Büyüme Hormonu Stimülasyon Testi Nedir? Neden İstenir?

Büyüme Hormonu Stimülasyon Testi Nedir? Neden İstenir?

Büyüme hormonu (GH) kemiklerinizin ve kaslarınızın büyümesine ve düzgün gelişmesine yardımcı olur. Bu hormon beynin tabanında bulunan hipofiz bezi tarafından üretilir. GH seviyeleri doğal olarak zamanla artar ve düşer. Bununla birlikte bazı bireylerde hormon seviyeleri olması gerekenden daha yüksek veya daha düşüktür. Bu azalmış kas kütlesi, gecikmiş ergenlik ve düşük kan şekeri seviyeleri de dahil olmak üzere bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir.

Büyüme Hormonu Stimülasyon Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Büyüme hormonu düzeyleriniz çok yüksek veya çok düşük olursa yüksek kolesterol, kronik yorgunluk veya genişlemiş bir kalbe yol açabilir.

Neden İstenir?

GH'nin aşırılıklarını ve eksikliklerini gideren testler ve tedaviler vardır. Bunlardan biri büyüme hormonu stimülasyon testidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Büyüme hormonu ile ilgili sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümüne gidilir.

Büyüme Hormonu Stimülasyon Testi Neden İstenir?

Doktorunuz vücudunuzun yeterli GH üretmediğinden şüphelenirse bir GH stimülasyon testi isteyebilir. Kalıcı GH eksikliği, büyüme hormonu eksikliği veya GHD olarak bilinir. GHD tüm yaş gruplarında, özellikle de erişkinlerde nadirdir ve testler genellikle kişinin bu duruma sahip olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğunda yapılır.

Çocuklarda büyüme hormonu eksikliği belirtileri şunlardır:
Ortalamanın altında bir boy
Normalden yavaş büyüme
Zayıf kas gelişimi
Kandaki düşük glikoz seviyeleri
Ergenliğin gecikmiş başlangıcı

Yetişkinlerde GHD’nin belirtileri biraz farklıdır, çünkü yetişkinler zaten büyümeyi durdurmuşlardır.

 Semptomlar şunları içerir:
Düşük kemik yoğunluğu
Düşük kas gücü
Özellikle bel çevresinde yağda artış
Yorgunluk
Uyku sorunları

Doktorunuz büyüme hormonu stimülasyon testinden önce tiroid testlerini, belirtilerinizin bir nedeni olarak tiroidi dışlamak için test isteyebilir.

Hormon Uyarım Testi Prosedürü

Aşağıdaki açıklama doktorunuzun sizin veya ailenizin bir üyesi için bir büyüme hormonu stimülasyon testi yaptırması durumunda ne beklemeniz gerektiği konusunda genel bir fikir vermelidir. Prosedür test yaptırdığınız yere bağlı olarak bazı değişiklikler gösterebilir.

Testten önce

Testten önce bazı ilaçları almayı kesmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuz size söyleyecektir.

GH seviyelerini etkilediği bilinen bazı ilaçlar şunlardır:

  • Amfetaminler
  • Estrojen
  • Dopamin
  • Histaminler
  • Kortikosteroidler

Testten 10 ila 12 saat önce oruç tutmanız gerekecektir.

Test boyunca

Kolunuzdaki veya eldeki bir damar içine bir IV yerleştirilecektir. Prosedür bir kan alımına çok benzeyecektir. En önemli fark iğne yerleştirildikten IV adı verilen küçük bir tüpün damarın içinde bırakılmasıdır. İğne cildi deldiyse ve sonradan biraz morardığında bazı rahatsızlıklar olabilir, ancak riskler ve yan etkiler minimaldir.

İlk kan örneği IV ile alınacaktır. Bu ve sonraki tüm örnekler büyük olasılıkla aynı IV hattı kullanılarak toplanacaktır.

IV tarafından bir büyüme hormonu uyarıcısı verilecektir. Bu GH üretiminde bir artışı teşvik ettiği bilinen bir maddedir. En yaygın kullanılan uyarıcılar insülin ve arginindir.

Genellikle birkaç saatlik bir süre boyunca düzenli aralıklarla birkaç tane daha kan örneği alınacaktır. Tüm prosedür genellikle yaklaşık üç saat sürer.

Testten Sonra

Kan numuneleriniz, hipofiz bezinin uyarıcıya tepki olarak beklenen GH miktarını üretip üretmediğini görmek için bir laboratuvarda analiz edilecektir.

Büyüme Hormonu Stimülasyon Testi Sonuçları

Büyüme hormonu stimülasyon testinin sonuçları, kan örneğindeki büyüme hormonu konsantrasyonunu gösterir. Bu konsantrasyon mililitre kandaki GH nanogramları cinsinden ifade edilir.

Sonuçlar genellikle şöyle yorumlanır:

Değerler Sonuçlar
Her 1 Mililitrede Kanda 10 Nanogram veya Daha Yüksek GH Büyüme hormon seviyeleriniz normal sınırlar içindedir. Büyüme hormonu eksikliğiniz yoktur.
Her 1 Mililitre Kanda 5 ile 10 Nanogram GH arasında Çoğu durumda, büyüme hormonu eksikliği kesin olarak teşhis edilemez veya dışlanamaz. Bu aralık yetersiz kabul edilebilir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, 7’nin üzerindeki herhangi bir ölçüm normal kabul edilir. Bu laboratuvara göre değişir.

Her 1 Mililitre Kanda 5 Nanogram GH Büyüme hormon seviyeleri normalden daha düşüktür. Muhtemelen GHD tanısı alacaksınız.

Takiben

Doktorlar genellikle sentetik büyüme hormonu reçete ederek GHD’yi tedavi ederler. Bu, vücudunuzda doğal olarak ortaya çıkan büyüme hormonu seviyelerini tamamlayacaktır. Hormon enjeksiyon ile uygulanır. Düzenli olarak doktorunuzla görüşmeniz gerekecek. İlerleyişinizi izleyecek ve dozajı ihtiyaca göre ayarlayacaklar.

Çocuklar genellikle tedavi sırasında hızlı ve dramatik büyüme yaşayacaklardır. Yetişkinlerde tedavi daha güçlü kemiklere, daha fazla kasa, daha az yağa ve diğer faydalara yol açabilir.

Baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı gibi sentetik büyüme hormonlarında bir yan etki riski vardır. Ciddi komplikasyonlar nadirdir. GHD tedavisi ile ilişkili tehlikeler genellikle potansiyel faydalardan daha fazladır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...