Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Diyetinize Mikro Yeşillikleri Eklemek İsteyeceksiniz

Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Diyetinize Mikro Yeşillikleri Eklemek İsteyeceksiniz

Daha sağlıklı beslenmenin en kolay kısmı, bunu istemektir ancak bir sonraki aşama daha fazla sebzeye ve besleyici gıdaya uyum sağlamak olacaktır. Bunu söylemesi yapmasından çok daha kolaydır. Tabii bu durum mikro yeşilliklerden bahsedilmiyorsa geçerlidir. Süper yiyecekler söz konusu olduğunda, saksıda kolaylıkla yetiştirilebilen bu mikro yeşillikler aslında açıklamaya uyuyor. Serçe parmağınızdan daha küçük olan yapraklara sahip bu mikro yeşillikler bir porsiyon lahanadan çok daha fazla vitamin ve mineral içerir. Salata üzerine bir avuç dolusu serpebilir veya pilavınızı sağlıklı hâle getirebilirsiniz. Mikro yeşillikleri kullanabileceğiniz birçok seçeneğiniz var! Bu minik bitkilerin büyük şöhretlerinin yanında nasıl büyüdüklerini de öğrenmek için okumaya devam edin. Mikro yeşillikleri diyetinize eklemek yapacağınız en iyi şey olabilir.

Mikro Yeşillikler Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Diyetime Eklemeliyim?

Küçük bir parça mikro yeşilliklerin normal porsiyon bir yeşillikten daha fazla vitamin ve mineral içermesinden dolayı diyetlere eklenmesi istenmektedir.

Ne Yapmalıyım?

Diyetinizi ekleyeceğiniz besin yada takvilerde mutlaka doktor yardımına başvurun. Doktor izni olmayan bir içerik eklemek olumsuz sonuçlar verebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Düzenli beslenme ve yardım almak için Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) bölümüne gitmenizde fayda olacaktır.

Mikro Yeşillikler Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mikro yeşil terimi, bir filiz ile yetişkin bitki arasındaki bitkinin gelişim aşamasını ifade eder. Genellikle ekimden 7 ila 14 gün sonra hasat edilir. Mikro yeşillikler, filizlenmeden sonra görülen küçük yapraklar olan tamamen gelişmiş kotiledonları barındırırlar ancak ergin bitkilerin sahip olduğu gibi gerçek yapraklara sahip değillerdir. Bu aşamada bitkilerin hasat edilmesi, çok çeşitli lezzet profilleri ve görsellikleri için şefler tarafından tercih edilen canlı ve hassas sebzeler sağlar.

Yakın zamana kadar, bilimsel araştırmaların eksikliği, mikro yeşilliklerle ilgili büyük oranda temelsiz iddiaların ortaya atılmasına neden oluyordu. Ancak yapılan yeni çalışmalar, farklı mikro yeşillerin çok çeşitli vitaminler ve karotenoidler sağladığını gösterdi. Birçok kişi mikro yeşilleri gelip geçici başka bir akım olarak değerlendirdi ancak üniversiteler ve Amerika Tarım Bakanlığı(United States Department of Agriculture), mikro yeşilleri ve mikro yeşillere gelen övgüleri giderek daha fazla desteklemekte.

Mikro Yeşillerin Faydaları

Mikro Yeşiller
Besin yoğunluğunun fazla olması
Daha az kalori
Kolayca büyüyebilmeleri

Aynı bitkilerin yetişkin hâllerine kıyasla, mikro yeşillikler çok daha küçük formlarda çok daha yüksek konsantrasyonda besin barındırabilir. Mikro yeşil çalışmalarından bazıları, bu bitkilerin yetişkin türlerine göre dört kata kadar daha fazla vitamin ve mineral barındırdığı gösteriyor.

Bunun neden böyle olduğunu açıklamak için daha fazla çalışma yapılmalıdır. Ancak sonuçlar, her kaloride daha fazla besleyici öge olduğunu gösterdiğinden ümit vericidir. Örneğin, bir çalışmada, bir insanın, ham brokoli çiçeklerinde bir porsiyonda bulunan aynı miktarda minerali elde etmek için %42 daha az mikro yeşil yenebileceğini gösterdi. Bu durum, maddi anlamda da çok önemli bir gelişmedir!

Popüler Mikro Yeşiller
Günlük yemek için ayçiçeği, bezelye, turp, brokoli, roka, lahana ve hardalı deneyin.
Şefler kırmızı amarant, kırmızı damarlı kuzukulağı, patlamış mısır sürgünleri, fesleğen, pancar ve tere kullanmayı sever.
Bizim favorimizse eşsiz, karmaşık bir lezzet profili için tere.

Mikro Yeşiller Nasıl Yenir?

Mikro yeşiller çok çeşitli lezzetlere sahiptir. Bu yüzden tam olarak ergin versiyonlarındaki tadı beklemeyin. Bir roka filizinde bibersi bir tat bulunduğunu, brokoli mikro yeşilinin yapraklı yeşilliklere benzediğini ve tere türlerinin acımsı, tatlımsı ya da meyanköküne benzer bir tat verdiğini görünce şaşırabilirsiniz.

Kesilen mikro yeşilliklerin tazeliğini korumak için dolapta saklamanız gerekir. Mikro besinlerin besin içeriğini ve lezzetini korumanın en iyi yolu onları taze ve çiğ yemektir. Öyleyse, bu hassas yeşillikleri, onları yemek istediğiniz gün alın ya da onları aldığınız günde yiyin!

Evde yetiştiriyor olmanız sandviç için veya salata için hemen mikro yeşilliği alabilmenize izin verse de geriye kalanlarını büyümeleri için bırakmalısınız.

Restoranlarda garnitür olarak mikro yeşillik kullanan şefleri bulmanız muhtemeldir ama mikro yeşilliklerin kendi mutfağınızda da sahne almasına izin verebilirsiniz. Marul gibi besin değeri düşük olan sebzeleri değiştirmek için sandviçlerinizde kullanın. Doku ve lezzeti arttırmak için çorbalara ekleyin. Ya da salatanızı tatlandırmak veya ana öğünü farklılaştırmak için mikro yeşilliklerden faydalanın.

Mikro Yeşillikler Nasıl Büyür?

Yerel pazarlarda mikro yeşillikleri bulamıyorsanız, kendiniz yetiştirmeyi deneyin! Ticari yetiştiriciler, hızlı dönüş döngüleri ve yüksek kâr marjlarından dolayı mikro yeşillikleri severler ancak herkesin birkaç temel malzeme ile mutfak pencerelerinin kenarında mikro yeşillikleri yetiştirmesi yeterince kolaydır.

Ticari üreticiler genellikle günışığı döngülerini ve büyümeyi artırmak için en son LED teknolojisini kullanırlar, ancak çoğu mikro yeşillik için yoğun bir ışık gerekmez ve pencere kenarında veya evinize gelen doğal ışıkla büyüyebilirler.

Yetiştirme ortamını nemli tutun ama çok ıslak tutmayın. Bir ila iki hafta arasında bitkiler hasat için hazır olacaktır. Orta seviyede büyüyen mikro yeşillikleri kesmek için makas ya da bıçak kullanın. Bezelye gibi belirli türler ikinci bir hasat için tekrar büyürler ancak çoğu ürün yeni yetiştirme ortamına ve tohumlara ihtiyaç duyar.

Mikro Yeşillik Yetiştirme Kiti

  • Tercih ettiğiniz tohumlar
  • Saksı
  • Kenevir veya Hindistan cevizi kabuğu içeren gibi lifli topraklar
  • LED ışıklar

Mikro yeşillikleri ister kendiniz yetiştirin, isterseniz marketten alın ama onların sağlıklı beslenme planında gerçekten muhteşem olduğunu bilin. Mikro yeşillikler besleyici değerlerinin yüksek olmalarının yanı sıra kalori bakımından oldukça düşüktürler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...