Çene Altı Yağlarına Soğuk Lipoliz Uygulaması

Çene Altı Yağlarına Soğuk Lipoliz Uygulaması

Soğuk Lipoliz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Soğuk lipoliz sinir hasarına neden olmaz. Ancak, uyuşma yaygın olarak yaşanan bir durumdur. Uyuşma haftalarca sürebilir ya da ara ara yaşanabilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Soğuk lipolizin çok ciddi yan etkileri vardır. Ancak, bu olasılıkları işlem öncesinde doktorunuzla konuşmanız yan etkileri kolayca belirleyebilmenize ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmesine olanak sağlar.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz; ameliyatsız, anestezi, iğne ve kesik olmadan yağların alınması işlemidir. Bu işlem, deri altındaki yağların dondurularak parçalanması ve sonrasında vücut tarafından emiliminin sağlanmasına bağlıdır.

Bu tedavi yöntemi ideal kilosuna ulaşan kişilere önerilmektedir.

Soğuk Lipolizin Ücreti

Soğuk lipolizin ücreti, uygulamanın yapılacağı yere, istenen sonuca, cihazın büyüklüğüne ve yaşadığınız şehre bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda tek seans yeterli olurken bazen iki seans gitmeniz gerekir. Farklı kliniklerde farklı ücretler verilebilir. Size en uygun fiyatı almak için araştırma yapmanız gerekmektedir.

Soğuk Lipoliz Vücuda Nasıl Etki Eder?

Soğuk lipoliz, hücrelerin dondurulması yöntemini kullanır. Yağ hücreleri dondurulur ve bunun sonucunda açığa çıkan enerjiyle yağ hücreleri yavaşça ölür ve bunun sonucunda etraftaki dokuların, kasların ve sinirlerin etkilenmez. Tedaviden sonra, sindirilen yağlar lenf sistemine gönderilir ve birkaç ay içinde atık olarak atılır.

Çene Altında Soğuk Lipoliz

Sertifikalı bir soğuk lipoliz uzmanı veya doktor, cihazla soğuk lipoliz uygulamasını yapabilir. Cihaz, halı temizleme makinalarındaki püskürtücülere benzer.

Tedavi sırasında doktorunuz çenenize jel uygular. Cihaz, hedeflenen yağlara kontrollü bir soğukluk sağlar. Cihaz cildiniz üzerinde hareket ettirilerek bölgede emilim ve soğutma yapar.

İşlem sırasında hafif bir çekme ve sıkıştırma hissetseniz de pek fazla acı hissetmezsiniz. İşlem sonrasında tedavi uygulanan bölgede derin dokularda donma oluşumun engellenmesi için masaj yapılır. Böylece yıkımı sağlanan yağ hücrelerinin vücut tarafından emilmesi de sağlanmış olur. Uygulamayı yaptıran bazı kişiler masaj yaptırmanın rahatsızlık verici olduğunu belirtmişlerdir.

Çene Bölgesine Soğuk Lipoliz Yaptırmanın Yan Etkisi Var mı?

Soğuk lipoliz uygulaması güvenli bulunmaktadır. Cihaz, çenenize soğukluk vereceğinden çenede uyuşma hissedebilirsiniz ama uygulama sırasında acı yaşamazsınız.

Soğuk hassasiyetiniz varsa işlem sırasında rahatsızlık yaşamanız mümkün.

Bu işlem sırasında sık görülen yan etkiler:

 • Karıncalanma
 • Batma hissi
 • Sıkışma hissi

Bu belirtiler tedavi sırasında uyuşmayla birlikte yok olacaktır.

Tedavi sonrasında da, vücudunuz yağ hücrelerini azaltmaya çalıştığından bazı yan etkiler görülebilir. Bu belirtiler:

 • Ağrı
 • Şişme
 • Hassasiyet
 • Acı ve karıncalanma hissi

Çene ve boyun bölgesi boğazda doluluk hissini tetikleyen bir bölgedir.

Nadir ama ciddi bir yan etki ise paradoksal adipoz hiperplazidir. Bu durum, yağ hücrelerinin soğuk lipoliz yapıldıktan aylar sonra düzelmesi sonucunda oluşur. Bu nadir etki çenede tekrar yağlanmanın görünmesine neden olur.

Soğuk Lipoliz Yaptırdıktan Sonra Ne Beklemelisiniz?

 • Soğuk lipoliz uygulamasından sonra iyileşme süreci yoktur. İşlem sonrasında vakit kaybetmeden günlük işlerinize dönebilirsiniz. Bazı vakalarda, hafif kızarıklıklar ya da çenede ağrı oluşabilir ama bu belirtiler genellikle birkaç hafta içinde geçer.
 • Tedavi edilen bölgelerde gözle görülebilir değişiklikler işlemden sonraki üç hafta içinde ortaya çıkar. Genellikle sonuçlar iki veya üç ay içinde net bir şekilde görülebilir. Yağlar, tedaviden sonraki 6 ay boyunca yok olmaya devam eder.
 • Soğuk lipoliz, obeziteyi tedavi etmek için kullanılamaz ve sağlıklı bir yaşam tarzının yerine geçemez. Sağlıklı beslenmeye ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya devam etmelisiniz.

Soğuk Lipoliz Öncesinde Hazırlık

 • Soğuk lipoliz öncesinde herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Sadece vücudunuzun sağlıklı olması ve ideal kilonuza yakın olmanız yeterlidir. Aşırı kilolu ve obez olanlar soğuk lipoliz yaptıramazlar. Soğuk lipoliz uygulaması için ideal olan, sağlıklı ve fit olmaktır.
 • Cihaz uygulama sırasında sıkıştırma yapacağından morarma oluşabilir. Uygulama öncesinde aspirin içmeniz morarmanın oluşmasını engelleyecektir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...