Büyüme Hormonu Bastırma Testi

Büyüme Hormonu Bastırma Testi

Hipofiz beziniz beyninizin tabanında bulunan küçük bir yapıdır. Birkaç önemli hormonu salgılar. Bunlardan biri büyüme hormonudur (GH). Bu hormon, ergenlik öncesi çocuklarda optimal büyüme ve gelişmeyi ve yetişkinlerde uygun kemik yoğunluğu, kas tonusu ve yağ metabolizmasını destekler.

Büyüme Hormonu Bastırma Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Büyüme hormonu düzeyleriniz çok yüksek veya çok düşük olursa yüksek kolesterol, kronik yorgunluk veya genişlemiş bir kalbe yol açabilir.

Ne Zaman İstenir?

Doktorunuz büyüme hormonu seviyenizin olması gerekenden düşük olduğundan yada hipofiz bezinin çok fazla GH ürettiğinden şüphelenirse, GH bastırma testi isteyecektir. 

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Büyüme hormonu ile ilgili sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümüne gidilir.

Fazla Büyüme Hormonu ile İlişkili Koşullar

Fazla GH çocuklarda gigantizm ve yetişkinlerde akromegali ile ilişkilendirilir.

Çocuklarda gigantizm ergenliğin sonuna geldiklerinde bile vücudunuzun uzun kemiklerinin büyümeye devam etmesine neden olur. Bu durumdaki insanlar GH seviyeleri kontrol altına alınmazsa 210 metreye çıkabilir veya daha da uzayabilir.

Akromegali hipofiz bezinin yetişkinlikte çok fazla GH ürettiği hormonal bir bozukluktur.

Bu koşulların ikisi de oldukça nadirdir. Hormon Sağlık Ağı her yıl yaklaşık 1 milyon insan için üç yeni akromegal vakası teşhis edildiğini bildiriyor. St. Joseph’s Hastanesi ve Tıp Merkezi’ndeki Barrow Nöroloji Enstitüsüne göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuklarda sadece 100 civarı gigantizm vakası bildirilmiştir.

Büyüme Hormonu Bastırma Testi için Nasıl Hazırlanırım?

GH bastırma testi sadece minimal ağrıyı gerektirse de standart kan çalışmalarından daha uzun sürer. Testten önce 10 ile 12 saat arasında bir süre oruç tutmanız istenebilir. Bununla birlikte içme suyu genellikle kabul edilebilir. Fiziksel aktivitenizi testinizden 10 ila 12 saat önce sınırlandırmanız istenebilir ve aldığınız ilaçlar konusunda doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Test Sırasında Ne Beklenir?

Testiniz için geldiğinizde kolunuzdaki veya elinizdeki bir damar içine bir IV hattı yerleştirilecektir. Damardan çeşitli kan numunelerinin alınmasına izin verecektir. Kanama bozukluğunuz olmadığı sürece bu işlem sırasında muhtemelen küçük bir çimdik acısı hissedeceksiniz. Daha sonra IV alanında biraz morarma ortaya çıkabilir.

Kısa bir süre için hala uzanmanız istenebilir. IV hattından ilk kan örneği alınacaktır. Daha sonra bir glikoz çözeltisi içeceksiniz. Bu bazı insanlara mide bulandırıcı gelebilir. Bulantıya yakalanırsanız, yavaşça içmeyi ya da buzla içmeyi deneyin.

Düzenli aralıklarla birkaç kan örneği alınacaktır. Örneğin iki saat boyunca her 30 dakikada bir kan alınabilir.

Numuneleriniz analiz edilecek. GH seviyeleriniz normalse, tüketen glikoz daha fazla GH üretimini engelliyor demektir. Bu gerçekleşmezse aşırı GH üretiminin güçlü bir göstergesi olduğu anlamına gelir.

Aşırı Büyüme Hormonu Tedavileri

Kanınızda normalden yüksek GH seviyeleri varsa bunun nedeni muhtemelen hipofiz bezinizde bir tümördür. En fazla GH üretimine neden olan tümör tipi kansersiz olan bir adenomdur.

Doktorunuz aşırı GH üretimine müdahale etmek için cerrahi, radyasyon tedavisi veya ilaç yöntemleri kullanabilir. Bu tedaviler bazı durumlarda birleştirilebilir.

Görünüm

Aşırı GH ile ilişkili koşullar ciddi ve bazen ömür boyu sonuçlara neden olabilir. GH bastırma testi ve diğer araçları kullanarak koşulları belirleme, ihtiyacınız olan devam eden ve uzmanlaşmış bakımı almak için önemli bir ilk adımdır.

Uzun vadeli gidişat aşırı GH’nizin temel nedenine bağlı olacaktır. Durumunuz ve bakış açınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla konuşun.

Soru:

Bir GH bastırma testinden sonra sonuçların elde edilmesi genellikle ne kadar sürer?

Cevap:

Her laboratuvar GH seviyelerini belirlemez. Kan çekildikten sonra, bu testi yapan bir laboratuara taşınması gerekebilir. Testin laboratuarda yapılması bir günden daha az zaman alır. Test bittikten sonra, başlangıçta dahil olan laboratuara rapor edilir ve doktorunuza bildirilir. Birkaç gün içinde erişiminize açık olmalıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...