Çocuklarda Yemek Seçme Alışkanlığı

Çocuklarda Yemek Seçme Alışkanlığı

Yemek Seçmek Nedir?

Sağlıklı yemek geniş bir yelpazedeki besinlerin doğru miktarlarda yenmesini tüketilmesini içerir. Doğal olarak çocuğun iyi beslenmesini sağlamak ebeveynlerin önceliğidir. Bazen besleyici yemekler ya da atıştırmalıklar hazırlamak bunları tüketecekleri anlamına gelmez. Çocuklar genellikle ailelerini endişelendiren yemek alışkanlıkları geliştirirler.

Çocuklardaki en yaygın iki yemek alışkanlığı yemek seçmek ve tek bir yemeğe bağlanmaktır. Tek bir yemeğe bağlanmak sadece bir yiyeceği tüketmek olarak bilinmektedir. Örneğin çocuğunuz her öğünde kaynamış patates isteyebilir. 

Bu durumlar genellikle ciddi bir medikal ya da psikolojik sorunun belirtisi değildir. Bu tür durumların çocuklukta oluşması normaldir. Çocuklarda böylece bir miktar bağımsızlık ve kendi hayalarını üzerinde kontrol sahibi hissederler.

Ebeveynler Yemek Seçme Ve Yemek Bağımlılığını Nasıl Tespit Edebilir?

Yemek Bağımlılığı

*Cleveland Klinikleri ’ne göre eğer çocuğunuz tek bir yemeği bütün öğünlerde istiyorsa ailenin sağlıklı besinleri sunmaya devam etmesi en iyi çözümdür. Çocuğunuza istediği yemekle birlikte daha sağlıklı ve hazırlanışı kolay olan yiyecekleri de sunmaya devam edin. Göreceli olarak kısa bir sürece çocuğunuz diğer yiyecekleri de tüketmeye başlayacaktır.

*Eğer çocuğunuzun istediği yiyecek sağlıklı değilse bu yiyeceği her öğünde sunmak gerçekçi ya da hoş değildir. Bunun yerine kendisine besleyici yiyecekler ve atıştırmalıklar önerin. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun istediği yemeği hazırlamadığınız için aç kalmadığından emin olun. Eğer kahvaltıda hiçe yakın yiyorsa bunu gün içerisinde telafi edecektir. Eğer çocuğunuz belirli öğünlerde az yiyorsa aşırı derecede endişelenmemeye çalışın.

Yemek Seçmek

*Eğer çocuğunuz yeni yiyecekler denemeye gönüllü değilse bu durumu bir savaşa çevirmeyin. Örneğin çocuğunuzun yeni yiyecekler denemesi için rüşvet, yemek ödülleri, pazarlık, tehdit ya da ceza kullanmayın. Bunun yerine onu düzenli olarak yeni yiyecekler denemeye yöneltin. Bu ona yeni yiyecekleri kendi istediği zamanda deneme şansı verir. Büyük bir ihtimalle çocuğunuzun damak zevki zaman içerisinde geniş bir besin yelpazesini kabullenecektir.

Potansiyel Sonuçları

*Aşırı düzeyde kısıtlı sayıda yiyecek tüketmek zaman içerisinde çocuğunuzun gerekli besinleri alamamasına neden olur. kısa süreli yemek seçmek ve yemek bağımlılıklarının aksine uzun vadeli gönüllü kısıtlamalar medikal bakım gerektiren durumlar olabilir. Çocuğun sağlıksız yiyecek seçimleri besin eksikliğine neden olur. Vitamin takviyesi ise bir diğer muhtemel seçenektir. Eğer çocuğunuzda besin yetersizliği belirtileri görülürse doktordan randevu alın.

Yetersiz beslenme belirtileri:

 • Deri rengi değişimi
 • Saç kaybı
 • İltihaplı, kuru ya da çatlak dil
 • Aşırı derecede kuru, solgun ve ince cilt
 • Kolaylıkla kanayan damaklar
 • Açıklanamayan kızarıklık ve morarmalar
 • Yumuşak hissettiren kemikler
 • Işığa karşı hassasiyet

Diğer Öneriler

 • Çocuklar örnek olarak ebeveynlerine bakarlar. Bu nedenle sizin de geniş bir yiyecek yelpazesini denemeniz gerekir.
 • Çocuğunuzu öğünlerin hazırlanmasına dahil edin.
 • Çocuğunuzu abur cubur ile beslemeyin. Eğer çocuğunuz öğünler arasında acıkırsa ona meyve, yoğurt, peynir gibi yiyecekler önerin.
 • Yemek zamanlarını aile etkinliği haline getirin.
 • Çocuğunuza büyük porsiyonlar vermeyin ve kendisini tok hissettikten sonra zorlamayın.
 • Her öğünde güvenli bir yiyecek verin. Bu güvenli yiyecek çocuğun alışkın olduğu bir yemektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...