Bursit Belirtileri ve Tedavisi

Bursit, bursa olarak adlandırılan, bir eklemi ya da kemiği kaplayan yumuşak dokunun üzerinde oluşan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanması nedeniyle oluşur.

Bursit genelde eklemi daha ileri bir travmadan korumak için ve rahatlatmak için özel ilgi gerektirir. Uygun tedavi ile bursit ağrıları genelde bir kaç hafta içinde geçer, ama ağrıların ileride yeniden alevlenmesi de yaygın bir olasılıktır.

Bursit Belirtileri

Bursit belirtileri omuzları, dirsekleri ve kalçaları etkileyebilir. Bunlar 40 yaş üzeri insanlarda daha yaygındır:

 • Eklemi oynattığınızda veya bölgeye baskı uyguladığınızda hissedilen ağrı
 • Bölgede şişkinlik ve kızarıklık
 • Bölgede sertleşme veya ağrı

Bursit Nedenleri

Tekrarlanan veya Süregelen Hareketler-Eylemler
Bursitin ortaya çıkma sebebi çoğu zaman eklemi tahriş eden hareketlerden kaynaklanır:

 • Uzunca zaman dirseklere dayanmak.
 • Beyzbol topu fırlatmak veya benzer atletik aktiviteler
 • Ağır nesneleri sık sık kafa üzerine kadar kaldırmak
 • Uzunca zaman oturmak, özellikle sert yüzeylerde oturmak
 • Uzunca zaman diz çökmek, halı sererken veya temizlik yaparken yapılan gibi

Risk Faktörleri

 • Bahçe işi yapmak, halı sermek, boya yapmak, fayans döşemek, bir enstrüman çalmak hastalığın oluşma riskini arttırır.
 • Yaşlandıkça bursitin ortaya çıkma riski artar.
 • Şeker hastalığı, romatizmal eklem iltihabı, gut hastalığı bursitin oluşma riskini arttırır.

Bursit İçin Evde Tedaviler

Bursit ağrıları arttığında, rahatlamayı sağlamak için evde birkaç şey yapabilirsiniz:

1. Bölgeye Soğuk ve Sıcak Kompres Uygulamak
Bölgeye günde 3-4 defa 20’şer dakikalık buz koyma işlemi, şişkinliği indirebilir. Şişkinlik indikten sonra bölgeyi sıcak tutmak bölgedeki fazla sıvıların uzaklaştırılmasını sağlayabilir.

2. Bölgeyi Yüksekte Tutmak
Yapabiliyorsanız, bölgeyi kaldırın, yüksekte tutun. Oraya daha az kan gideceğinden, iltihaplanmanın giderilmesinde yardımı dokunabilir.

3. Yeni Ayakkabı Almak
Topuklarda bursit genelde yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanır. Ayağınıza tam oturan bir ayakkabı seçimi rahatlamanızı sağlayabilir.

4. Alışkanlıkları Değiştirmek
Bursitinizi kızıştıran aktiviteleri bulun, ve rahatlama yolları arayın. Diz ve dirseklerinize koruyucular bulmak, bir yerlere daha rahat bir pozisyonda dayanmak veya basitçe, bir aktiviteden feragat etmek işinizi kolaylaştırabilir.

5. İlaç Almak
Ibuprofen bursalardaki iltihaplanmayı giderirken ağrıları hafifletir. Bu ilacı kullanmadan önce, farklı etkileşimlerde bulunabileceği için, doktorunuza danışın. Eğer bursalardaki iltihaplanma bir enfeksiyon kaynaklıysa, şişkinliği indirmek için antibiyotik kullanmak gerekir.

6. Hareket Etmek
Ağrı azaldığı gibi, ekleminizi tüm kapasitesiyle hareket ettirmeye odaklanın. Doktorunuz etkilenen eklemlere özel hareket listesi çıkarır. Yüksekteki nesnelere uzanmaya çalışmak yerine merdiven kullanın. Ellerinizi duvarda örümcek gibi hareket ettirmek omuzlardaki bursit için harika bir egzersizdir.

Bursite Karşı Önlemler

Bursitin her çeşidi önlenebilir değildir, fakat daha kötü duruma gelmemek için yapabileceğiniz bir takım şeyler mevcuttur.

1. Yaşam Biçiminizi Geliştirin
Eğer kiloluysanız kilo verin, böylece eklemlere daha az baskı olacaktır. Bir şeyleri kaldırırken eğilmektense dizlerinizi kırarak çömelin. Bu kalçalarınızdaki bursalara yapılan baskıyı azaltacaktır. Çok aşır yükleri kaldırmaya çalışıp omuzlardaki bursalara baskı yapmaktansa, yük taşıma araçlarını kullanın. Diz çökerken, dizlerinizin altına koruyucu bir nesne yerleştirin. Böylece eklemlerdeki baskı azalır.

2. Hazırlık Yapın
Yorucu bir iş yapmadan önce, sakatlığı önlemek için açma-germe hareketleri yapın. Eğer tekrarlanan hareketler yapacaksanız, dinlenin veya eklemleri rahatlayacak alternatif aktiviteler yapın.

3. Egzersiz Yapın
Aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan kaçının, özellikle eğer sert bir zeminde oturuyorsanız bu kalçalarınıza büyük bir baskı yapacaktır. Düzenli egzersiz yapmak kasları geliştirir bu da bursitten etkilenen eklemleri korur.

Bursit İçin Tıbbi Tedaviler

Bursit tedavilerinin çoğu önlem almaya odaklanır. Fakat bu seçenekler etkili olmazsa, tıbbi müdahale gerekli olabilir.

1. İğneler
Kortikostreidler oluşan herhangi bir enfeksiyonu giderip rahatlama sağlamak için bursalara enjekte edilir. Bu genellikle ağrıyı hızlıca giderir ve çoğu zaman bir iğneden fazlasına ihtiyaç duyulmaz.

2. Terapi
Fiziksel tedavi veya belirli egzersizler bölgedeki kasların gelişmesini sağlar. Ayrıca bu mevcut rahatsızlığın giderilmesinde ve şişliğin yeniden ortaya çıkmasını önlemede etkilidir. Doktorunuz bunun için gerekli egzersizleri size listeleyecektir.

3. Ameliyat
Nadiren, hastalığın belirtilerini gidermek için şişmiş olan bursanın alınması gerekebilir. Ayrıca şişkinliği indirmek için cerrahi müdahaleyle suyu alınabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli
Eğer şunları görürseniz doktora görünmeniz gereklidir:

 • Azalmadan iki haftadan uzun süre devam eden ağrı
 • Eklemin hareketini engelleyen ağrı
 • Kendinizi zorladığınızda veya egzersiz yaptığınızda ortaya çıkan keskin ve zonklayan bir ağrı
 • Etkilenen eklemin etrafında aşırı döküntü, kızarıklık veya şişlik
 • Ateşlenme

İlk yorumu sen yaz

Tüm yorumları göster

Yorum yaz