Burun Sulaması ve Neti Tenceresi

Burun Sulaması ve Neti Tenceresi

Kıyıda sert bir şekilde sörf yapmış olan herkes size nazal pasajlarınızdan zorla geçen soğuk deniz suyu kadar berbat bir şey olmadığını söyleyecektir. Başlangıçta nahoş olsa da, bu zorunlu sulama bazen beklenmedik bir şekilde sonuçlanır; ancak istenmeyen değil, tıkanmış sinüslerden kurtulma ile sonuçlanır. Belki de uzun bir süre önce Hindistan’da alerjilerin can sıkıcı semptomlarını hafifletmek için gönüllü burun sulamayı denemek için ilham veren böyle bir deneyimdi.

Alerjik rinit olarak da adlandırılan burun alerjilerinin en kötü semptomları arasında aşırı mukus üretimi, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve tahriş olmuş burun kanalları ve sinüsler sayılabilir. Alerjisi olan bazı kişiler tahriş olmuş veya hatta enfekte sinüs boşlukları ile karakterize, sürekli olarak iltihaplı bir durum olan kronik rinosinüzit denen bir durum geliştirirler.

Antik Uygulama

Yüzyıllar önce geleneksel Hint tıbbı sistemi Ayurveda uygulayıcıları burun boşluğunu temizlemek ve fazla sümük, polen ve diğer kalıntıları temizlemek için sıcak tuzlu su kullanımına öncülük etmişti.

Nazal irrigasyon “burun tıkanıklığı” veya “burun lavajı” olarak da bilinir. İki basit katkı maddesi kullanır: tuzlu su ve neti tenceresi olarak adlandırılan özel olarak tasarlanmış bir kap burun deliklerinizin birinden diğerine aktarılır. Uygulayıcılar genellikle bunu günde bir ila dört kez yaparlar, denizin içine dalmak zorunda kalmazlar.

Tekniğin destekçileri burun tıkanıklığı ve tahrişten önemli ölçüde rahatlama sağladığını iddia ediyorlar. Ayrıca sinüs tıkanıklığıyla ilişkili baş ağrılarını azaltabileceğini ve insanların sinüs enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için antibiyotiklere bağımlılıklarını azaltmalarını sağladığını iddia etmektedirler. Nazal kortikosteroid spreyleri alerjiye bağlı burun iltihabının kontrolü için kullanımını azaltabilir. Kullanıcılar alerjilerinin kontrolünü ele almak için “güçlendirilmiş” olduklarını belirtmekte ve yaşam kalitelerinde önemli gelişmeler sağladığını iddia etmektedir.

Çok sayıda klinik çalışma yapılmıştır ve çoğu nasal irrigasyonun güvenli ve iyi tolere edildiği konusunda hemfikirdir. En kötüsü prosedürün ilaç kullanmak gibi diğer seçeneklerden daha fazla çaba gerektiren zahmetli olabileceğini belirtiyorlar.

En iyi ihtimalle nazal irrigasyon çok çeşitli alerji semptomlarında önemli gelişmeler sağlar. Araştırmacıları Kaliforniya, San Diego Üniversitesi , prosedür kullanılan 200’den fazla hasta çalışmaya alındı. Denekler 30 semptomun 23’ünde “istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler”, artı öznel yaşam kalitesi derecelendirmelerinde iyileşmeler yaşadı.

Uyarı

Bununla birlikte, birkaç uyarı var.

Bebeklerde Kullanmayın

Sulama bebeklerde kullanılmamalıdır.

Sık Kullanmayın

Nazal irrigasyonun düzenli kullanımı aslında sinüs enfeksiyonu riskini artırabilir. Ara sıra kullanım bu riske bağlı değildir, ancak rutin kullanım önerilmez. Rutin kullanım nazal geçişleri ve sinüsleri kaplayan mukus zarlarının bazı koruyucu elemanlarını ortadan kaldırabilir.

Sadece Steril Su Kullanın

Son bir uyarı: Sulama çözümünü hazırlamak için steril su kullanmak çok önemlidir. Kullanmadan önce kaynatma yeterli olmalıdır. Bir parazit amip, Naegleria fowleri , steril su kullanamayan neti pot kullanıcıları arasında birkaç ölümle ilişkilendirilmiştir. Sinüslere sokulduktan sonra, parazit beyne yol alır ve ölümcül bir enfeksiyona neden olur.

Nasıl Yapılır

Bir neti potu, küçük bir demlik gibi görünen basit bir cihazdır. Sıcak, steril su tencerede saf tuz ile karıştırılır. Kafanızı hafifçe bir tarafa yatırırken, ucu ağzınızın ucuna yerleştirin ve salin solüsyonunun alt burun deliğinden geçmesine izin verin.

Yukarıda belirtildiği gibi, steril su kullanmak çok önemlidir. İki çözeltiden birini oluşturmak için doğru miktarda saf, iyotsuz sodyum klorür ekleyerek tuz çözeltisi oluşturun:

  • Bir litre suda çözünen% 0.9 tuz ve 9 g sodyum klorür olan izotonik
  • %0,7 ila %0,3 tuz çözeltisi olan hipertonik

Koşer tuzu ilave mineral içermeyen uygun bir saf sodyum klorür kaynağıdır. Burun irrigasyonu musluk suyu veya distile su ile yapılmamalıdır. Sterilite, güvenlik için gereklidir ve tuz, izotonik olmayan solüsyonların kullanımıyla ilişkili rahatsız edici yanma hissini önler.

İzotonik çözeltiler, kanda çözünen çözünen maddelerin konsantrasyonuna uymak için yeterli çözünmüş katılar içerir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, deniz suyu esas olarak bir izotonik tuz ve su çözeltisidir. Bununla birlikte, istenmeyen kirletici maddelerin bulaşması riski nedeniyle deniz suyu hiçbir zaman kasıtlı olarak kullanılmamalıdır.

Görüş

Neti tencere steril su kullandığınız ve çok sık kullanmadığınız sürece burun tıkanıklığını ve alerjileri hafifletmek için mükemmel ve doğal bir yoldur. Onlar yüzlerce yıldır Ayurveda tıbbının bir parçası olmuştur. Biriyle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza sorduğunuzdan emin olun. 

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...