Cilt Kandidiyazı (Kutanöz Kandidiyazis)

Cilt Kandidiyazı (Kutanöz Kandidiyazis)

Farklı bakteri ve mantar türleri cildinizde yaşar ve büyür. Çoğu tehlikeli değildir. Vücudunuzun çoğunluğunun normal işlevleri yerine getirmesini gerektirir. Bununla birlikte bazıları kontrol edilemeyecek şekilde çoğalmaya başladığında enfeksiyonlara neden olabilir. Candida mantarı bu zararlı organizmaların biridir. Candida'nın aşırı büyümesi ciltte geliştiğinde, bir enfeksiyon meydana gelebilir. Bu durum deri kandidiyazı veya kutanöz kandidiyaz olarak bilinir.

Cilt Kandidiyazı (Kutanöz Kandidiyazis) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Cilt kandidiyazı sıklıkla vücuttaki kıvrımlarda kırmızı, kaşıntılı bir döküntü oluşturur.

Bulaşıcı mıdır?

Vücutta bir bölümünde oluşan bu kızarıklık ayrıca vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. 

Ne Yapmalıyım?

Semptomlar genellikle rahatsız edici olmakla birlikte, genellikle geliştirilmiş hijyen ve mantar karşıtı kremler veya tozlarla tedavi edilebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Cilt Kandidiyazı (Kutanöz Kandidiyazis) için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Cilt Kandidiyazı Belirtileri Nedir?

Cilt kandidiyazının ana belirtisi döküntüdür. Kızarıklık genellikle deride kırmızılığa ve yoğun kaşıntıya neden olur. Bazı durumlarda enfeksiyon cildin çatlamasına ve ağrılmasına neden olabilir. Kabarcıklar ve püstüller de oluşabilir.

Kızarıklık vücudun çeşitli kısımlarını etkileyebilir, ancak cildin kıvrımlarında gelişmesi en muhtemeldir. Bu, koltuk altlarında, kasıkta, parmaklar arasında ve göğüslerin altında bulunan alanları içerir. Candida ayrıca tırnaklarda, tırnak kenarlarında ve ağız köşelerinde enfeksiyonlara neden olabilir.

Deri kandidiyavasına benzeyebilen diğer durumlar arasında şunlar bulunur:

 • Saçkıran
 • Kurdeşen
 • Uçuk
 • Diyabetle ilgili cilt rahatsızlıkları
 • Kontakt dermatit
 • Seboreik dermatit
 • Egzama
 • Sedef hastalığı

Cilt Kandidiyazı Ne Sebep Olur?

Cilt kandidiyazı deride Candida ile enfekte olduğunda gelişir. Cilde az miktarda Candidamantarı doğal olarak yaşar. Bununla birlikte bu mantar türü kontrol edilemeyecek şekilde çoğalmaya başladığında, enfeksiyona neden olabilir.

Bu şunlar nedeniyle oluşabilir:

 • Sıcak hava
 • Sıkı kıyafetler
 • Kötü hijyen
 • Seyrek iç çamaşır değişimi
 • Şişmanlık
 • Candida’yı kontrol altında tutan zararsız bakterileri öldüren antibiyotiklerin kullanımı
 • Bağışıklık sistemini etkileyen kortikosteroid veya diğer ilaçların kullanımı
 • Diyabet, hamilelik veya başka bir tıbbi durumun sonucu olarak zayıflamış bağışıklık sistemi
 • Nemli veya ıslak cildin eksik kuruması

Candida mantarları ılık ve nemli bölgelerde gelişir ve büyür. Bu nedenle bu durum sıklıkla cilt kıvrımlarının bulunduğu bölgeleri etkiler.

Bebekler özellikle kalça üzerinde deri kandidiyazı da gelişebilir. Bebek bezleri Candida için ideal bir ortam sağlamaya meyillidir.

Cilt kandidiyazı genellikle bulaşıcı değildir. Ancak, zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişiler, enfekte olmuş bir kişinin cildine dokunduktan sonra bu durumu geliştirebilirler. Bu zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerde kandidiyazın bir sonucu olarak ciddi bir enfeksiyon gelişme olasılığı daha yüksektir.

Cilt Kandidiyazı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz muhtemelen bir fizik muayene yaparak tanı koyacaktır. Muayene sırasında döküntülerin yerini ve cildinizin görünümünü denetlerler.

Doktorunuz ayrıca deride kandidiyaz tanısı koymadan önce bir cilt kültürü yapmak isteyebilir. Bir cilt kültürü sırasında, doktorunuz etkilenen bölgeye bir pamuklu çubuk sürecek ve bir deri örneği toplayacaktır. Numune daha sonra Candida’nın varlığı için test edilecek bir laboratuvara gönderilecektir.

Cilt Kandidiyazı Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kandidiyazı genellikle evsel yöntemlerle ile önlenebilir, en önemlisi düzgün bir hijyendir. Cildin düzenli olarak yıkanması ve cildin iyice kuruması cildin nemli hale gelmesini önleyebilir. Bu Candida enfeksiyonlarını körfezde tutmak için çok önemlidir.

Kandidiyaz enfeksiyonunu önlemek ve tedavi etmek için yapabileceğiniz birçok yaşam tarzı değişikliği vardır.

Yararlı İpuçları
Mayolar veya terli antrenman kıyafetleri gibi nemli kıyafetleri hızlıca değiştirin.
Çoraplarınızı ve iç çamaşırlarınızı düzenli olarak değiştirin.
Rahat giysiler giyin.
Etkilenen bölgelerde yumuşak ve kokusuz sabun kullanın.
Diyetinize probiyotik ekleyin.
Diyetinizdeki şeker miktarını azaltın.

Anormal kan şekeri seviyeleri Candida enfeksiyonlarının gelişimine katkıda bulunabileceğinden kan şekerinizi kontrol altında tutmanız da semptomların hafiflemesine yardımcı olabilir. Diyetinizdeki şeker miktarını azaltarak ve haftada en az üç kez 30 dakika egzersiz yaparak kan şekerinizi düşürebilirsiniz. Diyabetiniz varsa, doktorunuzun talimatlarına uymaya devam etmeniz önemlidir, çünkü oral ilaçlar veya artan miktarda insülin almaya başlayabilirsiniz.

Ciddi veya inatçı kandidiyaz vakalarında doktorunuz cildinize uygulanabilecek mantar karşıtı bir krem ​​veya toz kullanmanızı tavsiye edebilir. Sıklıkla tavsiye edilen reçetesiz mantar karşıtı kremlerarasında klotrimazol (Mycelex), mikonazol (Monistat) ve tioconazole (Vagistat) bulunur. Bu tip tedavi Candida’yı öldürebilir ve enfeksiyonun yayılmasını azaltabilir.

Reçetesiz tedavilerin etkili olmaması durumunda doktorunuz nystatin veya ketokonazol gibi bir mantar karşıtı krem ​​reçete edebilir. Enfeksiyon vücudunuzun içinde, boğazınız veya ağzınız gibi bölgelere yayılmışsa, ondan kurtulmak için oral mantar karşıtı almanız gerekebilir.

Bebeklerde Kutanöz Kandidiyaz

Bebeklerde ve bebeklerde kutanöz kandidiyaz (deride, tırnaklarda veya saçta bulunan kandidiyaz) yaygın bir durumdur.

Kandidiyaz ile ilişkili bebek bezi döküntüleri bebeklerde en sık görülen kandidiyaz enfeksiyonlarından biridir. Bu kızarıklık genellikle iyi tanımlanmış bir sınır ile kırmızıdır ve normalde üç günden fazla sürer. Tedavi, bebek bezinin sık sık değiştirilmesi ve bebek bezinin üst kısmında gevşek kıyafetler giyilmesine izin verilmesini içerir. Mantar karşıtı nystatin reçete edilebilir.

Ağızsal taban iltihabı 6 aylıktan küçük bebeklerde ve bebeklerde sık görülen diğer bir durumdur. Semptomlar ağız köşelerinde çatlak cildi ve dudakların, dilin veya yanakların iç kısımlarındaki beyazımsı lekeleri içerebilir. Doktorunuz bebeğin ağzına günde birkaç kez uygulanan mantar karşıtı bir ilaç reçete edebilir.

Kandidiyaz enfeksiyonu tedavi edilmezse, kan dolaşımına girebilir ve yayılabilir. Bebeğinizin kandidiyazis olduğuna inanıyorsanız doktorunuza bakın.

Çocuklarda Kutanöz Kandidiyaz

Sağlıklı çocuklar güçlü bağışıklık sistemine sahip olsalar da, 2010 yılında yapılan bir çalışmada, çocuklar arasında topikal fungal enfeksiyon oranlarının hızla arttığı bulunmuştur. Çocuklar bazen başka bir durumu tedavi eden antibiyotikler aldıktan sonra kandidiyaz enfeksiyonları geliştirirler. Baş parmaklarını emen çocuklar tırnak yataklarının içinde veya etrafında kandidiyazis enfeksiyonlarına yatkın olabilirler.

Çocuğunuz 9 ay veya daha büyükse ve taban iltihabı veya cilt enfeksiyonlarını tekrarlıyorsa, bu durum HIV veya bağışıklık sistemi ile ilgili başka bir sorun gibi altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir. Sık veya ciddi cilt enfeksiyonları olan daha büyük çocuklar da diyabet için test edilmelidir.

Cilt Kandidiyazı Olan Birisi İçin Tahmin Nedir?

Cilt kandidiyazı genellikle tedavi ile gider ve çoğu insan komplikasyon olmadan tam iyileşme sağlar. Tedavi edilirse kandidiyaz tipik olarak bir ila iki hafta içinde çözülür. Reçeteli tedavi olmaksızın iyileşme, enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.

Tedavide bile enfeksiyonun gelecekte geri dönmesi mümkündür. Özellikle bağışıklık sistemi olan kişiler, özellikle kemoterapi görenler ve HIV veya AIDS hastaları olan kişiler, ağır veya hayatı tehdit eden Candida enfeksiyonları için daha yüksek bir risk altındadır. Kemoterapiden geçiyorsanız veya HIV veya AID’leriniz varsa ve şiddetli boğaz ağrısı, baş ağrısı veya yüksek ateşiniz varsa, derhal doktorunuzu görmelisiniz.

Soru:

Kutanöz kandidiyaza karşı hangi doğal ilaçlar en etkilidir?

Cevap:

Yumuşak bir kutanöz Candida enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilen daha etkili doğal topikal ilaçların bazıları elma sirkesi, hindistancevizi yağı, sarımsak ve çay ağacı yağıdır. Bunlar ucuz, kullanımı kolay ve minimal yan etkilere sahiptir. Bununla birlikte, alerjik reaksiyon veya duyarlılığı kontrol etmek için önce bunları küçük bir alanda test etmek her zaman iyi bir fikirdir. “İyi bakteriler” Candida’yı kontrol altında tutmaya yardımcı olduğundan, oral olarak alınan probiyotikler, özellikle antibiyotik kullanımının neden olduğu Candida enfeksiyonlarını önlemede ve tedavi etmede yardımcı olabilir. “Canlı ve aktif kültürler” içeren yoğurtlar, bunun için etkili olabilecek probiyotikler içerir.

Candida temizlemesi ciddi şeker, rafine un, tahıl, süt ürünleri, alkol ve işlenmiş gıdalar kısıtlayan özel bir diyettir. Esas olarak sebze ve otlara izin verir. Candida temizliğinin kutanöz Candida enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, şeker ve işlenmiş gıdaları kısıtlayan daha az kısıtlayıcı ve daha sürdürülebilir bir diyet, kan şekerinizi ve kilonuzu düzenlemenize yardımcı olmak dahil birçok sağlık yararına sahip olabilir. Bu Candida aşırı büyüme riskini vücudunuzda ve vücudunuzda azaltmaya yardımcı olabilir. Sadece Candidatemizleyici diyetin teşvik ettiği sınırlamaları aşmayın.

Moderasyon, genellikle sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak için en iyi seçimdir. Ve doğal ilaçlar başarısız olursa, doktorunuza bakın. Çoğu kutanöz Candida enfeksiyonu, minimal risklere veya yan etkilere sahip basit topikal tedavilerle tedavi edilebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...