Canınızın Sürekli Yiyecek Çekiyorsa Bunu Değiştirebilirsiniz!

Canınızın Sürekli Yiyecek Çekiyorsa Bunu Değiştirebilirsiniz!

Stres altında olduğunuzda, rahatlayabilmek için sevdiğiniz yiyeceklere yönelmeniz çok kolaydır. Ne yazık ki, pek çoğumuzun sevdiği yiyecekler yüksek miktarda yağ ve şeker içerir. Zamanla, bu sağlıksız yiyecekler kendimizi mutlu hissetmemizi sağladığından ne zaman rahatlamak istesek bu yiyecekleri canımız çekmeye başlar. Canınızın bir şeyler çekmesi, sağlıklı beslenmenize engel olmasın. Bu can çekmelerini, aşermeleri düzenli yemek yemek ve tuz tüketimini azaltmak gibi birkaç basit adımla kontrol altına alabilirsiniz. Zamanla, aşermelerinizin azalacağını ve dengeli, besleyici bir diyeti benimsediğinizi göreceksiniz.

Ne Zaman Yemelisiniz?

Bağışıklık sistemi rutinlere bayılır ve canınızın bir şeyler çekmesi kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olduğunuzu gösterir. Günün belli saatlerinde yemek ve belli saatlerinde atıştırmalık yiyerek düzenli olmaya çalışın. Böylece vücudunuzun besinlere açlık çekmesi için zamanı olmayacak. Aşırı aç hissettiğinizde yediklerinize dikkat etmeniz kan şekeri seviyenizi düzenler, enerji seviyesini kontrol eder ve duygu durumunuzda yaşadığınız dalgalanmaları önler.

Yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı düzene sokmak göze korkutucu gelebilir ama bunu yapmak düşündüğünüzden de kolay bir şey. Sabahları birkaç dakika ayırıp gün içinde ne zaman kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yemekten keyif alacağınızı düşünün. Öğünler arasında çok fazla vakit varsa aralara sağlıklı atıştırmalıklar koyabilirsiniz. Böylece açlık hissinin neden olacağı sorunlardan ve canınızın yiyecek çekmesinden kaçınabilirsiniz.

Ne Yemelisiniz?

Sağlıklı insanların çoğunun şeker ve tuz yemesinde bir sakınca yoktur. Ne yazık ki yiyeceklerinize ne kadar şeker ve tuz eklerseniz o tada o kadar alışırsınız. Bir süre sonra, şeker ve tuz eklenmeyen yiyecekler size çok tatsız gelmeye başlar. Bu yüzden, büyük bir porsiyon yeseniz bile tuzlu veya tatlı bir şeyler daha yemek isteyebilirsiniz.

Yiyeceklerinizin doğal tadını, eklediğiniz şeker ve tuz miktarını azaltarak tekrar keşfedin. İşlenmiş yiyeceklerde bir avuç katkı maddesi olduğundan paketli ürünleri hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Sağlıklı yiyecekler hazırlamak için yapabileceğiniz en iyi şey sağlıklı yemekler pişirip, sebze ve meyveleri atıştırmalık olarak kullanmak olacaktır. Gün içinde yemek pişirmeye vaktiniz yoksa ve paketli yiyeceklerden almanız gerekiyorsa sodyum oranı düşük ve şeker ilavesiz ürünleri tercih edin.

Daha Fazla Spor Yaparak Nasıl Daha İyi Beslenebilirsiniz?

Moralinizin, canınızın yemek çekmesiyle yakından ilişkisi vardır. Kendinizi stresli veya üzgün hissettiğinizde bol yağlı, bol şekerli rahatlatıcı yiyecekleri yemek istersiniz. Stresle alakalı aşermelerden kaçınmayı öğrenmenin en iyi yolu olumsuz hislerle baş etmeyi öğrenmektir.

Egzersiz yaptığımızda vücudumuzda kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan endorfin denilen kimyasallar salgılanır. Aynı zamanda, egzersiz yapmak stres hormonu olan kortizolün de seviyesini azaltır. Böylece, egzersiz yaptığınızda stres seviyeniz azaldığından aşermeleriniz de engellenir. Günde 30 dakika egzersiz yapmak büyük fark yaratır.

Sevdikleriniz Kalsın, Aşermeleriniz Gitsin

Kendinizi ne zaman stres altında hissetseniz rahatlatıcı yiyeceklere yönelmek son derece kolaydır. Ama içinde bolca yağ ve şeker bulunan bu yiyeceklerin vücudunuza herhangi bir faydası bulunmaz. Zamanla, kendinizi abur cubur bağımlısı gibi hissedebilirsiniz. Sevdiğiniz yiyeceklerden az miktarda yiyebilirsiniz. Ancak, yiyeceklerin sizi kontrol etmelerine izin vermemelisiniz. Yediklerinizin besin değerlerini kontrol ederek şeker ve sodyum alımınızı azaltarak, düzenli egzersiz yaparak canınızın yiyecek çekmesini azaltabilir ve daha sağlıklı bir hayat tarzı oluşturabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...