Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedenleri Nelerdir?

Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedenleri Nelerdir?

Çoğu insan zaman zaman dişlerini sıkar veya birbirine sürter. Bu, genellikle stres veya endişe ile tetiklenen bir alışkanlık haline geldiğinde, bruksizm olarak bilinir. Bruksizm dişlerinizde kalıcı hasara neden olabilir ve kulak ağrıları, çene ağrısı ve baş ağrısı gibi diğer semptomları tetikleyebilir. Bruksizm tipik olarak gece boyunca meydana gelir ve uyku bruksizmi olarak bilinir. Gün içerisinde, genellikle bilinçaltında meydana gelen bruksizm, uyanık bruksizm olarak bilinir. Kendi başına meydana gelen ve başka herhangi bir tıbbi durum tarafından tetiklenmeyen bruksizm, birincil bruksizm olarak bilinir. İkincil bruksizm, başka bir durumun veya ilacın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Neden Kaynaklanır?

Genellikle stres veya endişe ile tetiklenen bir alışkanlık haline geldiğinde, bruksizm olarak bilinir.

Endişelenmeli Miyim?

Bruksizm dişlerinizde kalıcı hasara neden olabilir ve kulak ağrıları, çene ağrısı ve baş ağrısı gibi diğer semptomları tetikleyebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Öncelikle bir Diş Hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Bruksizmin Sebepleri Nelerdir?

Bruksizmin %70’inden fazlası stres ve endişe nedeniyle ortaya çıkar. Siz uyurken genellikle bilinçaltında görülür. Bununla birlikte aşağıda açıklanan olası nedenler de dahil olmak üzere başka şeyler buna yol açabilir.

Bruksizm Nasıl Tedavi Edilir?

Bruksizm tedavisi hissettiğiniz herhangi bir ağrıyı azaltmayı, dişlerinize zarar gelmesini önlemeyi ve mümkün olduğunca sıkma ve taşlaşmayı azaltmayı amaçlar.

Tedavi edilmeyen Bruksizmin Potansiyel Komplikasyonları Nelerdir?

Bruksizm şiddetli diş ağrısına yol açabilir ve tedavi edilmezse yeme bozukluklarını tetikleyebilir. Dişleriniz ve çeneniz daha hassas hale gelir ve daha fazla acı hissedersiniz. Bu depresyon ve uykusuzluğa neden olabilir. Bruksizm ayrıca kulak ağrısına, baş ağrısına, çene ağrısına, dişlerde anormal aşınma, kırık veya kırık dişlere, diş hareketliliğine ve tedavi edilmediği takdirde iltihaplı ve tekrarlayan diş etlerine neden olabilir.

Bruksizm İçin Uzun Vadeli Öngörü Nedir?

Bruksizm sıklıkla çözülebilirdir ve stres ve kaygı ile başa çıkmayı öğrenme stratejileriyle dişlerinize daha fazla zarar gelmesi önlenebilir. Bu egzersiz, konuşma terapisi, nefes ve rahatlama teknikleri dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapılabilir.

Bruksizminiz tedavi edildikten sonra bile, diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir. Bruksizminizin size haber vermeden önce geri döndüğüne dair işaretler bulabilirler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...