Çocuklarda Akrodermatit (Papüler Akrodermatit)

Çocuklarda Akrodermatit (Papüler Akrodermatit)

Akrodermatit Nedir? Akrodermatit ya da Gianotti-Crosti sendromu 3 aylıktan 15 yaşa kadar yaygın olarak görülen ve çocukları etkileyen bir cilt hastalığıdır. Hastalığın tam adı papüler akrodermatittir.

Akrodermatit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Akrodermatit ilkbahar ve yaz aylarında yaygın olarak görülür. Genellikle 4 ila 8 hafta boyunca sürse de bazen 4 ay kadar uzun bir süre devam edebilir. Genellikle bir tedaviye gerek kalmadan geçer ve herhangi bir komplikasyona yol açmaz.

Ne Yapmalıyım?

Akrodermatite virüsler neden olduğundan hastalığı önlemenin tek yolu viral enfeksiyon yaşamamaktır. Çocuğunuzun ellerini sık sık yıkamasını ve hasta kişilerle temas kurmamasını sağlayın.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Çocuğunuzda akrodermatit belirtileri gözlerseniz en kısa sürede doktora götürün.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Akrodermatit için Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları, Deri Ve Zührevi Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Akrodermatit

Akrodermatit, vücutta kırmızı ya da mor kaşınan kabartıların olmasına neden olur. Çocukların karınları şişebilir, ateşleri çıkabilir ve lenf nodülleri şişip ağrıyabilir.

Akrodermatitin kendisi bulaşıcı olmasa da buna neden olan virüs bulaşıcıdır. Yani, düzenli olarak birileriyle temas kuran kişilerde akrodermatit aynı anda oluşabilir.

Akrodermatit, daha önce bu hastalıktan etkilenen çocukların kardeşlerinde de görülebilir. Bu durum bazen ilk hastalıktan bir sene sonra ortaya çıkabilir. Bu hastalığın olduğu çocuklarda belirtiler geçse bile hastalığın devam ettiğine inanılır.

Akrodermatitin Belirtileri Nelerdir?

3 – 4 gün içerisinde çocuğun cildinde kırmızı lekeler oluşur. Bu lekeler vücutta herhangi bir yerde görülebilse de genellikle kollarda, bacaklarda ve kalçada görülür.

Çoğu zaman lekeler yüzün üst tarafına doğru çıkar. Hastalık ilerledikçe kırmızı lekeler mor olarak görünmeye başlar. Bu durum genellikle etkilenen bölgelerdeki kılcal damarlar kanamaya başladığında ortaya çıkar.

Daha sonrasında ise lekeler içi sıvı dolu ve kaşıntılı bir hal alır.

Çocuğunuz karnında ve lenf nodüllerinde şişlik ve hassasiyet yaşayabilir. Bu belirtiler iki veya üç ay boyunca devam eder.

Ciltte bakır renkli lekeler de akrodermatitin işaretçisidir. Bu lekeler düzdür ve dokunulduğunda gerginlik hissedilir.

Hepatit B, akrodermatite neden oluyorsa çocuğunuzun gözleri ve cildi sarı olabilir. Bu belirti, sarılığa işaret eder. Sarılık genellikle belirtiler ortaya çıktıktan sonra 20 gün boyunca görülür.

Akrodermatitin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda akrodermatitin nedeni tam olarak bilinmese de bu hastalığın nispeten hafif olduğu düşünülür. Ancak, geçmiş yıllarda şiddetli akrodermatit salgınları raporlanmıştır.

Uzmanlar bu salgınlara çocuklarda görülen viral enfeksiyonların yol açtığına inanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuklarda akrodermatitle ilişkilendirilen virüs Epstein-Barr virüsüdür.

Epstein-Barr virüsü(EBV), dünya genelinde insanları en çok etkileyen virüslerden biri olup herpes virüs ailesine mensuptur. Tükürük başta olmak üzere vücut sıvıları aracılığıyla bulaşır.

EBV, çocuklarda akrodermatitin yaygın bir nedeni olsa da diğer enfeksiyon türleri de hastalığın gelişmesine neden olabilir.

Akrodermatite neden olan hastalıklar:
HIV
Hepatit A, B ve C
Sitomegalovirüs (Belirtilere neden olmayan yaygın görülen bir virüs)
Enterovirüs (Nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan yaygın görülen bir virüs)
Rotavirüs (Bebeklerde ishale neden olan virüs)
Coxsackie virüsü (Küçük çocuklarda ağızda yaralara ve kızarıklıklara neden olan hafif bir viral enfeksiyona yol açar.)
Parainfluenza virüsleri (Bebeklerde ve küçük çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarına neden olan bir grup virüs)
Solunum sinsisyal virüsü (Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde grip benzeri belirtilere neden olan ancak bebeklerde ve küçük çocuklarda tehlikeli olabilen bir virüs)

Nadiren de olsa viral hastalıklara karşı yapılan bazı aşılar akrodermatite neden olabilir.

Bu aşılar:
Poliovirüs
Hepatit A
Difteri
Çiçek
Suçiçeği
Boğmaca
Grip

Akrodermatit Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuğunuzun doktoru akrodermatiti çocuğunuzun cildine bakıp belirtileriyle ilgili sorular sorarak teşhis edebilir. Teşhis koyabilmek için bazı testler de isteyebilir.

Bu testlerden bazıları:
Hepatite işaret edebilecek bilirubinin seviyesini ölçmek için kan ya da idrar tahlili
Hepatitin bir belirtisi olabilecek karaciğer enzimlerindeki anormallikleri tespit etmek için kan tahlili
EBV enfeksiyonunu kontrol etmek için EBV antikorlarının varlığını kontrol etmek üzere kan tahlili
Saçkıran ya da egzama gibi kızarıklıkla birlikte gözlenen diğer cilt hastalıklarını kontrol etmek için cilt biyopsisi
Akrodermatitin nadir formu olan genetik akrodermatit enteropatikayı ihtimaller arasından çıkarabilmeyi sağlayacak kandaki çinko seviyesine bakılması için kan tahlili

Akrodermatit Nasıl Tedavi Edilir?

Akrodermatitin tedaviye ihtiyacı yoktur ve bu hastalık herhangi bir komplikasyona yol açmadan kendiliğinden geçer. Ancak, doktorunuz akrodermatite neden olan durumu araştırarak buna özel bir tedaviye odaklanabilir.

Akrodermatitin belirtileri genellikle ilk görülmeye başladığı günden itibaren 4 ila 8 hafta içinde azalır. Ancak, 4 ay kadar uzun süre devam edebilir. Bu sırada, hidrokortizon kremler kaşıntıyı hafifletmek için kullanılabilir. Antihistaminler, çocuğunuzda alerji varsa verilebilir.

Akrodermatitin nedeninin hepatit B olduğu anlaşılırsa karaciğerin iyileşmesi 6 ay ila 1 yılı bulabilir. Akrodermatitin tekrar oluşma olasılığı düşüktür.

Çocuğunuzda akrodermatit belirtileri görürseniz bir an önce doktora başvurun. Bu hastalığa neden olan durumun mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Çocuğunuz tedavi olmaya başladıktan sonra belirtiler azalır. Akrodermatit, herhangi bir komplikasyona ya da uzun vadeli etkilere neden olmadan tamamen iyileşir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...