Buhar Solumak Faydalı mı?

Buhar Solumak Faydalı mı?

Buhar solumak, genzi yumuşatıp açmak için grip ve sinüs enfeksiyonlarında çok yaygın bir şekilde kullanılan bir yöntemdir. Buhar terapisi olarak da adlandırılan bu tedavi de adından da anlaşılacağı gibi su buharını soluyorsunuz. Ilık ve nemli hava, genizde, boğazda ve akciğerlerde bulunan mukusu yumuşatır. Böylece genizde şişen ve iltihaplanan damarların verdiği rahatsızlık da hafifler. Buhar solumak, grip ve nezle enfeksiyonunu iyileştirmese de, vücudunuz bakterilerle ve virüsle mücadele ederken çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Evde uygulayabileceğiniz çoğu tedavi yöntemi gibi, bu tedaviyi de uygularken nasıl yapacağınızı öğrenmeniz, kendinize zarar vermemeniz için önemlidir.

Buhar Solumak Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Buhar Solumak

Yapılan bir çalışmaya göre buhar solumanın sinüs enfeksiyonu belirtilerinden baş ağrısı dışında hiçbirini geçirmediğini gösteriyor.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Belirtileriniz bir haftadan daha uzun bir süredir devam ediyorsa ya da rahatsızlıklarınızın şiddeti daha da artıyorsa bir an önce doktorunuzla görüşün.

Buhar Solumanın Faydaları Nelerdir?

Sinüslerdeki damarlarda iltihap olması burnun tıkanmasına neden olur. Grip ya da sinüs enfeksiyonu gibi akut üst solunum yolları enfeksiyonları yüzünden damarlar tahriş olabilir.

Nemli ve ılık buharı solumanın en büyük faydası, genizde tahriş olup şişen kan damarlarının size verdiği rahatsızlık hissini hafifletmesidir. Nem, sinüslerinizdeki mukusun incelmesini sağlayarak sinüsün çok daha kolay boşalmasını da sağlar. Böylece nefes alışınız kısa bir süreliğine de olsa normale döner.

Buhar soluduğunuzda ortadan kalkacak rahatsızlıklarınız:

 • Grip
 • Nezle
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Alerjiler
 • Bronşit

Buhar solumak üst solunum yolları enfeksiyonlarının belirtilerini hafifletir fakat hastalığınızın iyileşme sürecini hızlandırmaz.

Buhar solumanız, hastalığınıza sebep olan virüsleri ve bakterileri öldürmez. Buhar soluduğunuzda, vücudunuz virüslerle ve bakterilerle savaşırken kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Yapılan klinik bir çalışma, grip olan yetişkinler buhar soluduklarında ortaya farklı sonuçların çıktığını gösteriyor. Katılımcılardan bazıları rahatlama hissederken bazılarıysa bir değişiklik hissetmediğini belirtmiş. Buna ek olarak, bazı katılımcılar buhar soluduklarında burunlarının içinde rahatsızlık oluştuğunu belirtmişler.

Yapılan çalışmaların sonuçları farklılıklar gösterdiğinden tam bir sonuca varılmasa da, hastaların büyük bir çoğunluğu buhar solumanın faydalı olduğunu belirtiyor.

Buhar solumanın faydalı olduğu durumlar arasında:

 • Baş ağrısı
 • Tıkanık burun
 • Boğazda batma hissi
 • Nefes borusunun tıkanması
 • Genzin kuruması ya da tahriş olması
 • Öksürük

Buharı Nasıl Solumalısınız?

Büyük bir kap, su ve havluya ihtiyacınız olacak.

Malzemeleri aldıktan sonra:

 1. Suyu kaynatın.
 2. Sıcak suyu dikkatli bir şekilde kabın içine boşaltın.
 3. Havluyu kafanızın üstüne örtün.
 4. Kronometreyi açın.
 5. Gözlerinizi kapatın ve kafanızı yavaşça sıcak suyun üstüne doğru eğin. Kapla kafanızın arasında en az 200 cm boşluk kalmasına dikkat edin. Suya dokunmamak için dikkatli olun.
 6. 2 – 5 dakika boyunca burnunuzdan yavaşça derin nefes alın.

Her seansta 15 dakikadan fazla buhar solumamaya dikkat edin. Belirtileri hala yaşıyorsanız gün içinde iki ya da üç kez tekrarlayabilirsiniz.

Buhar makinesi satın alarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için, aldığınız makineyi su seviyesine kadar doldurun. Buhar makineleri elektriği kullanarak suyu buhara dönüştürür ve sistemden çıkmadan önce soğumasını sağlar. Bazı buhar makineleri ağza ve buruna uyacak maskelerle birlikte gelirler.

Buhar makineleri mikroplarla kolayca sağlıksız hale dönüşebilirler. Bu yüzden, bakterilerin ve mantarların oluşumunu engellemek için düzenli olarak makinenizi yıkamalısınız. Hazneyi ve filtre sistemini de birkaç kullanımda bir yıkamanız gerekiyor.

Buhar Solumanın Yan Etkileri

Buhar solumak, doğru yapıldığında evde yapılacak güvenli bir tedavi olarak düşünülebilir ama dikkatli olmadığınız takdirde kendinize zarar vermeniz mümkündür.

Sıcak suya temas ederek kendinizi yaralama riskiniz her zaman vardır. Sıcak suyun kazara üstünüze dökülmesi ve hassas bölgelerinizde ciddi yanıkların oluşmasıysa buhar soluma tedavisinin en büyük riskidir.

Yanıkları engellemek için:

 • Sıcak suyun devrilip sizi yakmayacağı bir seviyede olmasını sağlayın.
 • Sıcak suyu koyduğunuz kabı sarsmayın ya da kaba dayanmayın.
 • Buharın gözlerinize temas etmesini engelleyin. Gözleriniz buhardan uzakta ve kapalı olmalıdır.
 • Sıcak suyu çocuklarınızın ve evcil hayvanlarınızın ulaşamayacağı bir yere koyun.

Buhar solumak, yanma riski oluşturduğundan çocuklara önerilmeyen bir tedavi yöntemidir. Yapılan bir çalışma, buhar soluması sırasında oluşan yanıkların çoğunluğunu çocukların oluşturduğunu gösteriyor. Ancak, benzer bir etkiyi yaratmak için buhar banyosu da kullanabilirsiniz.

Buhar soluma sistemlerini internet üzerinden kolayca bulabilirsiniz. Bu sistemleri kullanmak, evde kendi yapabileceğiniz diğer yöntemlere göre suyun dökülme riski olmadığı için çok daha güvenlidir.

Sonuç olarak, buhar solumak nezle ya da grip olduğunuzda genzinizi rahatlatmak için etkili bir yöntem olsa da enfeksiyonunuzu geçirmez. Bağışıklık sisteminiz, buhar soluduğunuzda bile belirtilerinizin ortaya çıkmasını sağlayan virüslerle savaşmaya devam edecektir.

Evde uygulayabileceğiniz çoğu tedavi yöntemi gibi bu yöntem de herkes için uygun olmayabilir. Sizde işe yarayıp yaramadığını görmek için yöntemi denemeniz gerekmekte.

Buhar terapisi yaparken herhangi bir rahatsızlık, acı veya tahriş hissederseniz buhar terapisini bırakın ve belirtilerinizi hafifletecek başka yöntemler arayın.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...