Bulantı Ve Doğum Kontrol Hapları

Bulantı Ve Doğum Kontrol Hapları

Bulantı Ve Doğum Kontrol Hapları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neye Dikkat Etmeliyim?

Bulantıyı engellemek için doğum kontrol haplarınızı karnınız açken içmeyin. Yemekten sonra ya da yatağa girmeden önce atıştırmalıklar ile birlikte alın. Ayrıca hapları kullanmadan 30 dakika önce antiasit ilacı alabilirsiniz. Bu midenizin yatışmasına yardımcı olabilir.

1960 yılında doğum kontrol haplarının tanıtılmasından beri kadınlar hamileliği engellemek için bu haplara güvenmişlerdir. Doğum kontrolü kullanan kadınların %25’inden fazlası bu hapları kullanmaktadır.

Doğum kontrol hapları doğru kullanıldıkları zaman %99’dan daha fazla etkilidir. Bulantı doğum kontrol haplarının rapor edilmiş en yaygın yan etkisidir.

Haplar Neden Bulantı Yapar

Bulantı östrojenin bir sonucudur. Sebebi ise mideyi rahatsız etmesidir. Korunmasız seksin ardından alınan acil doğum kontrolü hapları içerdikleri yüksek östrojen hormonu nedeniyle bu hormonu daha düşük dozlarda içeren haplara oranla daha fazla mide bulantısına yol açmaktadır. Bulantı genellikle hapların ilk kullanılmaya başlandığı dönemde oluşmaktadır.

Hapları Kullanırken Bulantı Nasıl Tedavi Edilir

Hapların yol açtığı bulantı için belirli bir tedavi yoktur. Ancak hafif düzeydeki mide bulantıları için bu ev tedavilerinden yardım alabilirsiniz:

 • Hafif, sade yiyecekler tüketin, ekmek ve kraker gibi
 • Yüksek çeşnili yemeklerden uzak durun, çok tatlı ya da yağlı ve kızartılmış yemekler
 • Soğuk içecekler için
 • Yemekten sonrası aktivitelerinden kaçının
 • Bir fincan zerdeçal çayı için
 • Az ve sık yemek yiyin
 • Derin ve kontrollü nefesler alın

Bileklerin belirli noktalarına baskı uygulamak ayrıca hafif düzeydeki bulantılar için iyi geldiği anlaşılmıştır. Bu eski Çin yöntemine akupunktur denir.

Hapların yol açtığı bulantı birkaç gün içerisinde geçer. Eğer bulantı kalıcı olursa doktorunuzdan randevu alın. Başka bir doğum kontrol hapına ya da farklı bir korunma yöntemine ihtiyacınız olabilir.

Doğum Kontrol Hapları Kullanılırken Bulantı Nasıl Önlenir

Bulantıyı engellemek için doğum kontrol haplarınızı karnınız açken içmeyin. Yemekten sonra ya da yatağa girmeden önce atıştırmalıklar ile birlikte alın. Ayrıca hapları kullanmadan 30 dakika önce antiasit ilacı alabilirsiniz. Bu midenizin yatışmasına yardımcı olabilir.

Acil doğum kontrol hapını almadan önce kullanabileceğiniz bulantı önleyici ilaç olup olmadığını doktorunuza sorun. Size bulantı önleyici ilaç erebilirler özellikle geçmişte haplardan kaynaklanan bulantı yaşamışsanız. Sadece projesteron içeren haplar hem projesteron hem de östrojen içeren haplara oranla daha az bulantı ve kusmaya yol açmaktadır.

Bulantı yaşadığınız için doğum kontrol haplarını bırakmayın. Eğer yedek olarak başka bir yöntem kullanmıyorsanız hamile kalabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Çalışır

Doğum kontrol hapları kadınların vücudunda bulunan projesteron ve östrojen hormonlarının ikisini birden ya da sadece projesteron hormonunun insan yapımı olan halini içerir. Bu hormonlar yumurtalıkların yetişkin yumurta üretmesini engeller.

Ayrıca doğum hapları rahim ağzında bulunan mukus yapısını kalınlaştırır. Bu spermlerin yumurtalıkta yüzmesini ve yumurtaları döllemesini zorlaştırır. Haplar ayrıca rahimin yapısını değiştirir. Eğer yumurta döllenirse yapısı değişmiş olan rahimde gelişmesi ve büyümesi çok daha zor olacaktır.

B planı olan acil doğum kontrol hapları diğer haplardan daha fazla hormon içerirler. Bu yüksek dozdaki hormonlar vücudunuz için zorlayıcı olabilir. Bu nedenle acil doğum kontrol haplarını seks sırasında korunmadıysanız ya da geçmişte korunmanıza rağmen bir kaza meydana gelmiş ise kullanın.

Doğum kontrol kazaları, seks sırasında kondomun yırtılması ya da spiralin düşmesi tarzındaki kazalardır. Acil doğum kontrol hapları yumurtanın yumurtalığı terk etmesini engelleyebilir ya da spermin yumurtayı döllenmesine engel olur.

Doğum Kontrol Haplarının Diğer Yan Etkileri

Bulantı dışında doğum kontrol haplarının diğer yan etkileri:

 • Meme ağrısı, sertleşmesi ve büyümesi
 • Baş ağrısı
 • Huysuzluk
 • Seks isteğinin azalması
 • Adet dönemleri arasında spotting ya da düzensiz adet dönemi
 • Kilo almak ya da vermek

Bu yan etkilerin çoğu hafif düzeydedir. Hapları kullanmaya başlamanızdan birkaç ay sonra yok olurlar. Doğum kontrol haplarının nadir ama ciddi yan etkisi bacaklarda kan pıhtısı oluşmasıdır. Bu pıhtı tedavi edilmezse akciğerlerde pıhtı oluşmasına ve muhtemel ölüme yol açabilirler.

Bu risk nadirdir. Ancak hapları uzun zamandır kullanıyorsanız, sigara içiyorsanız ya da 35 yaşından büyükseniz riskiniz artacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...