Çocuklarda Meningomiyelosel

Çocuklarda Meningomiyelosel

Yaygın olarak miyelomeningosel olarak bilinen meningomiyelosel, spina bifida rahatsızlığının bir türüdür. Spina bifida, bebek doğmadan önce spinal kanalın ve omurganın kapanmamasına neden olan bir doğum kusurudur. Bu tür doğum kusurlarına sinir yolu kusuru da denmektedir.

Spina Bifida Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Spina Bifida doğuştan gelen doğum kusurudur ve bebeğe meningosel teşhisi konulduktan sonra doktorlar mümkün olduğunca kısa süre içinde ameliyat yapmalıdırlar.

Tedavi Edilmediğinde...

Erken ameliyat enfeksiyonu, şişlikleri ve omurilikte daha fazla hasarın oluşmasını engeller. Ameliyata kadar omurilikteki kusurun steril kumaşlarla örtülmesi gerekir. Çocuğunuz yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Spina Bifida ameliyatı için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilmelidir.

Çocuklarda Meningomiyelosel

Omurilik ve omuriliği kaplayan doku olarak da bilinen meninksler bebeğin sırtından dışarı doğru taşabilir. Bazen de omurilik ve meninksler deriye bağlı olabilir.

Spina bifida en sık 3 şekilde gözlenir:
Spina bifida occulta
Meningosel
Meningomiyelosel (Miyelomeningosel)

Bu üç tür arasında en şiddetli olanı meningomiyeloseldir. Spina bifida occulta en hafif ve en yaygın görülen türdür.

Meningomiyeloselin Belirtileri

Meningomiyeloseli olan bir bebek, omuriliği açıkta olacak şekilde doğar. Bebeğin sırtının ortasından altına kadar olan kısımda omuriliği kaplayan bir kese görülebilir.

Belirtiler ve durumun ciddiyeti her çocukta farklı olabilir. Meningomiyelosel genellikle çok şiddetlidir çünkü omurilik genellikle doğru şekilde gelişmemiştir ve doğrudan beyni etkiler.

Omurilikte anormalliklerin olması çoğunlukla bacak, mesane ve bağırsaklarda işlev bozukluklarına neden olur. Bazı çocuklar mesanelerinin ve bağırsaklarının kontrolünü tamamen kaybedebilirler. Bacaklar kısmen ya da tamamen felç olabilir veya duyu kaybı yaşanabilir. Bazı çocuklarda ise vücuttaki uzuvlar ve organlar hafif ölçüde etkilenebilir.

Diğer olası belirtiler arasında şunlar bulunur:
Ortopedik kusurlar
Hidrosefali (Beynin şişmesine neden olacak şekilde sıvı birikmesi)
Chiari malformasyonu (Beynin dengeyi kontrol eden kısmında yapısal bozuklukların olması)

Omurilik açıkta olduğundan meningomiyeloseli olan çocuklarda bakteri menenjiti riski bulunur.

Meningomiyeloselin Nedenleri

Doktorlar bu durumun tam olarak neden kaynaklandığını bilmiyorlar. Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında folik asit eksikliğinin olması omurilik gelişimini engelleyebilir. Bu durum kısmen genetik de olabilir. Ancak, çoğu zaman hastalığın aileyle alakası bulunmaz.

Meningomiyeloselin Teşhis Edilmesi

Bu durum genellikle hamileliğin ilk trimesterinde kadınlara dörtlü tarama denilen kan testi yapıldığında teşhis edilir. Testle meningomiyelosel, Down sendromu ve bebekte bulunabilecek diğer doğumsal hastalıklar taranabilir. Sinir yolu kusurları olan bebeği olan kadınların çoğunda yüksek oranda maternal alfa fetoprotein bulunmaktadır. Tarama testi pozitif çıkarsa hamilelik ultrasonu ve amniyosentezle tanı doğrulanabilir.

Meningomiyeloselin Tedavisi

Bu durum genellikle hamileliğin erken döneminde teşhis edilir. Bazı kadınlar hamileliklerini sonlandırmayı tercih edebilirler.

Bebeğinizi doğurmaya karar verirseniz doğum sonrasında bebeğin ameliyat olması gerekebilir. Erkenden yapılan ameliyat, bebekte menenjit gibi enfeksiyonların oluşmasını önleyerek bebeğinizi koruyacaktır. Doktorunuz enfeksiyonların önlenmesinde ek önlem olarak antibiyotik kullanılmasını önerebilir.

Çocuğunuzda beyinde sıvı birikmesi olarak da bilinen hidrosefali varsa şant takılması gerekebilir. Şant, beynin etrafındaki fazla sıvıyı boşaltır ve basıncı azaltır.

Çocuğunuzun mesane kontrolü gelişmeyebilir. Bu durumda mesanenin boşaltılmasına yardımcı olması için sonda kullanılması gerekebilir.

Bu durumun çocuğunuzun alt uzuvları üzerindeki etkisi nedeniyle bacaklarda destek kullanılması gerekebilir. Bu destekler bacakları ve vücudun bir kısmını destekleyen ortopedik cihazlardır.

Çoğunlukla çocuğun tedavisi ömür boyu devam eder. Gelişen sorunların değerlendirilmesi için düzenli olarak çocuğunuzu doktora götürmeniz gerekecektir. Yaşam boyu tekerlekli sandalye kullanmaları da gerekebilir.

Meningomiyoleselde Hastalığının İlerleyişi

Modern tedaviler, spina bifida kusuru olan kişilerin ömrünü uzatmıştır. Kuzey Carolina Üniversitesi, bu rahatsızlığın olduğu kişilerinin %90’ının hayatına devam ettiğini öngörmektedir. Spina bifidanın tedavisi üzerinde yapılan araştırmalar devam etmektedir.

Spina bifidası olan bebeklerin doğuştan sahip olduğu anormalliklerin tedavi edilmesi için genellikle birçok ameliyat gerekir. Bebeklerin doğumdan hemen sonra ya da ilk birkaç yıl içerisinde kusuru düzeltmek için yapılan ameliyatlardan sonra ölmeleri muhtemeldir.

Meningomiyeloselin Önlenmesi

Spina bifida ve diğer sinir yolu kusurlarının folik asit seviyesinin düşük olmasıyla ilgisi olduğuna inanılmaktadır. Hamilelik sırasında folik asit takviyesi almak önemlidir. Folik asit, alyuvarlar hücrelerinin gelişimde ve genel sağlığın korunmasında hamilelik boyunca önem taşıyan bir B vitamini türüdür. Bu nedenle, hamile kalmadan önce folik asit desteği alınmalıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...