belirtisi olduğuna karar vermek için tüm iskelet sisteminin röntgenle filmi çekilmelidir. Böylece vücuttaki diğer kemiklerde anormallik varsa anlaşılabilir ve buna göre teşhis konulabilir. Genetik testler de bu sendromun varlığını bulmak için kullanılabilir.

Brakidaktilinin Tedavisi

Brakidaktili hastalarının çoğuna tedavi gerekli değildir. Durumunuz başka bir hastalığın belirtisi değilse, el ve ayaklarınızla ilgili sizi endişelendirecek bir sorun yoktur.

Nadir durumlarda, brakidaktili el ve ayakların işlevlerini etkileyecek kadar ağır olur. Eşyaları tutmakta ya da yürümekte güçlük çekebilirsiniz. Bu tür durumlarda, fizik tedaviden yararlanılır. Fizik tedavi, hareket kabiliyetinizi artırır ve etkilenen bölgeleri güçlendirir.

Brakidaktili Ameliyatı

Son derece nadir vakalarda, ameliyat brakidaktiliyi tedavi etmek için kullanılabilir.

Estetik cerrahi, kozmetik amaçlarla ya da el ve ayakların işlevlerini geri kazanması için uygulanabilir. Ameliyata ihtiyacı olan hastaların birçoğu brakidaktilinin yanında başka bir hastalığa da sahiptir. Ameliyat kemiğin kesilmesini gerektirebilir. Sonrasında, kısalan kemiği normal uzunluğa getirmek için kademeli uzatma işlemi yapılır.

Brakidaktili Risk Faktörleri

  • Brakidaktili, genellikle kalıtsal bir hastalıktır. Aile fertlerinizden birinde brakidaktili varsa sizde de olma ihtimali yüksektir.
  • Çocuğunuz Down Sendromlu olarak doğduysa brakidaktili olma olasılığı yüksektir.
  • Brakidaktili, kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülür.

Brakidaktili Komplikasyonlar

Brakidaktilisi olan çoğu kişi günlük hayatlarında bir zorluk yaşamaz. Brakidaktilinin çok ağır olduğu durumlarda el ve ayaklar işlevlerini yerine getiremeyebilir. Bir şeyleri tutmada veya yürümede zorluk çekilebilir. Ameliyat ve fizik tedaviyle el ve ayak güçlendirilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...