Büyüme Hormonu Eksikliği

Büyüme Hormonu Eksikliği

Büyüme hormonu eksikliği, hipofiz bezi yeterli büyüme hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Genellikle çocukları etkiler.

Büyüme Hormonu Eksikliği Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Büyüme hormonu düzeyleriniz çok yüksek veya çok düşük olursa yüksek kolesterol, kronik yorgunluk veya genişlemiş bir kalbe yol açabilir.

Ne Yapmalıyım?

Sizde ya da çocuğunuzda büyüme hormonu eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız doktordan randevu alın. Büyüme hormonu eksikliği olan çoğu kişi tedaviye iyi tepki verir. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız sonuçlarınız da o kadar iyi olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Büyüme hormonu ile ilgili sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümüne gidebilirsiniz.

Büyüme Hormonu Eksikliği Nedir?

Hipofiz bezi, bezelye kadar küçük bir bezdir. Kafatasının altında bulunur ve 8 hormonun salgılanmasından sorumludur. Bu hormonlardan bazıları tiroit aktivitesini ve vücut ısısını kontrol eder.

Büyüme hormonu eksikliği yaklaşık 7000 doğumdan 1’inde görülür. Bu hastalık Turner sendromu ve PRader-Willi sendromu gibi birçok genetik hastalığın da belirtisi olabilir.

Çocuğunuz standart uzunlukta ya da kiloda değilse endişeleriniz oluşabilir. Büyüme hormonu eksikliği tedavi edilebilir bir hastalıktır. Erken teşhis konulan çocuklar genellikle daha iyi sonuçlar alırlar. Tedavi edilmezse bu hastalık ortalamadan kısa boya ve ergenliğin gecikmesine neden olur.

Ergenliğe girdikten sonra vücut hâlâ büyüme hormonuna ihtiyaç duyar. Yetişkin olduğunuzda ise büyüme hormonu vücuttaki yapıları korumak ve metabolizmayı devam ettirmek için gereklidir. Yetişkinlerde de büyüme hormonu eksikliği görülse de o kadar yaygın değildir.

Büyüme Hormonu Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Yarık damak kusuru olan çocuklarda genellikle hipofiz bezi iyi gelişmemiştir. Bu nedenle, bu kişilerde büyüme hormonu eksikliği görülme ihtimali daha fazladır.

Doğuştan olmayan büyüme hormonu eksikliğine beyindeki bir tümör neden olabilir. Bu tümörler genellikle beynin hipotalamus bölgesinin yanındaki hipofiz bezinde bulunur.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ciddi kafa yaralanmaları, enfeksiyonlar ve radyasyon tedavileri büyüme hormonu eksikliğine yol açabilir. Bu durumda hastalığa edinilmiş büyüme hormonu eksikliği denir.

Büyüme Hormonu Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Büyüme hormonu eksikliği olan çocuklar yaşıtlarından daha kısadırlar, daha küçük gösterirler ve yuvarlak yüzleri olur. Ayrıca, vücut orantıları normal olsa da karın bölgelerinde bebeklerde olduğu gibi bir yağlanma olabilir.

Büyüme hormonu eksikliği çocuğun hayatının ilerleyen aşamasında beyin yaralanması ya da tümör gibi durumlardan dolayı oluşabilir. Bu durum, ergenliğin gecikmesindeki temel nedendir. Bazı vakalarda cinsel gelişim de gecikir.

Büyüme hormonu eksikliği olan ergenlik çağındaki pek çok birey kısa boy, olgunlaşma hızının yavaş olması gibi durumlardan dolayı özgüven düşüklüğü yaşar. Örneğin genç kızların memeleri, erkeklerin ise seslerindeki değişiklikler yaşıtlarıyla aynı hızda gelişmeyebilir.

Kemiklerdeki gücün azalması, edinilmiş büyüme hormonu eksikliğinin bir başka belirtisidir. Bu durum özellikle yetişkinlerde sık sık kemik kırıklarına yol açar. Büyüme hormonu seviyesi düşük olan kişiler yorgun ve enerjisiz hissederler. Sıcak ve soğuk havaya karşı hassasiyet de yaşanabilir.

Bu durumda çeşitli fizyolojik belirtiler ortaya çıkar:
Depresyon
Konsantrasyon kaybı
Hafızada zayıflık
Anksiyete ya da duygusal sıkıntı

Edinilmiş büyüme hormonu eksikliği olan yetişkinlerin kanlarındaki yağ ve kolesterol seviyeleri genellikle yüksektir. Buna beslenme alışkanlıklarının kötü olması değil, vücudun metabolizmasının düşük büyüme hormonundan dolayı değişmesi yol açmaktadır. Edinilmiş büyüme hormonu eksikliği olan yetişkinler diyabet ve kalp hastalıkları için daha büyük risk taşırlar.

Büyüme Hormonu Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuğunuz boy ve kilo için gelişimsel dönüm noktalarına gelmediyse çocuğunuzun doktoru belirtileri kontrol edecektir. Ergenliğe girerken büyüme hızını, varsa diğer çocuklarınızın büyüme hızıyla kıyaslayabilir. Büyüme hormonu eksikliğinden şüphelenilirse teşhisi doğrulamak için birkaç test yapılır.

Kan tahliliyle vücuttaki büyüme hormonu ölçülür. Ancak, büyüme hormonunun seviyesi gün içinde değişir. Normal sonuçlardan düşük bir kan tahlili teşhis koymak için yeterli değildir.

Büyüme kıkırdakları, her kolda ve bacak kemiklerinde bulunan gelişen bir dokudur. Büyüme kıkırdakları, büyüme tamamlandığında birleşir. Çocuğunuzun el röntgeni kemiklerin büyüme seviyesini gösterir.

Böbrek ve tiroit fonksiyon testleri, vücudun bu hormonları nasıl ürettiğine ve kontrol ettiğine karar vermek için yapılır.

Doktorunuz tümörden ya da hipofiz bezinde hasardan şüpheleniyorsa beynin içinde detaylı bir şekilde bakabilmek için MR ister. Büyüme hormonu seviyesi hipofiz bezi hastalıkları, beyin yaralanması ya da beyin ameliyatı geçiren yetişkinlerde sık sık kontrol edilir.

Testler doğumda hipofiz bezinde bir kusur olduğunun ya da beyinde yaralanma ve tümörün varlığının anlaşılmasını sağlar.

Büyüme Hormonu Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

1980’li yılların ortalarından beri çocukları ve yetişkinleri tedavi etmek için sentetik büyüme hormonları başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Sentetik büyüme hormonlarından önce, kadavralardan alınan doğal büyüme hormonları tedavi için kullanılıyordu.

Büyüme hormonu genellikle kolun arkası, bacaklar ve popo gibi vücudun yağlı kısımlarına iğneyle enjekte edilir. Günlük tedavi olarak uygulandığında etkilidir.

Yan etkiler genellikle küçüktür ama şu durumlar gözlenebilir:
Enfeksiyon yapılan yerde kızarıklık
Baş ağrısı
Kalçalarda ağrı
Omurilikte eğrilik (Skolyoz)

Nadiren de olsa büyüme hormonunun uzun süreli kullanımı özellikle aile geçmişinde diyabet olan kişilerde diyabet yaşanmasına neden olabilir.

Uzun Süreli Tedavi

Doğuştan büyüme hormonu eksikliği olan çocuklar genellikle ergenliğe girmeden tedavi edilirler. Büyüme hormonu az olan çocuklar çoğu zaman yetişkin olduklarında bu hormonu doğal bir şekilde yeterince üretmeye başlarlar. Ancak, bazı kişilerin hayat boyu tedaviye ihtiyacı olabilir. Doktorunuz kanınızdaki hormon seviyesini kontrol ederek tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığına karar verebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...