Branşioma Nedir?

Branşioma Nedir?

Branşiomalara ayrıca iki taraflı ikinci brankiyal yarık kistleri de denir. Genellikle boynunuzun yanında derinin altında oluşan kanserli olmayan büyümelerdir. Çene hattınızın yukarısında veya köprücük kemiğinizin altında bulunabilirler. Bu oval şekilli kütleler hafifçe hareket eder ve uteroda gelişmeye başlar. Doğum sonrası bir branşayı çıkarmak için ameliyat yapılabilir. Amaç enfeksiyon veya daha fazla büyümeyi önlemektir.

Branşioma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Branşioma Nedir?

Branşiomalara ayrıca iki taraflı ikinci brankiyal yarık kistleri de denir. Genellikle boynunuzun yanında derinin altında oluşan kanserli olmayan büyümelerdir.

Endişelenmeli Miyim?

Çoğu zaman bu durum ağrıya neden olmaz. Bununla birlikte kist, enfekte olur veya şişerse bölge aşırı acı verebilir.

Endişelenmeli Miyim?

Genel Cerrahi Bölümüne başvurabilirsiniz.

Branşioma Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Boynunuzun yanındaki cildin altında bir zeytin veya yumurta büyüklüğünde bir büyüme varsa, cildinizin altında hareketli bir kitlenin veya büyümeyi içeren alanda ağrı varsa, bir branşiyom olabilir.

Çoğu zaman bu durum ağrıya neden olmaz. Bununla birlikte kist, enfekte olur veya şişerse bölge aşırı acı verebilir.

Bazı durumlarda kistinizin boynunuzun alt tarafındaki açıklığından berrak bir sıvı akmaya başlayabilir. Sıvı sızmaz ve birikmeye başlarsa, şişebilir.

Branşiomanın Büyümesine Neden Olan Nedir?

Boynunuzda erken fetal gelişim sırasında ortaya çıkan küçük oluklar vardır. Bu oluklar brankiyal yarıklar olarak bilinir. Normalde zamanla yok olurlar. Ortadan kaybolmazlarsa, boynunuzun derisinin altına ince bir tübüler doku kütlesi oluşur. Bu bir branşiomadır.

Bu rahimde başlayan bir durumdur. Bu nedenle en çok küçük çocuklarda görülür.

Branşiomalar Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, fiziksel muayene sırasında boynunuzun derisinde bir şişlik hissedebilir. Teşhisi doğrulamak için daha fazla test isteyeceklerdir.

Bir branşioma teşhisinin bir yolu, ultrason görüntülemesidir. Bu işlem sırasında doktorunuz, boynunuza karşı transformatör adı verilen küçük bir cihazı tutacaktır. Bu cihaz, cildinizin altındaki alanın görüntüsünü oluşturmak için ses dalgaları kullanır. Bu görüntüler doktorunuzun, topağın sıvı dolu bir branşiyom veya katı bir tümör olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Branşiomalar Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu zaman, branşiomalar cerrahi olarak çıkarılır. İşlem için size anestezi verilir. Ayrıca ameliyat başlamadan önce en az sekiz saat oruç tutmanız istenir. Ameliyat bir ila iki saat sürer. Bittiğinde, kistinizi çıkarmak için oluşturulan açıklık kapatılır.

Ameliyattan sonra başkasının sizi eve bırakmasını, doktorunuzu izlemesini ve ağrı kesmek için ağrı kesici ilaç kullanmanızı sağlamalısınız.

Ameliyattan sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, bunları doktorunuza bildirin:

  • Kesi yerinde kanama
  • İlaç tedavisi ile geçmeyen ağrı
  • Kesiden sızan berrak, yapışkan veya renkli sıvı
  • Sesinizde değişiklikler
  • Ateş

Kistinize veya ameliyat bölgenize virüs bulaşırsa, antibiyotikle tedavi edilebilir. Enfeksiyonu boşaltmak için cerrahi de yapılabilir.

Öngörü Nedir?

Branşioma alındığında öngörünüz iyi olur. Ameliyatın bıraktığı yara zamanla kaybolur.

Alınmazsa, branşiomanız enfekte olabilir. Bu enfeksiyon vücudunuzun kisti çevreleyen diğer bölgelerine de yayılabilir. Büyük bir branşioma da başınızı tamamen yana çevirmenizi zorlaştırabilir. Bu komplikasyonların olasılığını azaltmanın en iyi yolu, branşiomanızın alınmasıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...