Çölyak Hastalığı Nedir? Sizde de Olabilir!

Çölyak Hastalığı Nedir? Sizde de Olabilir!

Çölyak Hastalığı, ince bağırsağın glüten adlı proteine karşı oluşturduğu ömür boyu süren ve kronikleşen bir alerji, bir hassasiyettir. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar glüten içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Çölyak Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, ince bağırsakta hasara neden olan bir sindirim sorunudur.

Çölyak Hastalığı Neden Oluyor?

Çölyak hastalığı kalıtsal bir sorundur. Anne ve babadan gelen hatalı genler, glüten proteini tüketildiği zaman çölyak hastalığının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde çölyak hastalığının herhangi bir tedavisi bulunmadığı için beslenme alışkanlığımızı "glütensiz diyet" yapacak şekilde düzenlemektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Çölyak hastalığı için gastroenteroloji doktorundan randevu alabilirsiniz.

Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Çölyak Hastalığı Çeşitleri

Çölyak hastalığının klinik sınıflaması gastrointestinal belirtilerin varlığına dayandırılmıştır. İtalya’da yapılan çok merkezli çalışmalar sonucu ilk kez buz dağı modeli ortaya atılmıştır. Klasik belirti gösteren veya tanı almış hastalar buz dağının suyun yüzünde kalan bölümünü oluştururlar. Çölyak tanısı alan her hastaya karşılık 7-8 adet tanı almamış hasta olduğu sanılmaktadır. Bunlar suyun altında bulunan buz dağı kütlesini oluştururlar.

Buz dağı modeline göre hastalar 1) Klasik çölyak hastalığı, 2) Sessiz çölyak hastalığı   3) Potansiyel çölyak hastalığı olmak üzere 3 grupta sınıflandırılmıştır.

Çölyak Hastalığı Neden Olur?

Çölyak hastalığı kalıtsal bir sorundur. Anne ve babadan gelen hatalı genler, glüten proteini tüketildiği zaman çölyak hastalığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Ancak hastalık genlerinin baskın hale geçmesi için tetikleyici etkenler gerekmektedir. Yani;

Çölyak hastalığına yol açan genler + tetikleyici etkenler + glüten proteininin tüketimi = Çölyak hastalığı

 • Bu üç etkenden bir olmazsa Çölyak hastalığı ortaya çıkmaz.

Tetikleyici etkenlerden bazılarının şunlar olabileceği üzerinde duruluyor:

 • Hastalık geçirmek
 • Bebeklerin anne sütünü yeterince içmemesi
 • Hamilelik, doğum
 • Virüs kaynaklı iltihaplar
 • Sigara, aşırı alkol
 • Gıdalardaki katkı maddeleri
 • Ameliyat olmak
 • Şiddetli duygu durumları, stres
 • Menopoza girmek
 • Antibiyotik kullanımı
 • Sivilce tedavisinde kullanılan izotretinoin etken maddeli ilaçlar
 • Ibuprofen gibi NSAID ilaçların uzun dönemli kullanımları

Bu etkenlerden birçoğu vücudun bağışıklık sisteminin uyarılmasına ve harekete geçmesine neden oluyor. Bu tepki, o ana kadar glüteni tolere eden vücudun artık idare etmemesine ve glütene tepki vererek Çölyak hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çölyak Hastalığı Bitkisel Tedavi

Çölyak hastalığının tek tedavisi glütensiz bir diyettir. Ancak bu hastalık sürecinde bize faydalı olabilecek katır otu, veronica bitkisi, altın otu, papatya çayı gibi bazı bitkiler bulunmaktadır.

İki üç çay kaşığı siyah çörek otunu  havan vasıtasıyla ezip sabah akşam aç karnına bir iki yudum su ile 1 ay boyunca uygulayınız.Çörek otu ile yapılan çölyak bitkisel tedavi kürünün düzenli bir şekilde kullanılması durumda başarı oranın çok yüksektir.Başarı oranın kürü kullananlarda %70 ile 75 arasında olduğu, glutensiz beslenmenin de şart olduğunu belirtti. Prof. Dr. Saraçoğlu kürü isteyenlerin bir buçuk aya kadar da çıkarabileceklerini belirti.

Yorumlar (1)

 1. Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?
  Çölyak hastalığı için gastroenteroloji doktorundan randevu alabilirsiniz. (BU BÖLÜM HER MAKALENİZDE BULUNMAKTA)
  Bu bölüme (önerilen hastane veya doktorun) Randevusu için link yada telefon numarası verilmesi mümkün olursa çok güzel bir hizmet olacağı kanısındayım.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sonraki yazı yükleniyor...