Çekiç Parmak Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Çekiç Parmak Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Çekiç Parmak Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Çekiç parmak hastalığınız olduğunda, ayağınızda bulunan bileğinize en yakın eklemler yukarıya doğru kıvrılırken, diğer eklemleriniz aşağıya doğru kıvrılır.  Böylece ayak tıpkı çekiç gibi görünür.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ortopedi bölümüne gidebilirsiniz.

Çekiç Parmak Hastalığı Nedir?

Çekiç parmak hastalığı, doğuştan oluşabileceği gibi sonradan da oluşabilir. Genellikle ciddi bir sorun olmasa da rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca, serebral palsi ya da diyabet gibi başka hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Çekiç parmak hastalığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız. Çekiç parmak hastalığının daha da kötüleşmemesi için erken teşhis ve tedavi gereklidir.

Çekiç Parmak Hastalığının Belirtileri

 • Çekiç parmak hastalığınız olduğunda, ayağınızda bulunan bileğinize en yakın eklemler yukarıya doğru kıvrılırken, diğer eklemleriniz aşağıya doğru kıvrılır.  Böylece ayak tıpkı çekiç gibi görünür.
 • Bazı vakalarda, çekiç parmak herhangi bir acıya neden olmaz. Bazı vakalardaysa, ayak parmakları kişide acıya neden olabilir.

Çekiç Parmak Hastalığının Belirtileri

Çekiç parmak hastalığı, pek çok durumun sonucu olarak oluşabilir. Örneğin, çekiç parmak hastalığını ayak bileği ameliyatından veya ayak bileği yaralanmasından sonra yaşayabilirsiniz. Sinir hasarı, ayak kaslarınızı zayıflatarak ayak parmaklarınızın garip bir şekilde bükülmesine neden olur. İltihaplanmalar da parmakların çekiç benzeri şekiller almasına neden olabilir.

Çekiç parmak hastalığına neden olan hastalıklar:

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

 • Parmaklarınız kıvrılmaya başladıysa beklemeden doktora görünmelisiniz. İlk başta parmaklarınız esnek olabilir ama zamanla çekiç benzeri bir şekle bürünüp o şekilde sabitlenecektir. Bu durumun oluşmasını engelleyebilmek için tedavi şarttır.
 • Doktorunuz, çekiç parmak hastalığına neden olabilecek diğer hastalıkları da incelemek isteyecektir. Bu hastalığın erken teşhis edilmesi ciddi komplikasyonlar yaşamanızı engelleyecek ve hayat kalitenizi artıracaktır.

Çekiç Parmak Hastalığının Tedavisi

Çekiç parmak hastalığını tedavi etmek için doktorunuz tıbbi bakım ve evde bakım önerecektir.

1. Tıbbi Bakım

 • Parmaklarınız hala esnekse, doktorunuz onları bantlamanızı ya da doğru şekilde ince bir çubukla sabitlemenizi isteyebilir. Ayrıca, bu hastalık oluştuğunda özel bir ayakkabı giymeniz gerekebilir.
 • Bu tedaviler parmaklarınızın normal haline gelmesini sağlamıyorsa ameliyat olmanız gerekebilir. Cerrah, parmakların ucundaki kemikleri kısaltarak daha düz bir görünüm verebilir.
 • Çekiç parmak hastalığını yaşamanıza neden olan başka bir sağlık sorununuz varsa doktorunuz reçeteli ilaç kullanmanızı isteyebilir.

2. Evde Bakım

 • Parmaklarınız hala esnekse, düzenli egzersiz yapmak belirtilerinizi hafifleteceği gibi durumun daha da kötüleşmesini engelleyecektir. Örneğin, doktorunuz ellerinizi kullanarak parmaklarınızı doğal pozisyonuna getirmenizi önerebilir. Ayak parmaklarınızla bir şeyleri tutmaya çalışmak da oldukça etkili olacaktır.
 • Ayağınızı sıkmayacak ayakkabılar tercih etmeniz rahatsızlık hissini hafifletir. Çok sıkı ayakkabılardan ve topuklu ayakkabılardan uzak durmalısınız. Ayak parmaklarınız giderek sertleşiyorsa ayak parmaklarının geldiği kısımları daha bol olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayağınızın topuğundaki baskıyı hafifletmek için özel ayakkabı tabanlarından da faydalanabilirsiniz.
 • Evde bakımla ayak parmaklarınız hala esnekse belirtileriniz düzeltilebilir. Bazı vakalarda, parmaklarınızın kalıcı olarak kıvrılmasını engellemek için ameliyat gerekir. Ameliyat olursanız parmaklarınız altı ila sekiz hafta içerisinde tamamen iyileşir.
 • Bu durumla ilgili daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...