Çocukluk Çağı Obezitesi: Büyük Sağlık Problemleri!

Çocukluk Çağı Obezitesi: Büyük Sağlık Problemleri!

Vücut kitle indeksi (VKİ) aynı seviyede veya yaşıtlarının %95'inden yüksek olan çocukların obez olduğu düşünülmektedir. VKİ, “ağırlık durumunuzu” belirlemek için kullanılan bir araçtır. VKİ, boy ve kilonuzu kullanarak hesaplanır. VKİ yüzdelik oranınız (VKİ değerinizin diğer insanlarla ilişkili olduğu yerlerde) cinsiyetiniz ve yaşınız belirlenir.

Çocukluk Çağı Obezitesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Çocukluk Çağı Obezitesi Nedir?

Vücut kitle indeksi (VKİ) aynı seviyede veya yaşıtlarının %95'inden yüksek olan çocukların obez olduğu düşünülmektedir.

Endişelenmeli Miyim?

Çocukluk çağı obezitesi, çocuklar için ciddi bir sağlık tehdididir. Obez kategorisindeki çocuklar, fazla kilolu olmayı aşmışlardır ve birçok kronik sağlık durumu için risk altındadırlar.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Bunun yanında fiziksel aktiviteyi artırın , daha fazla aile etkinliği gerçekleştirin. Çocuğunuzun psikolojik olarak da yanında olduğunu ona hissettirin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Öncelikle Dahiliye Bölümüne başvurabilirsiniz. Diyetisyen yardımı da alabilirsiniz.

Çocukluk çağı obezitesi, çocuklar için ciddi bir sağlık tehdididir. Obez kategorisindeki çocuklar, fazla kilolu olmayı aşmışlardır ve birçok kronik sağlık durumu için risk altındadırlar. Çocuklukta şişmanlıktan kaynaklanan kötü sağlık, yetişkinlikte de devam edebilir.

Çocukluk çağı obezitesi yalnızca fiziksel sağlığı etkilemez. Fazla kilolu veya obez olan çocuklar ve gençler depresyona girebilir ve öz imajlarına ve öz saygılarına sahip olmayabilir.

Çocukluk Çağı Obezitesinin Nedenleri

Aile geçmişi, psikolojik faktörler ve yaşam tarzı çocukluk çağı obezitesinde rol oynar. Ebeveynleri veya diğer aile üyeleri fazla kilolu veya obez olan çocukların bu durumu edinmesi daha olasıdır. Fakat çocuklukta şişmanlığın temel nedeni çok fazla yemek yemenin ve çok az egzersiz yapmanın bir kombinasyonudur.

Yüksek düzeyde yağ veya şeker içeren az miktarda diyet ve az miktarda besin maddesi, çocukların hızla kilo almasına neden olabilir. Abur cubur, şekerleme ve alkolsüz içecekler yaygın sebeplerdir. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (HHS), ABD’de ergen kızların %32’sinin ve ergen erkeklerin %52’sinin günde 700 gr kola içtiğini bildiriyor.

Dondurulmuş yemekler, tuzlu atıştırmalıklar ve konserve makarnalar gibi hazır yiyecekler de sağlıksız kilo alımına katkıda bulunabilir. Bazı çocuklar obez olur, çünkü ebeveynleri nasıl sağlıklı yiyecekler seçileceğini veya hazırlanacağını bilmez. Diğer aileler taze meyve, sebze ve etleri kolayca karşılayamaz.

Yetersiz fiziksel aktivite, çocuklukta obezitenin başka bir nedeni olabilir. Her yaştan insan daha az aktif olduklarında kilo alma eğilimindedir. Egzersiz, kalori yakar ve sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Spor sırasında, oyun zamanında veya diğer fiziksel aktivite biçimlerinde aktif olmaya teşvik edilmeyen çocukların fazladan kalori yakması olasılığı daha düşüktür.

Psikolojik sorunlar da bazı çocuklarda obeziteye neden olabilir. Sıkılmış, stresli veya sıkıntılı çocuklar ve gençler, olumsuz duygularla baş etmek için daha fazla yiyebilirler.

Çocukluk Çağı Obezitesine Bağlı Sağlık Riskleri

Obez olan çocukların, sağlıklı bir kiloyu koruyan yaşıtlarına göre sağlık problemleri geliştirme riski daha yüksektir. Diyabet, kalp hastalığı ve astım en ciddi riskler arasındadır.

Obez Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Obez çocukların yeme alışkanlıklarını değiştirmek kesinlikle önemlidir. Ebeveyn etkisi çocuğunuzun yeme düzenini şekillendirir. Çocukların çoğu, ebeveynlerinin satın aldığı şeyleri yerler, bu yüzden sağlıklı beslenmenin sizinle başlaması gerekir.

Evinizde tatlıları ve alkolsüz içecekleri sınırlandırarak beslenme bakımınıza başlayın. %100 meyve suyundan yapılan içeceklerde bile yüksek kaloriler olabilir. Bunun yerine yemeklerde su ve daha az yağlı ya da yağsız süt servis yapın. Fast food tüketiminizi azaltın ve daha fazla yemek yapmak için bilinçli bir çaba gösterin. Bir yemek hazırlamak ve birlikte yemek, sadece beslenme anlamında sağlığı değil, aynı zamanda biraz ailecek zaman geçirmenin mükemmel bir yoludur.

Öğünlerinizi ve atıştırmalıklarınızı işlenmiş ürünler, unlu mamuller veya tuzlu atıştırmalıklar yerine taze yiyeceklerie merkezleyin. Şunları deneyin:

  • Taze meyve ve sebzeler
  • Tavuk ve balık gibi yağsız proteinler
  • Kahverengi pirinç, kepekli makarna ve kepekli ekmekler gibi kepekli tahıllar
  • Yağsız süt, az yağlı sade yoğurt ve az yağlı peynir dahil az yağlı süt ürünleri

Kilolu veya obez çocuğunuzun, daha sağlıklı bir beslenme biçimine geçerken biraz kilo vermesi ihtimali yüksektir. Kilo kaybı olmazsa, çocuk doktorunuza danışın. Bir diyetisyenden ek yardıma ihtiyacınız olabilir.

Çocuklukta Obezite ile Mücadelede Yaşam Biçimi Değişiklikleri

Çocuklukta obezitenin önlenmesine yardımcı olabilecek birkaç farklı strateji vardır.

Çocukluk Çağı Obezitesi Öngörüsü

Çocuklukta obezite ABD’de ciddi bir konudur. Bununla birlikte uygun eğitim ve destekle çocuklar problemleriyle başa çıkmanın, yemek hazırlamanın ve aktif kalmanın daha sağlıklı yollarını öğrenebilirler. Bu destek yetişkinlerin yaşamlarından gelmelidir: ebeveynler, öğretmenler ve diğer bakıcılardan. Çocuklar için besleyici yiyecekler hazırlayarak ve bol miktarda egzersiz yapmalarını teşvik ederek çocuklarınızın daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...