Çiçek (Variola) Hastalığı: Son Derece Bulaşıcı Ve Ölümcül

Çiçek (Variola) Hastalığı: Son Derece Bulaşıcı Ve Ölümcül

Antik Mısır’dan beri çiçek hastalığının insanlığı en çok tahrip eden hastalık olduğu kanıtlanmıştır. Geniş alanlara yayılan çiçek hastalığı salgınları ve devasa toplu ölümler tarih sayfalarında kendilerine yer bulmuştur. İlk çiçek aşısı 1758 yılında geliştirildi. Ancak, bu hastalık 200 yıl daha insanları etkileyip öldürmeye devam etti. Dünya Sağlık Örgütü(World Health Organization), enfeksiyon hızını yavaşlatmak için katı bir aşı standardı geliştirdi. Bilinen en son çiçek hastalığı ise Somali’de 1977 yılında gerçekleşmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde en son 1949 yılında görülmüştür ve dünya genelinde aşılama programıyla birlikte tamamen yok edilmiştir. Çiçek hastalığı, variola olarak da bilinir. 1980 yılında Dünya Sağlık Örgütü çiçek hastalığının tamamen yok edildiğini belirtti. Ancak devlette ve sağlık kuruluşlarında araştırma amaçlı çiçek hastalığı virüsü bulunmaktadır. İnsanlar artık çiçek hastalığı için aşı olmamaktadır. Çiçek aşısının ölümcül yan etkileri bulunduğundan günümüzde sadece yüksek risk taşıyan kişilere aşı yapılır.

Çiçek (Variola) Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Çiçek Hastalığı Nedir?

Çiçek hastalığı; çaresi olmayan, son derece bulaşıcı ve ölümcül bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır.

Ne Yapmalıyım?

Çiçek virüsüne maruz kalma ihtimali pek olmasa da böyle bir durum gerçekleştiğinde ilk üç gün içinde aşı olmak hastalığın ciddileşmesini önler. Ayrıca, antibiyotiklerin kullanılması virüsle ilişikli bakteriyel enfeksiyonları azaltır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Çiçek (Variola) hastalığı için Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümüne gidilir.

Çiçek (Variola) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tarihi kanıtlar çiçek hastalığı geçiren kişiler 7 ila 17 gün boyunca herhangi bir belirtinin ortaya çıkmadığını gösterir. Ancak, virüsün gelişme aşaması yani kuluçka dönemi sonlandığında grip benzeri bazı belirtiler ortaya çıkar.

Belirtiler:
Yüksek ateş
Titreme
Baş ağrısı
Ciddi sırt ağrısı
Karın ağrısı
Kusma

Bu belirtiler 2 – 3 gün içerisinde geçer. Sonrasında hasta kendini daha iyi hissedebilir. Ancak, hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar başlamaz ciltte kızarıklıklar ortaya çıkar. Kızarıklıklar yüzden başlayıp ellere, alına ve vücudun geri kalanına doğru yayılır. Kızarıklıklar kaybolana kadar hastalık son derece bulaşıcıdır.

İki gün içerisinde kızarıklıklar içinde sıvı ve irin birikerek apse oluşur. Apse açılarak kabuk bağlar. Kabuklar iyileşince düşer ve iz bırakır. Kabuklar düşene kadar hastalık hâlâ bulaşıcıdır.

Çiçek (Variola) Hastalığının Türleri

Çiçek hastalığının iki tane yaygın, iki tane de nadir görülen türü bulunur. Variola minor ve variola major yaygın olarak görülen türlerdir.

Variola minor, çiçek hastalığının daha az ölümcül olan türüdür. Bu hastalığa yakalananların sadece %1’inin öldüğünü tahmin etmektedir. Ancak, variola major türüne göre variola minor daha az görülüyordu.

Çiçek hastalığı vakalarının yaklaşık %90’ının variola major olduğunu saptamıştır. Tarihsel açıdan çiçek hastalığının bu türü, hastalığa yakalanan kişilerin %30’unu öldürmüştür.

Çiçek hastalığının nadir görünen türleri ise hemorajik çiçek hastalığı ve kötü huylu çiçek hastalığıdır. Her iki tür de yüksek derecede ölüm oranı bulunan ancak nadir görülen türlerdir.

Hemorajik çiçek hastalığı, organların mukoza zarına ve cilde kan sızdırmasına neden olur. Kötü huylu çiçek hastalığında ise cilt üzerinde irin dolu kabarcıklar oluşmaz. Hastalık boyunca cilt yumuşak ve düz kalır.

Çiçek (Variola) Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Çiçek hastalığının bu kadar tehlikeli ve ölümcül olmasının nedenlerinden biri de havadan bulaşan bir hastalık olmasıdır. Havadan bulaşan hastalıklar hızlı bir şekilde yayılma eğilimindedirler.

Öksürmek, hapşırmak ya da vücut sıvılarıyla doğrudan temas kurmak virüsün yayılmasına neden olabilir. Ayrıca, hasta kişinin kullandığı virüsle kirlenen kıyafetleri ve yatağı paylaşmak enfeksiyona neden olabilir.

Çiçek (Variola) Hastalığının Tedavisi

Çiçek virüsünün herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Bunun sonucunda dünya çapında tekrarlanan aşı programları sürdürülerek variola yani çiçek virüsü tamamen yok edilmiştir. Risk altında olduğu düşünülen kişiler, laboratuvar ortamında çiçek hastalığını araştıran kişilerdir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...