Çin Restoranı Sendromu

Çin Restoranı Sendromu

Çin restoranı sendromu, 1960’lara dayanan eski bir terimdir. Bu ifade, Çin restoranlarında yemek yiyen bazı insanların yaşadığı belirtileri anlatmaktadır. Günümüzde ise bu durum MSG belirti kompleksi olarak bilinir. Bu belirtiler arasında baş ağrısı, cildin kızarması ve terleme vardır. Monosodyum glutamat (MSG) denilen bir gıda katkı maddesi, bu belirtilere neden olduğu için suçlanmaktadır. Ancak, nörocerrah ve “Eksitotoksinler: Öldüren Lezzet” adlı kitabın yazarı olan Dr. Russell Blaylock’un sayısız kanıtına ve uyarısına rağmen MSG ile insanlarda görülen bu belirtiler arasında bağ olduğunu gösteren az sayıda çalışma vardır. Amerika Gıda ve İlaç Kurumu(U.S. Food and Drug Administration), MSG’yi güvenli olarak düşünmektedir. Çoğu kişi MSG içeren yiyecekleri herhangi bir sorun yaşamadan yiyebilir. Ancak, bu ürünü tüketen kişilerin çok küçük bir yüzdesi kısa süreli sorunlar yaşarlar. Bu durumdan dolayı pek çok restoran yiyeceklere MSG eklememektedir.

Çin Restoranı Sendromu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Çin yemeği yedikten sonra ya da MSG içeren diğer yiyecekleri yedikten sonra hastalanıyorsanız MSG’ye karşı hassasiyetiniz olabilir. Bu durumda, doğal olarak yüksek oranda glutamat içeren diğer yiyeceklere karşı da hassasiyetiniz olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hafif belirtilerin tedavi edilmesine gerek yoktur. Ancak ciddi belirtiler yaşıyorsanız acil servise gitmeli veya 112 acil servisi aramalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Çin restoranı sendromu yani MSG alerjiniz için İç Hastalıkları (Dahiliye), Alerji Hastalıkları ve İmmünoloji bölümlerine gidilir.

Monosodyum Glutamat (MSG) Nedir?

MSG, yiyeceklerin lezzetini artırmak için kullanılan bir katkı maddesidir. Yiyeceklerin kalitesi düşük de olsa, taze olmayan ürünler kullanılsa da, MSG katıldığında lezzetten ödün verilmediğinden bu katkı maddesi gıda endüstrisi için önemli bir katkı maddesi hâlinde gelmiştir.

MSG, genellikle doğal yiyeceklerin içinde bulunan bir amino asit olan serbest glutamik asit ya da glutamattan yapılır. MSG, şeker kamışının ya da melasın fermente edilmesiyle üretilir. Bu fermantasyon süreci tıpkı yoğurt veya şarap yapılma sürecinde olduğu gibidir.

Gıda ve İlaç Kurumu, MSG’yi genel olarak güvenli kategorisine sokmaktadır. Şeker ve tuz da genel olarak güvenli kategorisinde bulunur. Ancak, Gıda ve İlaç Kurumu’nun gıda endüstrisinde kullanılan katkı maddeleri konusunda dikkatsiz davrandığına dair tartışmalar bulunmaktadır.
Genel olarak güvenli kabul edilen çoğu yiyeceğin güvenli kabul edilebilmesi için gerekli testlerin yapılmadığını belirtmektedir.

Trans yağlar, Gıda ve İlaç Kurumu tarafından sınıflandırılmasının değiştirilmesi için zorlanana kadar genellikle güvenli yiyecekler kategorisinde bulunuyordu. Bazı Çin yemeklerinin içinde kullanılmasının yanı sıra, MSG, işlenmiş etlerde ve cipslerde de kullanılmaktadır.

Gıda ve İlaç Kurumu, ürünlerine MSG ekleyen firmaların bunu ürün etiketinde belirtmelerini şart koşmuştur. Bu durum, MSG’ye karşı hassasiyeti olduğunu belirten kişilerden dolayı yapılmaktadır. Ancak, bazı yiyeceklerde MSG doğal olarak bulunur ve gıda üreticileri bu yiyecekleri ürün etiketine yazarak MSG’yi içerik listesinden uzak tutmaya çalışırlar. MSG kullanımını tamamen bırakmak istiyorsanız otolize maya, tekstüre bitki proteini, maya özü, glutamik asit, jelatin, soya proteini izolatı ve soya özünden de uzak durmanız gerekir.

Çin Restoranı Sendromu Nedir?

MSG içeren yiyecekler yedikten iki saat sonra bazı kişilerde belirtiler yaşanabilir. Belirtiler birkaç saat veya birkaç gün sürebilir.

Yaygın olarak görülen belirtiler arasında şunlar bulunur:
Baş ağrısı
Terleme
Ciltte kızarıklık
Ağızda yanma veya uyuşma
Boğazda yanma veya uyuşma
Bulantı
Yorgunluk

Daha az yaygın olsa da MSG’ye karşı alerji reaksiyonlarına benzer ciddi belirtiler oluşabilir.

Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:
Göğüs ağrısı
Kalp hızının artması
Anormal kalp atışı
Nefes almada güçlük
Yüzde şişlik
Boğazda şişlik

Çin Restoranı Sendromunun Nedenleri

İnsanlar, MSG’nin listelediğimiz sorunlara neden olduğunu düşünüyorlar ancak bu durum henüz kanıtlanmamıştır.

 

Çin Restoranı Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz MSG’ye karşı hassasiyetinizin olup olmadığını anlamak için belirtilerinizi değerlendirip diyetinizde ne kadar MSG olduğunu kontrol edecektir. Göğüs ağrısı, nefes almada güçlük gibi ciddi belirtiler yaşıyorsanız doktorunuz kalp hızınızı kontrol edip, kalp ritmini analiz etmek için elektrokardiyogram çeker ve solunum yolunun tıkalı olup olmadığına bakar.

Çin Restoranı Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, yaşadığınız belirtilerin ciddiyetine ve türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

1 Yaygın Görülen Belirtilerin Tedavisi

Hafif şiddetli belirtilerin genellikle tedavi edilmesi gerekmez. Ağrı kesici ilaçlarla baş ağrınızı geçirebilirsiniz. MSG’yi vücudunuzdan atmak ve belirtilerin daha kısa süre yaşanmasını sağlamak için bol su için.

2 Ciddi Belirtilerin Tedavisi

Doktorunuz nefes almada güçlük, boğazın şişmesi ya da kalp atışının hızlanması gibi belirtileri rahatlamak için antihistamin ilaçlar verebilir.

MSG İçeren Yiyecekleri Yiyebilir miyim?

2008 yılında Obezite Dergisi’nde yayınlanan bir makale, MSG tüketimini kilo alımıyla ilişkilendirmiştir. Bu nedenle MSG kullanımını en aza indirmeniz daha iyi olacaktır. Sizin için güvenli miktarın ne olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın. MSG içeren yiyecekler yedikten sonra belirtiler yaşıyorsanız MSG içeren gıdalardan uzak durmanız iyi olacaktır. Bu nedenle satın aldığınız ürünlerin içindekileri okuyun. Restoranda yemek yiyorsanız ve menülerinde içerik listesi yoksa yiyeceklerine MSG ekleyip eklemediklerini sorun. Ayrıca, yüksek oranda glutamat içeren gıdalara alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuzla ya da diyetisyeninizle bu yiyeceklerin olmadığı özel bir diyet oluşturun.

Belirtileriniz hafifse keyif aldığınız yiyecekleri yemeyi bırakmanıza gerek yoktur. MSG içeren yiyecekleri küçük porsiyonlarda tüketmeniz belirtilerinizi azaltacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...