Çocuklarda Sarılık: Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri ve Doğal Çözümler

Çocuklarda Sarılık: Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri ve Doğal Çözümler

Sarılık, cildin ve gözlerin beyazının sarardığı, karaciğerle ilişkili bir rahatsızlıktır. Yeni doğan bebeklerde çok sık rastlanan ve geçici bir rahatsızlık olsa da, çocuklarda görülen sarılık çok daha ciddi bir sağlık sorununun işaretidir. Sarılık, kanda bilirubin yükselmesinin bir sonucudur. Bilirubin, alyuvarların bozulması sırasında açığa çıkar. Turuncu sarı renkli bir maddedir ve vücuttan karaciğer aracılığıyla atılır. Bilirubin seviyesi anormal derecede yükseldiğinde, sarılık gelişir. Cildin ve gözün beyaz kısmının rengi değişir. Çocuklarda ve yetişkinlerde sarılık olağan dışıdır ve tedavi olması gereken bir sağlık durumu olduğuna işaret eder. Çocuğunuz, bu hastalığın belirtilerini gösteriyorsa bir an önce doktora gitmeniz çok önemli.

Çocuklarda Sarılık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sarılık, idrar gibi vücut sıvılarının renklerinin de değişmelerine sebep olur.Bunun yanında ateş, karın ağrısı, bulantı yoğun şekilde görülüyorsa sarılık hepatit gibi bir hastalıkla ilişkili olabilir acilen doktora gidilmelidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sarılık için gastroenteroloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Çocuklarda Görülen Sarılık Türleri

Yeni doğan bebeklerde, bebeğin karaciğeri henüz tam gelişmediği için fazla bilirubini dışarı atamaz. Bunun sonucunda da sarılık olur. Büyük çocuklarda görülen sarılığınsa başka nedenleri vardır. Çocuklarda ve büyüklerde görülen sarılık üç kategoride incelenebilir:

Çocuklarda Sarılığın Belirtileri

Sarılığın en belirgin özelliği cildin ve göz beyazının sararmasıdır. Sarılık, idrar gibi vücut sıvılarının renklerinin de değişmelerine sebep olur.

Çocuğunuzdaki sarılık hepatit gibi bir hastalıkla ilişkiliyse aşağıdaki belirtileri de gösterebilirler:

 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Yorgunluk

Sarılığın belirtileri ciddiye alınmalıdır. Çocuğunuz başka belirtileri de gösteriyorsa mümkün olduğunca hızlı bir şekilde acil servise götürmelisiniz.

Çocuklarda Sarılığın Nedenleri

Sarılığın görülmesinin çok sayıda sebebi olabilir. Çocuğunuzun neden sarılık olduğunu bilmek, doğru tedaviyi uygulayabilmek için gereklidir. Sarılığın en sık rastlanan nedenleri:

Çocuklarda Sarılığın Teşhisi

 • Sarılığın ilk teşhisi fiziksel muayeneyle çocuğun cilt rengine ve gözlerinin beyazına bakılarak teşhis edilebilir. Sarılığın nedenini bulmak zor olabilir.
 • Çocuğunuzun doktoru, normal olmayan morarmalara bakarak ya da örümcek anjiyomlara bakarak karaciğerle ilgili hastalıkların belirtilerini arayabilir. Örümcek anjiyomlar, kan damarlarının cilde yakın bir yerde küçük ve normal olmayan şekilde toplanmasıdır. Eğer parmaklar ya da avuç içleri kırmızımsı bir renge dönmüşse yani palmar eritem varsa bu da karaciğer hastalığının bir işareti olabilir. Karaciğerde şişlik olup olmadığını anlamak için de fiziksel muayene yapılır.
 • Kan testi ve idrar tahlili, anemi ve karaciğer fonksiyonlarıyla birlikte vücuttaki bilirubin değerlerini de gösterir. Kan testleri, hepatit ya da Epstein-Barr virüsünün olup olmadığını da gösterebilir.
 • Çocuğunuzda sarılığa ek olarak anemi rahatsızlığı da varsa, doktorunuz antikorların alyuvarlara saldırıp saldırmadığını anlamak için Coombs testi de yapmak isteyebilir. Böylelikle, çocuğunuzun sarılığının, otoimmün hastalıklarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda Sarılığın Tedavisi

 • Sarılığın düzgünce tedavisinin yapılabilmesi, durumun altında yatan sebeplere bağlıdır. Yeni doğan bebeklerde, bilirubin seviyesinin yükselmesiyle ortaya çıkan sarılık ışık tedavisiyle düzeltilebilir. Tedavi süresince bebeğiniz, bilirubin seviyesini düzeltmeye yardımcı olacak özel bir mavi ışığa maruz kalır.
 • Eğer sorun alyuvar hücrelerinin yıkımıyla alakalıysa, doktorunuz kan nakli, ilaç ya da plazmayı kan hücrelerinden ayıracak bir yöntem olan plazmaferez uygulamayı önerebilir.
 • Bilirubin seviyesi yüksek olan bebeklerde kan nakli yapmak işe yarayabilir. Bu tedavi süresince, çocuğunuzdan alınan küçük miktarlarda kan, alyuvar hücrelerinin sayısını artırmak için geri verilir. Böylelikle bilirubin seviyesi düşer.
 • Hepatit tedavileriyse, virüsün türüne göre farklılık gösterir. Örneğin, Hepatit A vücudu aylarca tedavisiz bırakırken,
 • Hepatit B ve Hepatit C için ilaç kullanılır.
 • EBV’nin ilacıysa zamandan başka bir şey değildir. Sarılığın oluşum nedeni EBV’den ya da diğer nedenlerden kaynaklanıyorsa, tedavi bulantı ve ateş gibi belirtileri kesmeye yönelik olur.

Çocuklarda Sarılığı Geçirmek İçin Sizin Yapabilecekleriniz

 • Karaciğer hastalıkları, hepatit ya da başka bir ciddi hastalık sarılığa neden oluyorsa tedavi için doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
 • Sarılık daha hafif sebeplerden olduysa, sarılığa neden olan şey ortadan kaldırıldığında, tıpkı bebeklerde olduğu gibi tedaviye ihtiyaç kalmadan sarılık kendiliğinden geçer.
 • Çocuğunuzun tuvalete düzenli olarak çıktığından emin olun. Dışkılama, bilirubinin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun kabızlığı önlemek ve bağırsak hareketlerini düzenlemek için:
 • Bol su tüketmesini sağlayın.
 • Fiziksel aktivite yapmasını sağlayın.
 • Meyvelerde, fasulyede ve zenginleştirilmiş mısır gevreklerinde bulunan lifleri tükettiğinden emin olun.
 • Sarılığın hafif olduğu durumlarda sarılık genellikle kendi kendine geçer. Hepatit ya da hemolitik anemi gibi sarılığa neden olan durum tedavi edildiğinde sarılık ve sarılıkla birlikte görülen diğer belirtiler geçecektir. Sarılığı önlemek, özellikle çocuğunuzda kalıtsal bir rahatsızlık varsa veya bilirubinin oluşmasına imkân sağlayan bir otoimmün hastalığı varsa her zaman mümkün değildir. Ancak, temizliğe dikkat etmek ve virüsü taşıyabilecek bardak, diş fırçası gibi kişisel eşyaları paylaşmamak hastalığa yakalanma riskini azaltır. En önemli iki hepatit türündense aşı olarak korunabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...