Buhar Banyosunun 10 Faydası

Buhar Banyosunun 10 Faydası

Cilt bakımınız için hesaplı olan bir yöntem mi arıyorsunuz? Buhar banyosu yapmanız, evde uygulayabileceğiniz kolay bir yöntem olduğu gibi hem temizleme, hem de nemlendirme yapmanızı sağlayacaktır. Evde kendi başınıza buhar banyosu uygulamanın yollarını öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Buhar Banyosu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nelere Dikkat Etmeliyim?

Buhar banyosu yapmak cildi nemlendirse de cilt kuruluğu ve egzama hastalığı olan kişilerin buhar banyosu yaparken daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Buhar banyosu ciddi yanıklara neden olabilir. Bu yüzden her zaman güvenli bir mesafede olduğunuza dikkat etmelisiniz.

Buhar Banyosu Cildinize Ne Yapar?

Evde Deneyebileceğiniz Değişik Yöntemler

Evde cilt bakımı için yapabileceğiniz çeşitli buhar banyosu yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler basit ve ücretsiz olabileceği gibi cüzdanınızın durumuna bağlı olarak son derece lüks de olabilir.

Buhar Banyosu için Ne Kullanabilirsiniz?

Bitkileri ve Bitkisel Yağları Nasıl Kullanmalısınız?

Kurutulmuş bitkileri ve bitkisel yağları buhar banyosu yaparken kullanmanız çok faydalı olacaktır. Bazı bitkilerin cilt tipleri üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bazı bitkisel yağlar ve bitkilerin sakinleştirici etkileri de vardır.

Bitkiler

  • Yapılan araştırmalar papatyanın ciltteki iltihaplanmayı ve dermatiti geçirdiğini ayrıca hassas ciltler de dâhil olmak üzere tüm cilt tiplerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.
  • Biberiye ise özellikle yağlı ciltlerde oldukça etkilidir.

Bitkisel Yağlar

  • Lavanta, kuru ciltlerde ve egzamada oldukça etkilidir.
  • Sardunya çiçeğinden elde edilen yağ, cildi doğal bir şekilde sıkılaştırır.
  • Okaliptüs, akne ve tıkanıklıkları çözmek için en ideal bitkidir.
  • Portakal, tıkanan gözenekleri açar ve cilt rengini düzenler.

Su Ne Kadar Sıcak Olmalı? 

Buhar yanıkları oldukça tehlikeli olduğundan buhar banyosu yaparken çok dikkat etmeniz gerekir. Yanık risklerini azaltmak için yüzünüzü buhara fazla yaklaştırmamalısınız. Rahat edebilmek için aradaki mesafeyi artırın. Buhar banyosu için havlu kullanıyorsanız suyun ılık olması yeterlidir.

En iyi sonucu alabilmek için haftada bir kez buhar banyosu yapmalısınız. Cildinizde tahrişi engelleyebilmek için 10 dakikadan fazla yapmamalısınız.

Buhar Banyosu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Buhar Banyosunun Yan Etkileri

Buhar banyosu ciddi yanıklara neden olabilir. Bu yüzden her zaman güvenli bir mesafede olduğunuza dikkat etmelisiniz. Havlu yöntemi kullanarak buhar banyosu yapıyorsanız kullandığınız suyun sıcak değil ılık olmasına mutlaka dikkat edin.

Gül hastalığınız varsa buhar banyosu yapmamalısınız. Isı, kan damarlarını genişleteceğinden kızarıklığın büyümesine neden olur.

Buhar banyosu yapmak cildi nemlendirse de cilt kuruluğu ve egzama hastalığı olan kişilerin buhar banyosu yaparken daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Yüzünüzün tahriş olmaması için buhar banyosunu birkaç dakikayla sınırlandırmalısınız.

Haftada bir buhar banyosu yapmanız sağlıklı bir cilt görünümü için oldukça harika bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamaya başlamadan önce sizin için risk oluşturup oluşturmayacağını doktorunuzdan öğrenmelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...