Bu Hafta Bir Arkadaşınızla Yüz Yüze Görüşmek için Vakit Ayırın!

Bu Hafta Bir Arkadaşınızla Yüz Yüze Görüşmek için Vakit Ayırın!

E-postalar, Facebook, mesajlaşma derken yakın arkadaşlarınızı yüz yüze görerek iletişime geçmeniz pek de kolay değil. Ama odanızda tek başınıza otururken biriyle yazışmak, sevdiklerinizle görüşmekle aynı şey değildir ve bu durum kişisel ilişkilerinize zarar verebilir.

İletişim Önemlidir

Aslında, yakın zamanda 148 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, arkadaşlarla ve aile üyeleriyle yakın ilişkilerin sürdürülmesinin sağlık için faydalı olduğunu, yalnızlığınsa hayat sürenizi önemli ölçüde etkilediğini belirtmektedir. İncelemeye göre, ailesiyle ve akrabalarıyla güçlü ilişkileri olan kişilerin kendilerini yalnız hissedenlere göre yaşama oranlarının %50 yükseliş gösterdiğini belirtiyor.

Arkadaş Olmayı Alışkanlık Haline Getirin

  • Meşgul geçen modern hayatlarda, arkadaş edinmek için vakit bulmak hiç de kolay değildir. İş ve ev arasında geçen vakitle, arkadaşlar öncelik listenizin en altına düşer. Arkadaşlıkları canlı tutabilmek için psikolojiden faydalanabilirsiniz. New York Times’ta yazar olan Charles Duhigg, alışkanlık döngüsü denen şeyin, istediğiniz davranışları tekrarlamanız konusunda size yardımcı olacağını söylüyor.
  • Alışkanlık döngüsünün nasıl olduğunu inceleyelim. Önce, beyninizi belirli bir davranışı yapması için tetikleyen bir başlangıç işareti ortaya çıkıyor. Bu durum, alışkanlıklara dönüşen rutini oluşturuyor. Daha sonra, beyniniz gelecekte bu alışkanlığı edinmenizi sağlayacak ödülü alıyor.
  • Peki, bu durum arkadaşlıklar için nasıl uygulanabilir? Yüz yüze etkileşimleri başlangıç işareti, rutin ve ödül sistemini kullanarak alışkanlık haline getirebilirsiniz.
  • Diyelim ki daha fazla sosyalleşmek istiyorsunuz, her akşam belli bir saatte, mesela akşam yemeğinden sonra takviminizi çıkararak bu davranış için başlangıç işareti oluşturabilirsiniz. Takviminize arkadaşlarınızla veya aile dostlarınızla geçireceğinizi not düşmeniz, ilerleyen bir zaman dilimde onlarla vakit geçirmenizi hatırlatmanızı sağlayacağından bir başlangıç işaretçisi olabilir. Alacağınız ödül ise yakın zamanda eğlenceli ve keyifli vakit geçireceğinizi bilmeniz olacaktır.
  • Bu tür bir planlamayla daha çok sosyalleştikçe, hayatınızda daha çok insanın olmasından daha büyük keyif alacaksınız.

Yalnız Kalmayın

Hepimizin tek başına kalmaya ihtiyacı olsa da çok fazla kendi başınıza vakit geçirmek yalnız kalmanıza neden olur. Tek başına geçirdiğiniz zamanları sosyalleşerek dengelemeniz daha mutlu ve sağlıklı hissetmenizi sağlar. Araştırmalar, sosyalleşmenin yaşam sürenizi uzatmak konusunda diğer sağlıklı seçimler kadar etkili olduğunu göstermektedir. Sağlıklı alışkanlıklarınızın arasına egzersiz, sigara kullanmamak ve dengeli beslenmekle birlikte sosyalleşmeyi de ekleyin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...