Büyüme Geriliği Nedir?

Büyüme Geriliği Nedir?

Büyüme geriliği, fetüsünüz normal bir oranda gelişmediğinde gerçekleşir. Yaygın olarak rahim içi büyüme kısıtlaması (IUGR) olarak adlandırılır. Rahim içi büyüme geriliği terimi de kullanılır. IUGR'li fetüsler, aynı gebelik yaşındaki diğer fetüslerden çok daha küçüktür. Bu terim aynı zamanda 2,5 kilodan az ağırlıktaki bebekler için de kullanılır.

Büyüme Geriliği Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Büyüme Geriliği Nedir?

Büyüme geriliği, fetüsünüz normal bir oranda gelişmediğinde gerçekleşir. Yaygın olarak rahim içi büyüme kısıtlaması (IUGR) olarak adlandırılır. Rahim içi büyüme geriliği terimi de kullanılır.

Belirtileri Nelerdir?

Fetüsünüzün büyüme geriliği olduğuna dair herhangi bir işaret göremezsiniz. Kadınların çoğu, ultrason sırasında söylenene kadar durumun farkında değildir. Bazıları doğumdan sonrasına kadar öğrenemez.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Bölümüne başvurabilirsiniz.

İki gelişme geciktirme şekli vardır: simetrik ve asimetrik. Simetrik IUGR’li çocuklar normalde orantılı bir vücuda sahiptir, gebelik yaşlarındaki çoğu çocuktan sadece küçüktürler. Asimetrik IUGR’li çocuklar normal boyutta kafalıdır. Ancak, vücutları olması gerekenden çok daha küçüktür. Bir ultrasonda kafaları, vücutlarından çok daha büyük görünür.

Büyüme Geriliği Belirtileri

Fetüsünüzün büyüme geriliği olduğuna dair herhangi bir işaret göremezsiniz. Kadınların çoğu, ultrason sırasında söylenene kadar durumun farkında değildir. Bazıları doğumdan sonrasına kadar öğrenemez.

IUGR ile doğan çocuklar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çeşitli komplikasyon riski altındadır:

 • Düşük oksijen seviyesi
 • Düşük kan şekeri
 • Çok fazla kırmızı kan hücresi
 • Normal vücut ısısını koruyamamak
 • Düşük apgar skoru, doğumda sağlıklarının bir ölçüsüdür
 • Beslenme sorunları
 • Nörolojik problemler

Çocuklar Büyüme Gecikmesini Nasıl Geliştirir?

IUGR çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Çocuğunuzun hücrelerinde veya dokularında kalıtsal bir anormallik olabilir. Kötü beslenme veya düşük oksijen alımından muzdarip olabilirler. Siz veya çocuğunuzun annesinde, IUGR’a neden olan sağlık sorunlarınız olabilir.

IUGR gebeliğin herhangi bir aşamasında başlayabilir. Çocuğunuzun IUGR riskini artıran bir dizi faktör vardır. Bu faktörler üç kategoriye ayrılır: annesel faktörler, fetal faktörler ve rahim/plasental faktörler. Rahim/plasenta faktörlerine ayrıca dölyatağı içi faktörler de denir.

Büyüme Gecikmesini Teşhis Etmek

IUGR genellikle standart bir ultrason taraması sırasında teşhis edilir. Ultrason sesleri, fetüsünüzün ve uterusunuzun gelişimini kontrol etmek için ses dalgaları kullanır. Eğer fetüsünüz normalden küçükse, doktorunuz IUGR’dan şüphelenebilir.

Normal Fetüstan daha küçük bir hamilelik erken gebelikte endişe nedeni olmayabilir. Birçok kadın son adet döneminden emin değildir. Bu nedenle, fetüsünüzün gebelik yaşı doğru olmayabilir. Fetüs, aslında doğru boyutta olsa bile küçük görünebilir.

Hamileliğin erken döneminde IUGR’dan şüphelenildiğinde doktorunuz fetüsün büyümesini düzenli ultrasonlarla izler. Bebeğiniz uygun şekilde büyümezse, doktorunuz IUGR’ı teşhis edebilir.

Doktorunuz IUGR’dan şüpheleniyorsa, amniyosentez testi önerilebilir. Bu test için doktorunuz karnınızdan amniyotik kesenizin içine uzun, içi boş bir iğne sokacaktır. Ardından doktorunuz sıvıdan bir örnek alır. Bu örnek anormallik belirtileri için test edilir.

Büyüme Geriliği Tedavi Edilebilir mi?

Sebebe bağlı olarak, IUGR geri dönüşümlü olabilir.

Tedavi sunmadan önce doktorunuz aşağıdakileri kullanarak fetüsünüzü kontrol edebilir:

 • Ultrason, organlarının nasıl geliştiğini görmek ve normal hareketleri kontrol etmek için
 • Kalp atış hızı izleme, kalp atış hızlarının hareket ettikçe arttığından emin olmak için
 • Doppler akış çalışmaları , kanlarının uygun şekilde aktığından emin olmak için

Tedavi, altta yatan IUGR nedenini ele almaya odaklanacaktır. Sebebe bağlı olarak, aşağıdaki tedavi seçeneklerinden biri yararlı olabilir:

Büyüme Geriliğinin Komplikasyonları

Ciddi IUGR formu olan çocuklar, rahimde veya doğum sırasında ölebilir. Daha az şiddetli IUGR formu olan çocukların da komplikasyonları olabilir.

Doğum ağırlığı düşük olan çocukların aşağıdaki riskleri artar:

 • Öğrenme güçlükleri
 • Gecikmiş motor ve sosyal gelişim
 • Enfeksiyonlar

Bebeğimi Büyüme Geriliği Geliştirmekten Nasıl Korurum?

IUGR’yi önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Ancak, bebeğinizin riskini azaltmanın yolları vardır.

Şunları içerirler:

 • Sağlıklı besinler yemeyi
 • Doğum öncesi vitaminlerinizi ve folik asit ile almayı
 • Uyuşturucu, alkol ve sigara içmek gibi sağlıksız yaşam tarzlarından kaçınmayı

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...