Çatlak İzlerini Önlemek için 7 Önemli İpucu

Çatlak İzlerini Önlemek için 7 Önemli İpucu

Hamilelikte sık olarak yaşansa da hayatın herhangi bir zamanında herkes tarafından yaşanılabilecek bir durumdur. Bazı kişiler, çatlak oluşumuna çok daha yatkındır. Annenizde, babanızda, aile büyüklerinizde veya akrabalarınızda çatlak oluşumu varsa sizde de olma olasılığı yüksektir. Çatlak izi oluşma riskiniz arttıysa bile bu riski azaltıp, oluşan çatlak izlerini tedavi etmeniz mümkün.

Çatlak İzleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Dipnot:

Çatlak izleri genellikle zamanla daha az fark edilir hale gelir. Onları önlemek zor olabilir ve bilimsel olarak işe yaradığı kanıtlanan herhangi bir mucize çözüm de bulunmamaktadır.

Ne Yapmalıyım?

Kilonuzu sağlıklı düzeyde tutmak, bol su içmek, sağlıklı beslenmek ve çatlaklar oluşur oluşmaz tedavi görmek çatlak oluşumlarını ve görünümlerini hafifletebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Çatlak izleri için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Çatlak İzlerinin Genel Olarak Görüldüğü Yerler

Çatlak izleri, cildinizde girintili çıkıntılı yollar gibi görünürler. Kırmızı, mor ya da gri görünümlü olabilirler.

 • Karın
 • Göğüs
 • Bel
 • Kalça
 • Basenler

1 Kilonuzu Kontrol Altına Alın

Çatlakların oluşumunu önlemek için alabileceğiniz en yararlı önlemlerden biri sağlıklı bir kiloda olmanızdır. Çatlaklar genellikle cildin hızlı kilo alınması sonucunda gerilmesiyle oluşur. Hızlıca kilo verdikten sonra da çatlakların oluştuğunu fark edebilirsiniz. Bazı kişilerse, ergenlik döneminde vücutları değişirken çatlak oluşumuyla karşılaşabilirler. Kas çalışan kişilerde kas grupları büyüdükçe veya steroid kullanıldığında çatlaklar oluşabilir.

Vücudunuzdaki değişiklikleri kontrol altına almak, çatlak oluşumunu önlemekteki en iyi yöntem olacaktır. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Hızlı kilo alımı ya da hızlı kilo verme durumu yaşadığınızda doktorunuza giderek bu durumun neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz.

2 Bol Su İçin

Yeterli miktarda su içmek, cilt kuruluğunu götüreceği gibi çatlakların görünümünü de düzeltecektir. Erkekler günde 3 litre, kadınlarsa 2 litre su içmeye dikkat etmelidir.

Kafeinli içecekler içmek çatlakların oluşma riskini artırır. Kahve içerseniz daha fazla su içmeniz gerekmektedir.

3 Besin İçeriği Zengin Bir Diyet Yapın

Çatlaklar, yetersiz beslenmenin sonucu olarak da ortaya çıkar. Besin içeriği zengin gıdalar tüketmek cilt sağlığına da faydalıdır.

Beslenme düzeninizdeki yiyeceklerin içermesi gerekenler:

 • C vitamini
 • D vitamini
 • E vitamini
 • Çinko
 • Protein

Farklı besin gruplarını içeren bir düzen oluşturduğunuzdan emin olmak için tabağınızdaki renkleri kontrol edebilirsiniz. Örneğin yumurta, tam tahıllı ekmek ve renkli meyveler besin değeri yüksek bir kahvaltı yapmanızı sağlayacaktır.

4 Beslenme Düzeninize C Vitamini Ekleyin

Cildinizi güçlü ve elastik tutmak konusunda kolajen büyük rol oynar. Kolajen, kırışıklıkların görünümünün azalmasına yardımcı olmasının yanı sıra çatlak görünümünü de önler.

C vitamini, kolajen gelişimi için önemli bir vitamindir. C vitamini birçok sebzede ve meyvede bulunabilir. Portakal ve limon gibi narenciyeler C vitamini için çok iyi kaynaklardır.

5 D Vitamini Kullanın

Yapılan bir çalışma, D vitamini seviyesinin düşük olmasıyla çatlak izleri arasında bir ilişki olduğunu öne sürüyor. Daha fazla araştırma yapılması gerekse de D vitamini seviyesini sağlıklı bir seviyede tutmak çatlak izlerinin oluşumunu engeller.

D vitaminini almanın en iyi yolu güneşe çıkmaktır. D vitamini ekmekte, mısır gevreklerinde, süt ve yoğurtta bulunur.

6 Çinko Bakımından Zengin Yiyecekler Tüketin

Çinko, cilt sağlığı için çok önemlidir. Çinkonun iltihaplanmayı azaltan ve iyileşmeyi sağlayan bir özelliği vardır. Çinko ve çatlak izleriyle ilgili çok az çalışma olsa da beslenme düzeninize kuruyemiş ve balık gibi çinko bakımından zengin gıdalar eklemeniz cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

7 Yeni Oluşan Çatlaklara Anında Müdahale Edin

Cildinizde çatlak oluşumunu tamamen engelleyemiyorsanız onları daha az görünür hale getirmeye çalışabilirsiniz. Yeni oluşan çatlak görünümlerini hafifletmek için dermatologla görüşebilirsiniz. Doktorunuz çatlakların oluşumuna neden olan durumu bularak çatlak oluşumunu engelleyebilir ve çatlak izlerini tedavi edebilir.

Risk Faktörleri

Bazı kişilerde çatlak oluşumu çok daha fazla görülür. Risk faktörleri:

 • Kadınlar
 • Ailesinde çatlak oluşumu görülen kişiler
 • Aşırı kilo
 • Hamilelik
 • Hızlı bir şekilde kilo alınması veya verilmesi
 • Kortikosteroid kullanımı
 • Göğüs büyütme ameliyatı
 • Cushingsendromu ya da Marfan sendromu gibi genetik bozukluklar

Hamilelikte Çatlak Oluşumu

Hamilelik, kadınlarda en sık çatlak oluşumu yaşanan dönemdir. Hamile kadınların %50 – 90 arası doğuma kadar vücutlarında çatlak oluşumu gözlemliyor. Hamilelikte oluşan çatlaklar, normal çatlaklardan farklı olabilir.

Bazı uzmanlar hamilelik sırasında oluşan hormon değişikliklerinin çatlak oluşumuna sebep olabileceğine inanıyor. Hormonlar, cildinizin daha çok su tutmasına, esnemesine ve esnediklerinde de daha kolay yırtılmalarına sebep olur. Fakat bu sadece bir görüştür. Çok sayıda hamile kadın, hamileliklerinin altıncı ya da yedinci ayında çatlak oluşumlarını gözlemlemeye başlıyor.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, katılımcıların %78’i çatlak oluşumunu engellemek için çatlak önleyici krem kullanmışlardır. Bu kadınların üçte biri, iki veya daha fazla ürün kullandıklarını belirtmişlerdir. Yine de katılımcıların %58.5’inde çatlak oluşumu gözlenmiştir.

Hamilelikte çatlak oluşumunu engellemenin en iyi yolu yavaş ve düzgün bir şekilde kilo almaktır. Hamilelik sırasında kendinizi ve bebeğinizi düzgün bir şekilde beslemenizi ve fazla kilo almamanızı sağlamak için bir diyetisyenle görüşebilirsiniz.

Hamilelik sırasında çatlaklarınız oluştuysa bile bu çatlaklar zamanla yok olabilir. Zamanla renkleri kırmızı ve pembeden soluk gri veya beyaz renge dönecektir.

Çatlak Oluşumu Tedavisi

Çatlak oluşumunu engellemek zor olabilir ama görünümlerini hafifletmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır:

Bu tedavilerin birçoğu pahalıdır ve sigortanız tarafından karşılanmaz. Bu tedaviler, çatlak oluşumunun görünümünü hafifletmek için kullanılırlar. Yeni çatlak oluşumlarını engellemek için kullanılmazlar.

Çatlakları önlemek için pek çok krem, yağ ve bakım ürünü bulunsa da bu ürünlerin etkili olduğunu destekleyecek herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu ürünler çatlaklar konusunda yardımcı olmasa da herhangi bir zararları da bulunmamaktadır.

Çatlak görünümlerinde bir artış varsa veya çatlaklar vücudunuzun büyük bir kısmını kapsıyorsa doktorunuzla görüşün. Doktorunuz bu durumun neden kaynaklandığını tespit edip görünümlerini hafifletmek için tedavi uygulayacaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...