Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Trikomoniyaz Enfeksiyonu

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Trikomoniyaz Enfeksiyonu

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(Centers for Disease Control and Prevention)’ne göre, herhangi bir zamanda 3.7 milyon Amerikalı trikomoniyaz enfeksiyonu yaşamaktadır.

Trikomoniyaz Enfeksiyonu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Trichomoniyaz cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olup çok yaygın olarak görülür ve kolayca tedavi edilebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Belirtilerin bir hafta içinde tamamen iyileşmesi gerekir. Belirtileriniz daha uzun süre devam ederse, tekrar test tedavi olmak hakkında doktorunuzla konuşun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları için erkekler; Üroloji, kadınlar ise; Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne gidebilir.

Trikomoniyaz Belirtileri

Trikomoniyazın genellikle belirtisi yoktur. Trikomoniyazı olan kişilerin yalnızca %30’unun herhangi bir belirtiyi rapor ettiğini bildirmektedir. Bir çalışmada, etkilenen kadınların %85’inde herhangi bir belirti görülmemiştir.

Belirtiler genellikle kişi enfekte olduktan 5 ila 28 gün sonra ortaya çıkar. Bazı insanlar için bu süre daha uzun olabilir.

Kadınlar arasında en sık görülen belirtiler şunlardır:
Beyaz, gri, sarı veya yeşil hoş olmayan bir koku ile genellikle köpüklü vajinal akıntı
Vajinal lekelenme veya kanama
Genital yanma veya kaşıntı
Genital kızarıklık veya şişme
Sık idrara çıkma isteği
İdrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında ağrı
Erkekler arasında en sık görülen belirtiler şunlardır:
İdrar yolunda akıntı
İdrar yaparken ya da boşalmadan sonra yanma
Sık idrara çıkma isteği

Trikomoniyazın Nedenleri

Trikomoniyaz, Trichomonas vaginalis adı verilen tek hücreli bir protozoa organizmasından kaynaklanır. Cinsel ilişki sırasında bir kişiden öbürüne geçebilir.

Kadınlarda, organizma vajinada, idrar yolunda veya her ikisinde birden enfeksiyona neden olabilir. Erkeklerde, enfeksiyon sadece idrar yolunda olur. Enfeksiyon başladıktan sonra korunmasız genital temas yoluyla protozoa kolayca yayılabilir.

Trikomoniyaz, sarılma, öpüşme, kullanılan kaşık, çatal bardak gibi eşyaların paylaşılması veya ortak tuvaletlerin kullanılması gibi normal fiziksel temaslarla yayılmaz. Ayrıca, cinsel organların temasının olmadığı cinsel ilişki yoluyla yayılamaz.

Trikomoniyaz için Risk Faktörleri

Her yıl bir milyon yeni trikomoniyaz vakası olduğunu tahmin ediyor. Trikomoniyaz, erkeklerde kadınlardan daha yaygın görülür ve enfeksiyonu olan 2,3 milyon kadın 14 ile 49 yaş aralığındadır. Daha yaşlı kadınlarda genç kadınlara göre bu enfeksiyon daha yaygın olarak görülür. Yapılan bir çalışma, 40 yaşın üstündeki kadınların önceden de belirtildiği gibi enfeksiyon kapma olasılıklarının iki kat daha fazla olduğunu göstermiştir.
Enfeksiyon riskiniz şu durumlara bağlı olarak artabilir:
Birden çok cinsel partnere sahip olmak
Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların olması
Önceden trikomoniyaz enfeksiyonunun geçirilmesi
Korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi

Trikomoniyazın Teşhis Edilmesi

Trikomoniyazın belirtileri cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlara benzerdir. Enfeksiyon, sadece belirtilerle teşhis edilemez. Enfeksiyonunuzun olabileceğini düşünüyorsanız, muayene olmak ve laboratuvar testleri yaptırmak için doktorunuza danışın.

Trikomoniyazı teşhis etmek için şu testler yapılabilir:
Hücre kültürleri
Antijen testleri (Trichomonas paraziti mevcutsa, antikorlar enfeksiyona işaret eden bir renk değişikliğine neden olur.)
Trichomonas DNA’sına bakan testler
Mikroskop altında kadınlarda vajinal sıvıya veya erkeklerde idrar yolundan gelen akıntının incelenmesi

Trikomoniyazın Tedavisi

Trikomoniyaz, antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Doktorunuz metronidazol (Flagyl) veya tinidazole (Tindamax) kullanmanızı tavsiye edebilir.

Metronidazol aldıktan sonraki ilk 72 saat içinde ya da tinidazole ilk 24 saat içinde alkol kullanmayın. Alkol kullanmanız, şiddetli bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Cinsel ilişkiye girdiğiniz partnerlerinizin uygun şekilde test edildiğinden ve ilacı kullandığından emin olun. Herhangi bir belirtinin olmaması, enfeksiyonun olmadığı anlamına gelmez. Partneriniz tedavi olduktan sonra bir hafta boyunca cinsel temastan uzak durmanız gerekir.

Trikomoniyazı Olan Kişilerde Hastalığın İlerleyişi

Tedavi yapılmadığında trikomoniyaz enfeksiyonu devam edebilir. Tedavi ile trikomoniyaz genellikle bir hafta içinde tedavi edilir.

Eşiniz tedavi edilmediyse veya yeni partnerinizde enfeksiyon varsa tedaviden sonra tekrar trikomoniyaz enfeksiyonu yaşayabilirsiniz. Tekrar enfeksiyona yakalanma riskinizi, partnerinizin tedavi almasını sağlayarak azaltabilirsiniz. Sonrasında, cinsel olarak tekrar aktif olmadan önce enfeksiyonun temizlenmesini bekleyin. Tekrar cinsel ilişkiye girmeden önce ilacınızı kullandıktan sonra bir hafta beklemeniz önerilir.

Tedaviden en az üç ay sonra trikomoniyaz takip testi yapılması için doktorunuza başvurun. Kadınlar için yeniden enfeksiyona yakalanma oranı tedaviden sonraki üç ayda %17 kadar yüksek olabilir. Partneriniz tedavi edilmiş olsa bile enfeksiyona tekrar yakalanma ihtimali vardır. Trikomoniyazın ilaçlara karşı direnç gösterdiği durumlar vardır.

Bazı testler, tedavinizden iki hafta sonra yapılabilir. Erkekler için yeniden taramanın yapıldığına dair verilerin eksikliği nedeniyle genellikle yeniden test yapılmamaktadır.

Trikomoniyazın Olası Komplikasyonları

Trikomoniyaz enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara yakalanılmasını kolaylaştırır. Trikomoniyazın neden olduğu genital iltihaplanma cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlarla birlikte HIV’e yakalanma riskinizi artırabilir. Ayrıca, trikomoniyaz enfeksiyonunuz olduğunda virüsü başkalarına yaymanız da daha kolay bir hâle gelir.

Belsoğukluğu, klamidya ve bakteriyel vajinozis gibi diğer rahatsızlıklar sıklıkla trikomoniyazla birlikte ortaya çıkar. Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar pelvik inflamatuar hastalık ile sonuçlanabilir.

Pelvik inflamatuar hastalığın komplikasyonları şunlardır:
Yara dokuları nedeniyle fallop tüpü tıkanıklığı
Kısırlık
Kronik karın ağrısı ya da pelvik ağrı

Trikomoniyaz ve Hamilelik

!Trikomoniyaz, hamile kadınlarda benzersiz komplikasyonlara neden olabilir. Erken doğum yapma veya düşük doğum kilolu bebek riski daha yüksek olabilir. Nadiren de olsa enfeksiyon, doğum sırasında bebeğe bulaşabilir.

!Yapılan bir çalışma, hamilelik sırasında trikomoniyaz enfeksiyonunuz varsa çocuğunuzda zihinsel sakatlık oluşma riskini artırdığını ileri sürmektedir.

Hamilelik sırasında metronidazol ve tinidazol kullanmak güvenlidir. Bu ilaçların herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Eğer hamileyseniz ve cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığınız olduğundan şüpheleniyorsanız, sizde ve çocuğunuzda komplikasyonların önlenmesi için mümkün olan en kısa zamanda doktorunuzla konuşun.

Trikomoniyazın Önlenmesi

Tüm cinsel aktivitelerden kaçınarak trikomoniyazı tamamen önleyebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında lateks prezervatif kullanın. Bu sayede trikomoniyaz ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara yakalanma şansınızı azaltabilirsiniz.

Soru: 

Partnerimde cinsel yolla bulaşan bir hastalık var. Ancak bende herhangi bir belirti yok. Benim neden test edilmem ya da aynı ilaçları kullanmam gerekiyor?

Cevap:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel olarak aktif olan bireylerde sıkça karşılaşılan durumlardır. Çoğu zaman klamidya, belsoğukluğu ve trikomoniyaz gibi enfeksiyonları olan kişilerin hiçbir belirtisi yoktur. İnsanların, test edildikten sonra enfeksiyonları olduğunu öğrenmeleri nadir yaşanmaz. Cinsel ilişkiye girdiğiniz partnerinize cinsel yolla bulaşan hastalık tanısı konduğunda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(Centers for Disease Control and Prevention) test sonuçlarını beklerken tüm partnerlerin tedavi edilmesini önerir. Bunun yapılması, komplikasyon olasılığını azaltır. Kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıkların olması erkeklerden daha karmaşık bir durumdur. Vajina, rahim boynuna yani rahmin girişine bağlandığından vajinada başlayan bir enfeksiyonun rahme, dölyatağı borusuna ve karın boşluğuna çıkması daha kolaydır. Bu durum pelvik inflamatuar hastalığa neden olur. Erkekler için, tanı koyulmasının ve tedavinin gecikmesi enfeksiyonları tedavi etmenin daha da zorlaşmasına ve enfeksiyonun başkalarına bulaştırılıp bulaştırılmayacağının anlaşılmasının güçleşmesine neden olur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların oluşturduğu komplikasyonları önlemenin en iyi yolu, enfeksiyonlar daha ciddi hâle gelmeden önce enfeksiyonları kontrol etmek ve tedavi etmektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...