Çocuklarınız için Sağlıklı Atıştırmalıklar Hazırlayın

Çocuklarınız için Sağlıklı Atıştırmalıklar Hazırlayın

Okuldaki bir etkinlik için çocuklara yemek götürme sırası sizde mi? Mutfakta kendinize son derece güveniyor olabilirsiniz. Ancak kalabalık bir grubu doyurmak söz konusu olduğunda, olay tamamen farklı bir boyuta dönüşebilir.

Boyutları düşünerek korkmanıza hiç gerek yok. Doğru yaklaşımla ve akıllıca seçimlerle, tüm gününüzü yemek yapmaya ayırmadan sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz.

Aktivitelerden Sonra Yemek Yemek

*Spor müsabakaları söz konusu olduğunda, maçlardan sonra yenilecek atıştırmalıklar çok daha önemli olur. Araştırmalara göre, maçlardan sonra gençlerin yediği yemekler fiziksel aktiviteden sonra kasların iyileşme sürecini etkiliyor.

*Maçlardan sonra yenilen atıştırmalıklar, enerji için kullanılan glikojen depolarını doldurarak, yorulan kaslara enerjisini geri kazandırıyor. Aktivitelerden sonraki dört saat içinde bir şeyler yemek, atletik etkinliklerde en iyi sonuçların alınmasını sağlıyor.

Müsabakalardan Sonra Yenilebilecek Kolay Atıştırmalıklar

Çok sayıda lezzetli, yağ oranı düşük ve her yaştan çocuğun severek yiyeceği atıştırmalık bulunur. Müsabakalardan sonra yenilebilecek bu yiyeceklerin yanı sıra, genç atletlere içecek de götürebilirsiniz.

1. Minik Meyve Tabakları

Çocuklar için meyveden daha sağlıklı ne olabilir ki? Değişik meyve türlerini birleştirerek çocukların enerjisini yerine getirecek meyve tabakları hazırlayın. Elma ve portakal dilimleri yapabileceğiniz gibi kivi, kavun, çilek ve muz gibi meyvelerden oluşan bir meyve salatası da hazırlayabilirsiniz. Önceden hazırlanmış konserve meyvelerden de faydalanabilirsiniz.

2. Protein Deposu Yiyecekler

Proteini bol yiyecekler, müsabakalardan sonra kasların daha güzel bir şekilde iyileşmesini sağlar. Yerfıstığı ezmesiyle yapacağınız sandviçler, çocukların yiyebilmesi için oldukça kolay olmalarının yanı sıra bol protein içerirler. Bu sandviçlerin hazırlanması o kadar uzun sürmeyeceğinden aileler için tercih sebebi olabiliyor. Bu sandviçleri hazırlayacaksanız, çocukların yerfıstığına alerjisi olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Yoğurt ve az yağlı peynirler de protein deposu atıştırmalıklar arasında bulunur.

3. Karbonhidratları Unutmayın

Karbonhidrat açısından zengin yiyecekler, hem maçlardan önce hem de maçlardan sonra oldukça önemlidir. Karbonhidratları ve proteinleri birleştirerek özel bir şey hazırlayabilirsiniz. Eğer maç sonrasında çocukları evinizde misafir edecekseniz çabucak waffle hazırlayabilirsiniz. Pişirdiğiniz waffleların üzerine bir yemek kaşığı yerfıstığı ezmesi ve muz dilimleri koyarak lezzetli bir atıştırmalık hazırlamanız mümkün. Vaktiniz azsa hazırlayabileceğiniz pek çok lezzetli seçenek bulunmaktadır. Az yağlı tahıl gevreği ve kuru meyvelerle yapılmış bisküviler, kuru meyve ve kuruyemiş karışımları acıkan çocuklar için sağlıklı alternatiflerdir.

Örnek Olun

Çocuklar için kolay hazırlanabilen ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayarak çocukların sağlıklı beslenmesini sağlayın ve diğer velilere de örnek olun. Grup için yiyecek hazırlamanın uğraştırıcı olacağını düşünebilirsiniz. Önden planladığınız sürece, mükemmel atıştırmalıkları hazırlamak için yeterli vaktiniz olacaktır. Büyük maçlardan sonra çocuklarınızın enerjisini geri yerine getirmek ve bir sonraki maça kadar kaslarının iyileşmesini sağlamak için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak sizi okuldaki en iyi veli yapar!

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...