Çocuklar Arabanın Ön Koltuğuna Ne Zaman Oturabilirler?

Çocuklar Arabanın Ön Koltuğuna Ne Zaman Oturabilirler?

Çocuklar Arabanın Ön Koltuğuna Ne Zaman Oturabilirler?

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Ön Koltuğa Oturtmamalıyız?

Hava yastıkları, araba kazalarında yetişkinleri korumak için tasarlandıkları için ön koltukta oturan çocukları korumazlar.

Ne Yapmalıyım?

Arabalarda 13 yaşından küçük çocukların arka koltukta emniyet kemerleri takılı bir şekilde oturmaları tavsiye edilir.

Dipnot:

Bu durumun bazı istisnaları mevcuttur. Örneğin, 13 yaşından büyük biri yaşıtlarına göre minyonsa, ön koltukta oturması tavsiye edilmez.

Çocukların Ön Koltukta Oturmalarının Tehlikeleri

Araba üreticileri hava yastıklarını en az 1.50 metre boyunda ve aşağı yukarı 60 kilogram olan yetişkinlere göre tasarlamaktadırlar. Ön koltukta oturan çocuklar, emniyet kemerini takıyor olsa bile, yolcu hava yastığı açıldığı zaman yetişkinlere göre yaralanma olasılıkları çok daha fazladır.

Hava yastıkları saniyenin 1/20’sinde açılır. Bu hızla, hava yastıkları saatte 320 kilometre hızla çarpar. Bu durum, çocukların üzerine büyük bir güç uygulanması anlamına gelir.

Gereken boya ve kiloya ulaşamamış çocuklar ön koltuğa oturduklarında hava yastıklarının etkisiyle ya da hava yastığının onları kaldırmasıyla koltuklarından arabanın üst kısmına giderek kafa yaralanması yaşayabilirler.

Yapılan araştırmalara göre, 13 yaşın altındaki çocukların arka koltukta oturması kaza anında oluşabilecek riskleri %33 azaltıyor. Çocuk koltuğuna oturmayı bıraktıkları andan itibaren, genç yetişkinler için en güvenli yer, emniyet kemeri kullanılabildiği sürece arka koltukların ortasıdır.

13 yaşında bir çocuk ön koltuğa oturmak istiyorsa, ebeveynler olarak çocuğunuzu yaralanmalardan korumak için şunları yapabilirsiniz:

  • Ön koltuğu götürebildiğiniz kadar arkaya götürün ve hava yastığının açılacağı yerden uzaklaştırın. Arabanın ön kısmını etkileyen kazaların birçoğunda bu pozisyon etkiyi en aza indirir.
  • Çocuğunuzun her zaman emniyet kemeri takmasını sağlayın.
  • Çocuğunuz yaralanmaları önlemek için sırtını koltuğa yaslayarak emniyet kemerini düzgün bir şekilde takmalı. Emniyet kemeri göğüs hizasından gelmeli, boyundan değil. Bel kısmını çevreleyen kemerse midede değil bel hizasında olmalı.

13 yaşında olup 60 kilodan daha fazla kilosu olan çocuklarınsa boyları 1.45 metreyi geçmiyorsa hala çocuk koltuğundan faydalanmaları gerekmektedir. Bu boydaki biri emniyet kemerini düzgün bir şekilde takamaz.

Yaşlara Göre Arabada Güvenlik

Çocuğu arabada güvende tutabilmek için uygun boyutlu koltuklar kullanıp gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız.  Çocuk koltuklarını, hava yastıklarının açılacağı yerlere asla yerleştirmemelisiniz. Yaralanma riskini azaltmak için gerekirse hava yastığını kapatın.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...