Çınlayan Kulaklara Ne Sebep Olur?

Çınlayan Kulaklara Ne Sebep Olur?

Kulak çınlaması kulaklarda çınlama veya uğultu sesi için kullanılan tıbbi terimdir. İnsanların çoğu kulak çınlaması için “kulak çınlaması” anlamına gelir.

Çınlayan Kulaklar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Tinitus can sıkıcı ve sinir bozucu olabilir. Bazen duyduğunuz sesler, etrafınızdaki gerçek sesleri duymayı engelleyebilir. Tinitus depresyon, anksiyete ve stres ile ortaya çıkabilir.

Neden Kaynaklanır?

Orta veya iç kulağa verilen hasar, tinitusun yaygın bir nedenidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kulak Burun Boğaz Bölümüne başvurabilirsiniz.

Ancak, sadece zil sesinden daha fazlasını duyabilirsiniz. Kulak çınlaması varsa, şunları duyabilirsiniz:

 • kükreme
 • uğultu
 • ıslık sesi
 • tıslama

Kulaklarınızdaki sesleri duymanıza rağmen, harici ses kaynağı yoktur. Bu, duyduğunuz sesleri yapan kafanıza yakın hiçbir şey olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, kulak çınlaması sesleri bazen fantom sesleri olarak bilinir.

Tinitus can sıkıcı ve sinir bozucu olabilir. Bazen duyduğunuz sesler, etrafınızdaki gerçek sesleri duymayı engelleyebilir. Tinitus depresyon, anksiyete ve stres ile ortaya çıkabilir.

Bir veya iki kulakta kulak çınlaması yaşayabilirsiniz. Her yaştan insan tinitus geliştirebilir, ancak yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır.

Tinitus nesnel veya öznel olabilir. Obje tinitus, hem sizin hem de diğer insanların kulaklarınızdaki belirli sesleri duyabileceği anlamına gelir. Bu genellikle kulaklarınızın içinde ve çevresinde anormal kan damarlarına bağlıdır. Kalbiniz attığında, siz ve diğerleri farklı bir darbe sesi duyabilirsiniz.

Tinitus Nedenleri Nelerdir?

Orta veya iç kulağa verilen hasar, tinitusun yaygın bir nedenidir. Orta kulağınız ses dalgalarını alır ve iç kulağınıza elektriksel impulsları beyninize iletmesini ister. Sadece beyniniz bu sinyalleri kabul ettikten ve bunları seslere dönüştürdükten sonra bunları duyabiliyorsunuz. Bazen iç kulağınız beyninizin işleyiş şeklini değiştirerek hasar görmeye devam eder.

Kulak kulağınızın zedelenmesi veya orta kulağınızdaki minik kemikler de doğru ses iletimini engelleyebilir. Kulaktaki veya işitsel sinirdeki tümörler kulakta da çınlamaya neden olabilir.

Düzenli olarak çok yüksek seslere maruz kalmak, bazı kişilerde kulak çınlamasına neden olabilir. Jackhammers, motorlu testereler veya diğer ağır ekipman kullananların kulak çınlaması olasılığı daha yüksektir. Kulaklıklarla veya bir konserde yüksek sesle müzik dinlemek, tinitusun geçici belirtilerini de ortaya çıkarabilir.

İlaç kullanımı da bazı kişilerde kulak çınlaması ve ototoksisite denilen işitme kaybına neden olabilir. Tinitusa neden olabilecek ilaçlar şunlardır:

 • çok geniş dozlarda aspirin veya uzun bir süre boyunca günde 12 dozdan fazla
 • Bumetanide gibi diüretik ilaçlar
 • klorokin gibi antimalarial ilaçlar
 • eritromisin ve gentamisin gibi “-mycin” ile biten antibiyotikler
 • vincristine gibi belirli kanser ilaçları

Kulaklarınızda çınlama oluşturabilen diğer tıbbi durumlar şunlardır:

 • yaşa bağlı işitme kaybı
 • orta kulağınızda kas spazmları
 • Duyma ve dengeyi etkileyen iç kulak hastalığı olan Meniere hastalığı
 • yüksek tansiyon
 • yüksek kolestorol
 • baş ve boyun yaralanmaları
 • Ayrıca çene ve kafanızda kronik ağrıya neden olan temporomandibular eklem bozuklukları
 • duyma şeklinizi değiştiren çok miktarda kulak zarı

Tinitus Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz kulaklarınızı muayene edecek ve kulak çınlaması teşhisi için bir işitme testi uygulayacaktır. Bir işitme uzmanı, bir dizi kulaklıktan sesleri bir seferde bir kulağa iletecektir. Her sesi duyduğunuzda elinizi kaldırarak veya benzer bir jest yaparak gözle görülebilir bir şekilde yanıt vereceksiniz. Doktorunuz kulak çınlamanızın nedenini, yaşınızı ve cinsiyetinizi duyabilmeniz için neler duyabildiğini karşılaştırarak karşılaştırabilir.

Doktorunuz ayrıca, kulaklarınızda deformite veya hasar olup olmadığını görmek için CT veya MRI taramaları gibi görüntüleme testlerini de kullanabilir. BT ve MRI testleri iç organlarınızın görüntülerini oluşturmak için X-ışını ve radyo dalgaları kullanır. Standart X-ışınları her zaman tümörleri, kan damarı bozukluklarını veya işitme duyunuzu etkileyebilecek diğer anormallikleri göstermez.

Tinitus için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Doktorunuz tinitus’a neden olan altta yatan tıbbi rahatsızlıkları tedavi edecektir. Doktorunuz herhangi bir kan damarı anormalliklerini ele alacak ve fazladan kulak kirini çıkaracaktır. İlaçlar kulak çınlamanıza katkıda bulunuyorsa, doktorunuz normal işitmeyi sağlamak için reçetenizi değiştirebilir.

Tinitusu Nasıl Önleyebilirim?

Kulak çınlamasını önlemek için kulaklarınızı yüksek seslerden koruyun. Televizyonunuzun, radyonuzun ve kişisel müzik çalarınızın ses seviyelerini yakından izleyin. Ortalama trafik gürültüsü ile ilişkili seviye olan 85 desibelden daha yüksek sesler etrafında kulak koruması takın. Yüksek sesle müzik veya inşaat gürültüsü ile çevrilmişseniz kulaklarınızı kapatın ve kulak tıkacı gibi uygun kulak koruması yoktur.

Ayrıca, kulak çınlaması belirtilerinizin tekrarlanmasına neden olabilecek ilaçlardan da kaçınmalısınız ve iç ve orta kulağınızın yapısıyla ilgili sorunları derhal tespit etmek için doktorunuzla düzenli işitme testleri planlayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...